Obsesie sau iubire , unde este pragul dintre cele doua ?

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Obsesie sau iubire , unde este pragul dintre cele doua ?

Mesaj  corralya la data de Mier Oct 16, 2013 8:37 pm

no_name a scris:Granita dintre iubire si obsesie este foarte transparenta.
Obsesia intervine in momentul in care faci niste fapte necugetate, te comporti violent, nu asculti de nimeni si ti se pare ca toti sunt impotriva ta, ca o urmaresti, ca ii porti tricoul chiar daca te-a parasit de 3 ani. E o fixatie care trebuie tratata. Daca nu constientizezi asta in timp util, e destul de periculos pt tine.
obsesie la nivel inalt inseamna : cand o urmaresti peste tot, o intrebi acelasi lucru de 1o de ori trimitand la ea 10 de oameni diferiti cu aceeasi intrebare, cand o ,, interoghezi '' cu tot felul de intrebari sperand sa obtii raspunsurile dorite iar cand nu le obtii incepi sa tipi la ea , sa aberezi grav de tot, atat de grav incat este fortata sa te paraseasca , sa te te porti urat cu ea cand o intalnesti, cand o minti ca nu ai bani, ca nu lucrezi, cand o duci la garsoniera desi ai si vila, cand ii apari intamplator in cale pe strada, cand te bagi cu masina in fata ei ca sa te vada sau ca sa se impiedice de tine, cand o hartuiesti verbal sau fizic , cand faci glume proaste ca sa vezi ce zice sau ce face, cand ii sari in cale intalmplator asa si te holbezi insistent la ea etc etc etc...
orice ai face si ai spune, nu poti obliga o femeie sa te iubeasca sau sa stea cu tine daca ea nu vrea.

iubirea este cu totul alta poveste, cand iubesti te porti mereu frumos indifferent de raspunsurile primite, indifferent de ce isi doreste sau nu isi doreste femeia , nu tipi la ea niciodata , nu hartuiesti, nu sufoci, nu-I stai in drum , doar te porti frumos si restul vine de la sine, spui adevarul , ca ea deja stie multe oricum.

corralya
guru member

Numarul mesajelor: 2645
Data de inscriere: 31/12/2011
Varsta: 35
Localizare: Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  no_name la data de Joi Oct 17, 2013 1:53 pm

Eu ma gandeam cand intervine o despartire, daca ceea ce ramane in urma este iubire sau se transforma in obsesie.
Ceea ce ai descris tu corralya, este vorba de o realitate caci exista asemenea relatii. Sunt multe semne de genul si uneori nu-ti dai seama de aceasta situatie decat cand te detasezi si privesti din exterior.
Nu ai cum sa te comporti mereu frumos, ai zile proaste, nu vrei sa vorbesti, dar daca ea nu stie cum sa te ia, fie sa te lase in pace, fie sa te imbuneze, o sa iasa discutii. Pt o relatie trebuie sa muncesti, sa investesti pt ca cum ai zis tu, nu suntem perfecte. Daca merg lucrurile de la sine, esti printre cele norocoase

no_name
junior member

Numarul mesajelor: 83
Data de inscriere: 06/10/2013
Varsta: 28

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Joi Oct 17, 2013 2:23 pm

no_name a scris:Eu ma gandeam cand intervine o despartire, daca ceea ce ramane in urma este iubire sau se transforma in obsesie.
Ceea ce ai descris tu corralya, este vorba de o realitate caci exista asemenea relatii. Sunt multe semne de genul si uneori nu-ti dai seama de aceasta situatie decat cand te detasezi si privesti din exterior.
Nu ai cum sa te comporti mereu frumos, ai zile proaste, nu vrei sa vorbesti, dar daca ea nu stie cum sa te ia, fie sa te lase in pace, fie sa te imbuneze, o sa iasa discutii. Pt o relatie trebuie sa muncesti, sa investesti pt ca cum ai zis tu, nu suntem perfecte. Daca merg lucrurile de la sine, esti printre cele norocoase
dupa despartire... depinde cum s-a comportat respectiva in timpul relatiei, daca s-a purtat frumos, atunci ramane iubirea chiar daca te-a lasat , chiar daca te-a parasit acum un an , o poti ierta si o poti primi inapoi daca ca tu consideri ca merita , dar daca s-a purtat foarte urat ( cum am descris in primul paragraph ) , atunci nu mai ramane chiar nimic, nu ai la ce sa te mai intorci.
este foarte greu sa ierti pe cineva care te-a parasit, sa il primesti inapoi dupa un an de exemplu, mai ales cand multe dintre lucrurile pe care le spunea atunci nu iti conveneau deloc, este foarte greu, mi s-a intamplat sa vreau sa sun pe cineva dar ceva sa ma opreasca, nu stiam ce anume ma oprea, acum stiu. cred ca uneori trebuie sa treaca un anumit timp pana sa ne revenim dupa o despartire, dupa socul unei despartiri dureroase.
si eu am zile proaste , cand sunt trista, cand as vrea doar sa stau acasa si atat, si eu ma simt rau uneori , stiu ca nu este usor, dar eu reusesc sa ma comport frumos chiar daca ma simt rau, nu incep sa tip la nimeni , nu stau nici muta, doar ca ma simt obosita uneori ca orice om la un moment dat , este normal sa fie asa.

corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  knecht la data de Joi Oct 17, 2013 3:03 pm

Hmmm, acum inteleg eu ca voi va referiti exclusiv la comportamente, si nu la trairea subiectiva. Pai din punctul asta de vedere lucrurile sunt relativ simple si le-ati prezentat deja. Unele comportamente sunt documentate legislativ, adica exista ordin de restrictie atunci cand cineva te deranjeaza fara acordul tau (te urmareste, te suna excesiv etc. - voi ati dat deja multe exemple) sau psihopatologic (crimele pasionale, erotomania etc.).  Mai este si ideea ca "libertatea mea incepe acolo unde se termina libertatea celuilalt" care sa reglementeze tiparele de interactiune recomandate. Eu credeam ca topicul nu este despre patologie si comportamente aberante.
Ma gandesc ca atunci cand vorbim de obsesie si iubire ca si trairi, mie personal mi-e foarte greu sa fac diferenta.
Eu m-as intreba cum se simte obsesia, cum se simte iubirea in interiorul fiecaruia dintre noi. Eu nu fac diferenta si in capul meu totul e o chestiune de conceptualizare, daca ii zic iubire sentimentului trait ma voi simti norocoasa, daca ii zic obsesie ma voi simti bolnava dar in esenta e posibil sa vorbim despre acelasi lucru.
Acum mai este si aspectul adaptativ, dar e tot de natura comportamentala intr-un fel. Si aici ma refer la faptul ca sunt oameni care dupa pierderea partenerului/partenerei, nu au mai intrat intr-o relatie de cuplu (dadea cineva un exemplu - "ii porti tricoul si dupa 3 ani"). Si aici intram in zona axiologica: eu valorizez acest gen de alegere pentru ca devotamentul si dedicarea sunt pietrele de temelie ale constructiei mele (sunt specii de pasari/animale care formeaza cupluri pe viata, de exemplu albatrosul si mi se pare exptraordinar de frumos), altii ar putea sa il considere neadaptativ, obsesional. Am senzatia ca societatea actuala este foarte grabita sa clasifice ca obsesie iubirea si sa o trateze ca atare, pentru ca trebuie sa consumam mai departe cu mentiunea ca si eu sunt un exemplar al generatiei consumeriste cu sechele valorice din alta epoca ceea ce este destul de destructurant.
Partea asta cu purtat urat si frumos nu o inteleg cand vine vorba de iubire. Are logica atunci cand e vorba despre relatii adica nevoia de a fi valorizat si validat prin comportamentele frumoase ale celuilalt poate sa primeze in fata sentimentelor ca si criteriu de alegere intre a continua sau a intrerupe povestea. Asta nu inseamna ca o iubesc mai putin, ci doar ca am facut o alegere mai degraba rationala si probabil ma voi orienta spre o relatie  bazata pe respect si apreciere cu riscul ca de la un punct sa ma simt destul de vidata de noua formula. Smile
Iara ma aberez, si am zis ca nu ma mai bag in discutia asta :)dar daca tot m-am obosit sa scriu...

knecht
membru

Numarul mesajelor: 384
Data de inscriere: 09/03/2013
Varsta: 34

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Joi Oct 17, 2013 3:14 pm

e foarte grav ca unii nu fac diferenta dintre iubire si obsesie, dar este o diferenta foarte mare chiar , tocmai aceasta diferenta perceputa corect dicteaza comportamentul nostru al fiecareia dintre noi. credeam ca doar masculii nu prea fac diferenta, dar din pacate exista si fete de acest fel.

corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  knecht la data de Joi Oct 17, 2013 7:38 pm

corralya a scris:e foarte grav ca unii  nu fac diferenta dintre iubire si obsesie, dar este o diferenta foarte mare chiar , tocmai aceasta diferenta perceputa corect dicteaza comportamentul nostru al fiecareia dintre noi. credeam  ca doar masculii nu prea fac diferenta, dar din pacate exista si fete de acest fel.
Very Happy  Nasol moment, atac la persoana cu semimanta.
Imi pare rau corralya daca te-ai enervat sau ceva de genul...nu am vrut sa te supar. Mi-am dat si eu cu parerea. Nu ma mai bag in discutii de-ale fetelor. Promit solemn Smile

knecht
membru

Numarul mesajelor: 384
Data de inscriere: 09/03/2013
Varsta: 34

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Joi Oct 17, 2013 8:14 pm

knecht a scris:
corralya a scris:e foarte grav ca unii  nu fac diferenta dintre iubire si obsesie, dar este o diferenta foarte mare chiar , tocmai aceasta diferenta perceputa corect dicteaza comportamentul nostru al fiecareia dintre noi. credeam  ca doar masculii nu prea fac diferenta, dar din pacate exista si fete de acest fel.
Very Happy  Nasol moment, atac la persoana cu semimanta.
Imi pare rau corralya daca te-ai enervat sau ceva de genul...nu am vrut sa te supar. Mi-am dat si eu cu parerea. Nu ma mai bag in discutii de-ale fetelor. Promit solemn Smile
eu nu ma enervez. eu doar scriu pe aici, imi dau si eu cu parerea. hmmm semimata auzi .

Ultima editare efectuata de catre corralya in Joi Oct 17, 2013 8:23 pm, editata de 2 ori

corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  nobody_2000 la data de Joi Oct 17, 2013 8:16 pm

knecht a scris:
Eu m-as intreba cum se simte obsesia, cum se simte iubirea in interiorul fiecaruia dintre noi. Eu nu fac diferenta si in capul meu totul e o chestiune de conceptualizare, daca ii zic iubire sentimentului trait ma voi simti norocoasa, daca ii zic obsesie ma voi simti bolnava dar in esenta e posibil sa vorbim despre acelasi lucru.
Am mai multe pareri despre asta, dar niciuna sigura 100%.
Uneori as zice ca atunci cand in legatura cu ceea ce simti iti pui intrebarea daca este iubire sau obsesie, insasi aceasta intrebare este un semnal de alarma. Cand iubesti, frumos si puternic, nu ai indoieli ca este un lucru minunat ce simti. Chiar daca tot minunat te dai cu capul de pereti ca nu simte la fel.
Cand iubesti esti creativ si oferi libertate totala persoanei.
Cand iubesti te gandesti ca fericirea ei este mai importanta decat propria fericire, iar daca ea nu vrea sa fiti impreuna insemna ca ii este bine asa. O poti iubi in continuare si descoperi varianta moderna a iubirii platonice.
Obsesia este cand nu-ti aduce nicio bucurie si doar iti paraziteaza mintea acea persoana. Is all in your mind.

knecht a scris:Acum mai este si aspectul adaptativ, dar e tot de natura comportamentala intr-un fel. Si aici ma refer la faptul ca sunt oameni care dupa pierderea partenerului/partenerei, nu au mai intrat intr-o relatie de cuplu (dadea cineva un exemplu - "ii porti tricoul si dupa 3 ani"). Si aici intram in zona axiologica: eu valorizez acest gen de alegere pentru ca devotamentul si dedicarea sunt pietrele de temelie ale constructiei mele (sunt specii de pasari/animale care formeaza cupluri pe viata, de exemplu albatrosul si mi se pare exptraordinar de frumos), altii ar putea sa il considere neadaptativ, obsesional. Am senzatia ca societatea actuala este foarte grabita sa clasifice ca obsesie iubirea si sa o trateze ca atare, pentru ca trebuie sa consumam mai departe cu mentiunea ca si eu sunt un exemplar al generatiei consumeriste cu sechele valorice din alta epoca ceea ce este destul de destructurant.
Conditionarea axiologica ai punctat-o la fix. Ma indoiesc insa ca poti iubi pentru ca asa trebuie, doar pentru a fi conforma cu scala ta de valori.
As recunoaste in orice secunda ca am gresit, ca m-am inselat, ca am o minte/inima supusa greselii, dar sa pot iubi din nou.
Mi-a placut partea cu grabitul societatii sa consumam inclusiv iubirea. True. In lipsa unei spiritualitati autentic traite, ca un liant social, singura legatura cu partea de "mister al vietii" ramane iubirea, pentru cei mai multi dintre noi. Poate tocmai acesta ii este rostul.
Tind sa cred ca devotamentul este ceva ce tine de tine, de structura ta, fond personal si autoeducare, nu sechelele valorice  Wink

nobody_2000
active member

Numarul mesajelor: 739
Data de inscriere: 28/04/2013

Sus In jos

Mesaj  tina25 la data de Joi Oct 17, 2013 9:31 pm

Eu cred ca suntem prea obsedati de ideea sa primim inapoi iubirea pe care noi o impartasim. De parca ar fi ceva cu "plata la compensare" sau "plata ramburs" Razz 
Sunt de acord cu cateva pareri exprimate pe aici, anterior scrise.
O iubesti , pentru ca o iubesti , pentru ca iti curge prin vene,o saruti, o imbratisezi cu puterea mintii, nu trebuie sa se intample fizic, daca ajungi in pragul sa poti iubi o persoana fara sa fie langa tine si sa fii fericit asa, sa o iubesti in continuare, fara frustrari si remuscari, esti o eroina!
Obsesia nu duce la nimic bun si constructiv, dimpotriva distruge totul, tocmai iubirea obsesiva il face pe partener sa plece, frica de singuratate, teama ca nu sunt demne de iubire, frica de a nu fi ignorate, abandonate. le face pe unele femei sa actioneze fara discernamant si atunci se intampla inevitabilul! Razz 
Iubire= libertate

tina25
guru member

Numarul mesajelor: 7149
Data de inscriere: 08/08/2010
Varsta: 33

Sus In jos

Mesaj  Claude la data de Dum Oct 20, 2013 10:02 pm

Obsesia nu inseamna iubire si nici iubirea nu inseamna obsesie. Iubirea este acel sentiment care te determina sa pui mai presus de orice fericirea persoanei de langa tine. Iubirea inseamna puterea de a lasa o persoana sa iasa din viata ta, atunci cand nu te mai iubeste. Obsesia in schimb, nu este nimic altceva decat un comportament bolnav, care te transforma intr-un pericol atat pentru tine, cat si pentru ceilalti.

Claude
guru member

Numarul mesajelor: 2979
Data de inscriere: 14/01/2011
Varsta: 36

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum