National Coming Out Day

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

National Coming Out Day

Mesaj  Caisa la data de Vin Oct 11, 2013 9:12 am

Stiu ca nu suntem in SUA, dar azi e Happy National Coming Out Day Very Happy

http://gaylife.about.com/od/comingout/a/nationalcoming.htm  - aici ceva mai multe informatii despre asta.

Voi sunteti out? Cum ati spus altora si cum au reactionat? Smile
Caisa
membru

Numarul mesajelor : 368
Data de inscriere : 17/07/2013
Varsta : 26
Localizare : Iasi

Sus In jos

Re: National Coming Out Day

Mesaj  corralya la data de Vin Oct 11, 2013 11:00 am

le-am spus parintilor despre faptul ca am devenit gay si la inceput au fost putin socati, uimiti, apoi m-au inteles si au acceptat situatia, iar in prezent ma inteleg foarte bine cu ambii parinti si cu toata familia. am mai spus si altor oameni , unii au reactionat pozitiv, m-au acceptat si inteles , altii mai faceau glume, dar dupa ce le-am spus tuturor m-am simtit mult mai bine, m-am simtit eliberata parca , ma bucur ca am spus familiei de la inceput, adica dupa ce am fost eu sigura de mine si de transformarea mea. mi-a fost foarte greu o perioada de timp ( vreo doi ani ), dar dorinta foarte puternica de a fi bine pentru mine si pentru cei din jur , dorinta de a-mi rezolva toate problemele din trecut, dorinta de a evolua in plan uman si spiritual in primul rand m-a facut sa gasesc solutii potrivite in situatii grele pentru mine, m-a facut sa merg mai departe intotdeauna, sa-mi depasesc temerile si neputintele , sa ma regasesc , sa ma reconstruiesc , sa devin mai puternica in interior, mai echilibrata, mai inteleapta fara a uita insa nici o clipa cum eram in trecut, ce visam , ce doream de la viata. nu vreau sa uit nimic, timpul a trecut foarte repede si a lucrat in favoarea mea , iar rezultatele s-au reflectat si in viata sociala si profesionala .
as vrea ca pe viitor toata lumea sa-si recunoasca deschis orientarea sexuala , fara sa se ascunda , fara teama, sa spuna adevarul si sa isi asume ceea ce este .
corralya
guru member

Numarul mesajelor : 3725
Data de inscriere : 31/12/2011
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Vin Oct 11, 2013 11:05 am

Cand ma gandesc la coming out day, ma gandesc la o zi de mare sarbatoare, cu mult soare si bucurie, o zi in care toti membrii comunitatii LGBT ies afara pe strazi purtand insigne lgbt in piept , se imbratiseaza frateste si discuta , se tin de maini si incep sa mearga catre punctul de intalnire ( piata universitatii de exemplu) fluturand stregulete si baloane prin aer. este ziua noastra a tuturor, ziua in care ne putem bucura impreuna ca la Gay Fest, ziua in care nimeni nu se ascunde, nimeni nu sta acasa , ziua in care fetele primesc flori, dulciuri si cadouri, iar baietii multi pupici, ziua in care putem sa daruim ceva din sufletul nostru, ceva frumos din noi, ziua in care nici un membru LGBT nu lucreaza ( isi iau liber toti cei care au joburi) , ziua in care ne bucuram privindu-ne in ochi si minunandu-ne de cat de multi si cat de frumosi suntem cu totii. Very Happy 
Poate fi ziua unui nou inceput , in care se pot lega prietenii sau reinnoda relatii, poate fi ziua in care putem sa visam impreuna la un viitor mai bun... Very Happy 

in acelasi timp este o zi ca oricare alta, o zi in care putem face cumparaturi de dimineata sau putem sa ne vizitam familia. seara ne putem intalni insa la o cina de cina. am deja insigna pregatita si dulciurile. Very Happy 
corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  ana la data de Vin Oct 11, 2013 2:18 pm

Happy Coming Out Day!!! Love you Girls !logrup 
ana
guru member

Numarul mesajelor : 3178
Data de inscriere : 20/07/2009
Varsta : 31

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Vin Oct 11, 2013 3:25 pm

@ana a scris:

misth0 
corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  Caisa la data de Vin Oct 11, 2013 9:05 pm

@ana a scris:

awwww! cat de sweet e filmuletul! si cat curaj tre' sa ai! ma bucur ca exista oameni atat de deosebiti care au facut asta.

la mine, persoanele carora am ales sa le spun au reactionat in cea mai mare parte destul de ok. a fost mai greu la inceput, unii prieteni n-au crezut ca e pe bune, dar s-au prins cu timpul si m-au sprijinit.
Caisa
membru

Sus In jos

Mesaj  tina25 la data de Vin Oct 11, 2013 11:34 pm

@ana a scris:

notworthy
tina25
guru member

Numarul mesajelor : 7616
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 36

Sus In jos

Mesaj  nicole4 la data de Vin Oct 11, 2013 11:44 pm

@ana a scris:

nice!

nicole4
membru

Numarul mesajelor : 317
Data de inscriere : 20/08/2013
Varsta : 28
Localizare : Iasi City

Sus In jos

Mesaj  Ariana_B la data de Dum Noi 03, 2013 10:04 pm

@corralya a scris:le-am spus parintilor despre faptul ca am devenit gay si la inceput au fost putin socati, uimiti, apoi  m-au inteles si au acceptat situatia, iar in prezent ma inteleg foarte bine cu ambii parinti si cu toata familia. am mai spus si altor oameni , unii au reactionat pozitiv,  m-au acceptat si inteles , altii mai faceau glume, dar dupa ce le-am spus tuturor m-am simtit mult mai bine, m-am simtit eliberata parca , ma bucur ca am spus familiei  de la inceput, adica dupa ce am fost eu sigura de mine si de transformarea mea. mi-a fost foarte greu o perioada de timp ( vreo doi ani ), dar dorinta foarte puternica de a fi bine pentru mine si pentru cei din jur , dorinta de a-mi rezolva toate problemele din trecut, dorinta de a evolua in plan uman si spiritual in primul rand m-a facut sa gasesc solutii potrivite in situatii grele pentru mine, m-a facut sa merg mai departe intotdeauna, sa-mi depasesc temerile si neputintele , sa ma regasesc , sa ma reconstruiesc , sa devin mai puternica in interior,  mai echilibrata, mai inteleapta fara a uita insa nici o clipa cum eram in trecut, ce visam , ce doream de la viata. nu vreau sa uit nimic, timpul a trecut foarte repede si a lucrat in favoarea mea , iar  rezultatele s-au reflectat si in viata sociala si profesionala .
as vrea ca pe viitor  toata lumea sa-si recunoasca deschis orientarea sexuala , fara sa se ascunda , fara teama,  sa spuna adevarul si sa isi asume ceea ce este .
Si eu am incercat aceleasi sentimente ca tine, Corralya. Cred ca cel mai rau dusman pe care putem sa il avem in viata asta este frica, frica de a infrunta neplaceri reale sau imaginate. Personal, pot sa spun ca lucrurile tampite care mi-au fost spuse si care m-au deranjat sau m-au ranit au fost cele care mi-au fost aruncate in fata pentru ca sunt femeie. Si cum ar fi sa incerc sa schimb sau sa ascund asta? Am o singura viata (as far as i know) si nu am de gand sa imi bat joc de ea investind energie in a ma preface ca sunt altcineva decat sunt.

Tin minte si acum momentul in care m-am hotarat ca nu o sa traiesc dansand dupa cum imi canta altii. Sefa mea la primul loc de munca m-a chemat in birou la ea si m-a intrebat direct: esti gay? Am simtit ca imi ingheata sangele in vene. Dar in timp ce imi simteam pulsul cum creste si ma gandeam la tot felul de raspunsuri ( primul fiind "dar ce te arde pe tine grija?!)...am avut un moment de claritate in care mi-am zis "care este raspunsul pe care eu l-as admira? care este raspunsul persoanei care as vrea sa devin?" Asa ca i-am zis "Da, obiectii?" Dupa linistea care a urmat mi-am dat seama ca nu se astepta nici la raspuns, nici la reactia mea.

Suntem oamenii care muncim sa fim. Iar eu am fost crescuta intr-o familie deosebita si nici nu am stiut ca am optiunea sa nu am curajul sa admit care sunt preferintele, convingerile si gandurile mele adevarate.
Ariana_B
membru

Numarul mesajelor : 482
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 31

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Mar Noi 12, 2013 9:08 am

http://www.upworthy.com/a-4-year-old-girl-asked-a-lesbian-if-shes-a-boy-she-responded-the-awesomest-way-possible?g=2&c=upw1

mi-a placut mult , m-a facut sa zambesc , si totusi ma gandesc cata lume are probleme cu caming out-ul.
soholici
Moderator

Numarul mesajelor : 4666
Data de inscriere : 05/11/2012
Varsta : 46
Localizare : pe prispa watching you

Sus In jos

Mesaj  Caisa la data de Joi Noi 14, 2013 9:16 am

@soholici a scris:http://www.upworthy.com/a-4-year-old-girl-asked-a-lesbian-if-shes-a-boy-she-responded-the-awesomest-way-possible?g=2&c=upw1

mi-a placut mult , m-a facut sa zambesc , si totusi ma gandesc cata lume are probleme cu caming out-ul.
gayy  tare mult mi-a placut filmuletul asta si speech-ul
Caisa
membru

Sus In jos

Mesaj  lauraTM81 la data de Joi Ian 02, 2014 11:01 pm

@ana a scris: Happy Coming Out Day!!! Love you Girls !logrup 

Mi-a placut foarte mult filmuletzu, chiar l-as arata mamei, dar nu sunt prea pozitiva ca va intelege mesajul, dar e ok pentru inceput...nu ar fii rau sa mai apara si alte filmuletze educative in limba romana, asa pentru societatea noastra "deschisa"  Crying or Very sad
lauraTM81
bebelusa

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 30/12/2013
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  mihaela_358 la data de Vin Dec 11, 2015 10:16 pm

http://www.decatorevista.ro/din-spatele-cortinei-roz-dor7/
mihaela_358
active member

Numarul mesajelor : 867
Data de inscriere : 28/06/2014
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti...

Sus In jos

Mesaj  Sanziana la data de Dum Dec 20, 2015 12:12 am

@mihaela_358 a scris:http://www.decatorevista.ro/din-spatele-cortinei-roz-dor7/

Foarte fain articolul.
Sanziana
active member

Numarul mesajelor : 1330
Data de inscriere : 21/04/2012

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Lun Feb 29, 2016 10:48 pm

http://bucurestifm.ro/2016/02/29/sunt-gay-este-prima-oara-cand-afirm-asta-public/
soholici
Moderator

Numarul mesajelor : 4666
Data de inscriere : 05/11/2012
Varsta : 46
Localizare : pe prispa watching you

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus