Exercitii-control mai bun al mintii si emotiilor.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Exercitii-control mai bun al mintii si emotiilor.

Mesaj  Moonlight la data de Vin Feb 14, 2014 12:13 pm

Am gasit prin biblioteca mea o carte extraordinara care de ieri pana azi m-a ajutat enorm.As vrea ca in topicu asta sa discutam despre controlul mintii, metode de a fi prezent, de a ne dirija gandurile sau pur si simplu exercitii pentru linistirea mintii.

Am inceput sa pun in practica, si imi merge foarte bine( nu sunt o persoana pozitiva in mod natural).

Receptivitatea mintii-"Totul se afla in receptivitate"(Dr. Vittoz).In capitolu asta sunt cateva exemple de exercitii care te fac constient de momentul prezent, nepermitand gandurilor haotice si aleatorii sa se instaleze.

Reeducarea constiintei receptive:1.Senzatii vizuale-incearca sa privesti o secunda sau mai multe un peisaj, un obiect, o culoare, un detaliu, cu atentie linistita, aproape pasiva, fara graba, fara a te gandi la altceva.(te vei convinge de puterea senzatiei de a opri orice idee de nemultumire, ingrijorare sau tristete; caci, in timp ce primeai senzatia exterioara , au incetat sa te preocupe aceste idei). Asta e numai un exercitiu, voi adauga mai multe pe masura ce inaintez cu cititul. Smile 

Moonlight
membru

Numarul mesajelor: 190
Data de inscriere: 05/01/2014
Varsta: 21
Localizare: Bistrita

Sus In jos

Re: Exercitii-control mai bun al mintii si emotiilor.

Mesaj  nobody_2000 la data de Vin Feb 14, 2014 11:41 pm

foarte bun topicu'  misth0 
si eu exersez continuu si perseverez in a cauta metode pentru a-mi linisti mintea si a-mi controla emotiile.
imi linistesc mintea golindu-o de ganduri. acest gand - a-mi goli mintea de ganduri - functioneaza astfel: toate gandurile pentru a deveni constiente trebuie sa ajung intr-un anumit sector al mintii, al fiintei mele. Dar eu acel sector il izolez, tai toate puntile de legatura...in ordinea urmatoare: neg orice stimul si perceptie, las sa curga totul ca si cum este totul deja trecut, sensul vietii este o boala temporara, eu insami sunt un gol, o tacere...cuvintele incercand sa razbata cu sensul catre minte le opresc, le destram prin lipsa de ecou, nu aud , nici cu urechile nici cu creierul, nu vad, nu simt, nu stiu, nu intreb. de cele mai multe ori adorm, alteori imi imaginez lumi cu totul si cu totul ciudate, fara materie, dar cu un soi de substanta, membre subdezvoltate ale vointei, vise ale umbrelor secundelor peste ochiul deschis al timpului orb de muzica, lacrima durerilor razande, eroismul greselilor sfinte.

stiu ca pentru unii inseamna un fel de nebunie, "I don`t care, is my gift!"

sa ne impartasesti ce mai citesti. Uite pt mine nu prea functioneaza chestia cu privitul naturii, pentru ca natura este plina de moarte si efemer. Prefer sa privesc in mine, in fricile cele mai ascunse si in visele cele mai indraznete. Dar fiecare om are darul sau si pe acela sa-l inmultim fiecare dupa pricepere.

nobody_2000
active member

Numarul mesajelor: 909
Data de inscriere: 28/04/2013
Localizare: pe fuga

Sus In jos

Mesaj  Moonlight la data de Sam Feb 15, 2014 11:39 am

nobody_2000 a scris:foarte bun topicu'  misth0 
si eu exersez continuu si perseverez in a cauta metode pentru a-mi linisti mintea si a-mi controla emotiile.
imi linistesc mintea golindu-o de ganduri. acest gand - a-mi goli mintea de ganduri - functioneaza astfel: toate gandurile pentru a deveni constiente trebuie sa ajung intr-un anumit sector al mintii, al fiintei mele. Dar eu acel sector il izolez, tai toate puntile de legatura...in ordinea urmatoare: neg orice stimul si perceptie, las sa curga totul ca si cum este totul deja trecut, sensul vietii este o boala temporara, eu insami sunt un gol, o tacere...cuvintele incercand sa razbata cu sensul catre minte le opresc, le destram prin lipsa de ecou, nu aud , nici cu urechile nici cu creierul, nu vad, nu simt, nu stiu, nu intreb. de cele mai multe ori adorm, alteori imi imaginez lumi cu totul si cu totul ciudate, fara materie, dar cu un soi de substanta, membre subdezvoltate ale vointei, vise ale umbrelor secundelor peste ochiul deschis al timpului orb de muzica, lacrima durerilor razande, eroismul greselilor sfinte.

stiu ca pentru unii inseamna un fel de nebunie, "I don`t care, is my gift!"

sa ne impartasesti ce mai citesti. Uite pt mine nu prea functioneaza chestia cu privitul naturii, pentru ca natura este plina de moarte si efemer. Prefer sa privesc in mine, in fricile cele mai ascunse si in visele cele mai indraznete. Dar fiecare om are darul sau si pe acela sa-l inmultim fiecare dupa pricepere.
Ma bucur ca itit place topicu' Very Happy. Ceea ce ai descris mai sus mi se pare o usoara poezie( cu aplicatii practice).Este interesant modul in care descrii procesu' de golire a mintii.

Chestia cu nebunia, nici sa nu-ti mai bati capu-lumea asta, e cu susu-n jos, astfel nu-ti mai dai seama ce inseamna a fi un om normal.Nici nu cred ca exista asa ceva .

AA si am vrut sa-ti mai spun ca pe mine exercitiile acestea de receptivitate, care-mi focuseaza mintea pe exterior ma ajuta foarte mult deoarece mintea mea tinde sa se concentreze doar pe ceea ce se intampla in ea in proportie de 85%, si asta ma impiedica putin in activitatiile cotidiene.

Moonlight
membru

Sus In jos

Mesaj  Moonlight la data de Sam Feb 15, 2014 12:05 pm

Partea a doua, gagici! (cred ca va saturati de mine deja  Laughing )

2.Senzatii auditive:-foloseste-ti auzul pt. a recepta un sunet apropiat sau indepartat, timp de o secunda sau mai multe.Lasa-te patruns de undele sonore, in mod firesc, fara a cerceta cauza lor.Fii un simplu receptor al zgomotului.(Inchide usor ochii si fii total relaxat in timpul acestui exercitiu)

3.Senzatii tactile:Mana ta se afla pe masa sau apuca ceva.Reia aceasta senzatie a contactului pielii tale cu obiectul, constientizeaza aceasta senzatie fara a te grabi sa interpretezi.

Daca e careva interesata de genu' asta de lucruri, am o mica lista pentru voi:

-"Controlul cerebral si emotional" de Narciso Irala.Asta este cartea cu exercitiile.
-'Puterea prezentului", "Un pamant nou"-Eckhart Tolle.
-"Poti sa-ti vindeci viata"-Louise L. Hay.
(carti foarte , foarte bune pentru sufletel Very Happy )

Inca ceva.Un cadou de la mine pt voi, asa de dimineata. Il ador pe omu asta!! Sper din suflet sa va ajute si pe voi. angels 

Moonlight
membru

Sus In jos

Mesaj  nobody_2000 la data de Sam Feb 15, 2014 5:16 pm

bun bun bravo pt topic!! imi place f mult.
oare in felul acesta - prelungind si aprofundand senzatiile, se schimba ceva in noi?

ma gandesc si eu adesea ca vedem, auzim, gustam, atingem...cu mintea! simturile, analizatorii periferici sunt in buna masura niste instrumente orchestrate de minte. Si ce se intampla in mintea noastra cand avem o senzatie?
exista niste premise psihologice ca in mintea noastra exista un aparat al vorbirii, al vazului, al fiecarui simt, care abia asteapta sa fie folosit. si exista un interval destul de precis in care acest eveniment trebuie sa se intample. Daca unui om ii acoperi ochii de la nastere pt mult timp, atunci nervii optici si retina nu se vor dezvolta complet si nu va fi capabil sa vada mai tarziu.
oare exista un astfel de aparat si pt iubire si incredere in oameni? exista o varsta psihologica la care trebuie sa primesti atentie si afectiune pentru a functiona corect din acest  punct de vedere? plasticitatea pare limitata, dar limita este imprecisa, variabila, mereu mai poate fi impinsa un pic. de aceea tindem sa vedem ireparabila numai moartea. dar daca nu inveti sa citesti pana la 14 ani, probabil fara o munca extraordinara, vei ramane la stadiul de a silabisi, iar sensurile abstracte se vor intelege mai greu.

cand eram copil, natura imi transmitea cele mai frumoase si complete perceptii. cum sar pestii la suprafata apei in joaca, asa colindam padurea, catarandu-ma in cate-un copac sa am o privire de ansamblu. oare de aceea sar pestii in apa, sa priveasca apa in care isi traiesc de obicei inceputul si sfarsitul?

cand incerc sa aud sunete slabe, subliminale, ma gandesc la cum receptioneaza de fapt urechea, imi imaginez vibratiile prin membrane subtiri, scanteieri de impulsuri nervoase, mesagerul sub forma de fulger printr-o fibra nervoasa. cand ajunge la creier, intr-o zona specifica, unde trebuie sa ajunga, intr-o sinapsa care asteapta mereu un semnal...aparatul este pus in functiune, stimulul este preznt. Raspuns cifrat "Bunicuta este acasa" - e dintr-un roman politist. Si apoi, in acea imensa banca de date despre toate senzatiile, acest nou stimul este asociat cu tot ce este antecunoscut, pentru a-l integra in intregul dinainte. Si ceva dintr-un edificiu mult prea complicat pt a fi descris altfel decat metaforic, undeva se schimba ceva. Poate ca intregul om este un prefabricat ce-si descopera functionarea optima in miliarde de incercari. Intr-o logica a eternitatii nicio pierdere nu este prea mare.  a dat limbarita in mine...incerc sa nu ma indepartez de la topic, asa pot sa particip acum.

aa, si dupa astfel de incercari de a auzi sunete cat mai slabe, parca aud un zumzet de fond ce imi distrage atentia atentia. in privinta asta nu am insistat totusi prea mult.

nobody_2000
active member

Sus In jos

Mesaj  Moonlight la data de Sam Feb 15, 2014 7:04 pm

Cati ani ai?

Moonlight
membru

Sus In jos

Mesaj  nobody_2000 la data de Sam Feb 15, 2014 9:41 pm

Moonlight a scris:Cati ani ai?

inotam in lichid amniotic cand cu explozia de la Cernobil; de acolo mi se trage..

nobody_2000
active member

Sus In jos

Mesaj  Moonlight la data de Dum Feb 16, 2014 1:16 pm

nobody_2000 a scris:
Moonlight a scris:Cati ani ai?

inotam in lichid amniotic cand cu explozia de la Cernobil; de acolo mi se trage..
28-29?

Moonlight
membru

Sus In jos

Mesaj  nobody_2000 la data de Dum Feb 16, 2014 6:08 pm

pe acolo

nobody_2000
active member

Sus In jos

Mesaj  Moonlight la data de Mar Feb 18, 2014 2:50 pm

Mi-am dat seama dupa o revelatie de dimineata ca numele topicului meu este cu adevarat gresit.
Nu trebuie sa controlam nici mintea nici emotiile ci trebuie sa ne conectam la Sursa.Nici macar asta nu trebuie.( acest cuvant "trebuie' este inventat de noi oamenii).E alegera ta!
O trabuit sa trag o tura de plans buna ca sa-mi dau seama.
Daca vreti sa vedeti documentaru' il gasiti pe youtube, tine 2 ore si este subtitrat si in romana-"Schimbarea" Wayne Dyer.

Moonlight
membru

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Joi Iun 19, 2014 7:04 pm

Un subiect interesant , pe care s-a asezat praful .

Cele noi venite  oare au o parere la dezbatere ?

soholici
guru member

Numarul mesajelor: 3307
Data de inscriere: 05/11/2012
Varsta: 43
Localizare: Corbeanca -Bucuresti

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum