Ati emigra?

Pagina 2 din 7 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ati emigra?

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iul 27, 2011 2:03 pm

parampam a scris:Fashion_Victim, personal cred ca prefer sa traiesc drama celui care si-a lasat locutile natale, decat cea a regretului de a nu experimenta alte locuri.

Pentru mine nu stiu daca e neaparat partea financiara care m-ar face sa plec. Sunt sigura ca as avea un trai decent in Romania si nu ma deranjeaza decentul asta. As pleca mai mult pentru o altfel de societate, una in care indivizii cunosc ce este responsabilitatea civica. Si as mai pleca si pentru respect si siguranta, lucruri care in Romania nu prea exista.

Eu as mai pleca si ca sa vad tari, civilizatii etc. noi Very Happy
Imi place sa calatoresc Laughing

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  petite la data de Mier Iul 27, 2011 5:07 pm

parampam a scris:De la o vreme ma tot gandesc la treaba asta. Sunt curioasa ce parere aveti despre emigrat.
Ati pleca din Romania? Daca da, de ce? De ce nu? Ati pleca de tot? Si unde ati pleca?
Da, as emigra din Romania, sa traiesc in alta tara, pentru a trai mai libera, mai optimista, fiindca aici acasa ma deranjeaza nivelul de trai, lipsa posibilitatilor de a trai, limitarea la casa, masina, job pentru rata la banca, etc. Si da as pleca de tot. De ce nu am plecat pana acum, fiindca am crezut ca o sa plec cu EA, si EA a crezut la fel ca plecam impreuna, dar situatia s-a schimbat. Acum si singura as pleca si as prefera MEA sau Bahrain, de ce? imi place zona, imi plac oamenii, obiceiurile de acolo.

petite
membru

Numarul mesajelor: 183
Data de inscriere: 27/07/2011
Varsta: 34
Localizare: Brasov

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Iul 28, 2011 1:45 pm

Cu asta am zis tot =))

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  petite la data de Lun Aug 01, 2011 10:17 pm

@Revelation
da sa stii, cu asta ai pus punctul pe i

petite
membru

Numarul mesajelor: 183
Data de inscriere: 27/07/2011
Localizare: Brasov

Sus In jos

Mesaj  Camino la data de Vin Aug 12, 2011 12:17 pm

de ceva vreme imi este imposibil sa gasesc un loc in care sa ma simt "acasa".
la mine nu se mai pune problema de emigrat pt ca deja mi-am luat jucariile si am plecat.
dar deja au inceput sa apara intrebari de genul: a meritat? acum...ramane de vazut cat da si cat nu

Camino
active member

Numarul mesajelor: 1428
Data de inscriere: 01/08/2011

Sus In jos

Mesaj  parampam la data de Vin Aug 12, 2011 12:46 pm

Camino a scris:dar deja au inceput sa apara intrebari de genul: a meritat? acum...ramane de vazut cat da si cat nu

poti sa dezvolti un pic?

parampam
guru member

Numarul mesajelor: 2342
Data de inscriere: 19/05/2009
Varsta: 27
Localizare: Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Camino la data de Vin Aug 12, 2011 1:06 pm

parampam a scris:
Camino a scris:dar deja au inceput sa apara intrebari de genul: a meritat? acum...ramane de vazut cat da si cat nu

poti sa dezvolti un pic?
pai, departe de familie, de prieteni, de persoana pe care o iubesti e al naibii de greu. uneori cariera nu merita atat de mult sacrificiu. sunt zile in care as lasa totul balta si m-as urca in primul avion. dar stiu ca pe langa familie si prieteni, ma asteapta si o Romanie trista, unde salariul nu sare de 3.000 ron, unde muncesc precum un sclav pe plantatie pt multinationalele corporatiste care, nu fac altceva decat sa ne indoctrineze.
si ma gandesc si la jegul care ma asteapta acolo, la calatoria cu RATB-ul unde trebuie sa tin cu dintii de geanta, si cu mana de nas, vara...ma gandesc la vecinii care nu inteleg ca eu nu vreau sa ascult manele la 5 dimineata...la spitalele de unde ma intorc acasa mai bolnava decat cand m-am internat.
la toate institutiile statului care nu ma baga in seama daca nu i-l prezint pe prietenul meu bun, Aurel Vlaicu sau pe Caragiale...
ma frustreaza faptul ca nu pot sa gasesc un echilibru undeva...unde sa si traiesc bine si sa fiu si impacata sufleteste.

dar presupun ca in viata nu poti avea totul si, la un moment dat treb sa alegem...

Camino
active member

Sus In jos

Mesaj  parampam la data de Vin Aug 12, 2011 1:16 pm

Camino a scris:pai, departe de familie, de prieteni, de persoana pe care o iubesti e al naibii de greu. uneori cariera nu merita atat de mult sacrificiu. sunt zile in care as lasa totul balta si m-as urca in primul avion. dar stiu ca pe langa familie si prieteni, ma asteapta si o Romanie trista, unde salariul nu sare de 3.000 ron, unde muncesc precum un sclav pe plantatie pt multinationalele corporatiste care, nu fac altceva decat sa ne indoctrineze.
si ma gandesc si la jegul care ma asteapta acolo, la calatoria cu RATB-ul unde trebuie sa tin cu dintii de geanta, si cu mana de nas, vara...ma gandesc la vecinii care nu inteleg ca eu nu vreau sa ascult manele la 5 dimineata...la spitalele de unde ma intorc acasa mai bolnava decat cand m-am internat.
la toate institutiile statului care nu ma baga in seama daca nu i-l prezint pe prietenul meu bun, Aurel Vlaicu sau pe Caragiale...
ma frustreaza faptul ca nu pot sa gasesc un echilibru undeva...unde sa si traiesc bine si sa fiu si impacata sufleteste.

dar presupun ca in viata nu poti avea totul si, la un moment dat treb sa alegem...

da, m-am gandit si eu la asta. pare un pic egoist daca pleci din tara si lasi totul in spate.
tu esti in spania parca, nu? cum de ai ajuns acolo? si de ce spania?

parampam
guru member

Sus In jos

Mesaj  Camino la data de Vin Aug 12, 2011 1:24 pm

parampam a scris:
da, m-am gandit si eu la asta. pare un pic egoist daca pleci din tara si lasi totul in spate.
tu esti in spania parca, nu? cum de ai ajuns acolo? si de ce spania?
am lucrat 3 ani si-un pic pentru a ajunge aici...a fost, practic recunoasterea muncii mele.
apoi...am avut oprtunitatea sa studiez fara sa platesc si sa mai primesc si ceva banuti extra ca sa ma pot "intretine" aici. este o experienta unica...din punct de vedere al tarii, al oamenilor...nu gasesc un cusur Spaniei: se traieste bine, se petrece bine, nu e mult stres, iar oamenii...incredibil sau nu, dar se respecta aici. (asta luand in considerare si uscaturile, nelipsite din nicio padure).
de asemenea, Spania nu poate fi comparata cu Elvetia sau cu tarile nordice, de exemplu. dar eu prefer latura asta, mai umana. nu vreau sa fiu un robot al societatii, sa traiesc numai dupa reguli si sa platesc atat de scump daca nu ma supun lor (ie: in Elvetia, daca nu arunci gunoiul in pungile speciale pe care ti la da primaria, iei amenda...a doua abatere, amenda si mai mare, si asa...pana cand ajungi sa faci inchisoare)

Camino
active member

Sus In jos

Mesaj  parampam la data de Vin Aug 12, 2011 1:29 pm

Camino a scris:am lucrat 3 ani si-un pic pentru a ajunge aici...a fost, practic recunoasterea muncii mele.
apoi...am avut oprtunitatea sa studiez fara sa platesc si sa mai primesc si ceva banuti extra ca sa ma pot "intretine" aici. este o experienta unica...din punct de vedere al tarii, al oamenilor...nu gasesc un cusur Spaniei: se traieste bine, se petrece bine, nu e mult stres, iar oamenii...incredibil sau nu, dar se respecta aici. (asta luand in considerare si uscaturile, nelipsite din nicio padure).
de asemenea, Spania nu poate fi comparata cu Elvetia sau cu tarile nordice, de exemplu. dar eu prefer latura asta, mai umana. nu vreau sa fiu un robot al societatii, sa traiesc numai dupa reguli si sa platesc atat de scump daca nu ma supun lor (ie: in Elvetia, daca nu arunci gunoiul in pungile speciale pe care ti la da primaria, iei amenda...a doua abatere, amenda si mai mare, si asa...pana cand ajungi sa faci inchisoare)

deci cumva nu a fost neaparat alegerea ta...daca ar fi fost sa alegi atunci cand ai plecat, ar fi fost prima ta alegere?
sunt gay friendly? si romanian friendly? Smile)

parampam
guru member

Sus In jos

Mesaj  Camino la data de Vin Aug 12, 2011 1:38 pm

parampam a scris:

deci cumva nu a fost neaparat alegerea ta...daca ar fi fost sa alegi atunci cand ai plecat, ar fi fost prima ta alegere?
sunt gay friendly? si romanian friendly? Smile)
gay friendly...pe locul 3 in Europa conform studiilor (desi, if you ask me, as spune locul 2, dupa Olanda). Avem cartier excusiv gay in Madrid, casatoriile si adoptiile sunt legale de prin 2004-2005 daca imi amintesc bine...e absolu normal sa vezi 2 tipi/tipe sarutandu-se pe strada...si nimeni nu-i ia la batatie.
daca as putea sa dau timpul inapoi...tot Spania as alege. in afara de oamenii de aici si cultura lor, imi place accentul SS-it.

si, apropo de gay world in Spania...scria Ileana acum ceva vreme despre parada gay de anul asta, din Madrid.
si eu am fost placut suprinsa cand am vazut ca nu erau politisti prin zona (chiar nu era necesar), au participat oameni de toate varstele, orientarile, profesiile...pana si partidele politice au avut caruri de "defilare"... mii, sute de mii sau chiar mai mult (de ajuns sa spun ca nu puteai sa vezi unde se termina multimea) de persoane de tot felul adunati sa sarbatoareasca gay pride...just imagine...
visez la o Romanie, macar pe sfert atat de toleranta... Rolling Eyes

Camino
active member

Sus In jos

Mesaj  cristinic la data de Vin Aug 12, 2011 3:16 pm

uneori nu gasesti toleranta in familie, si atunci la ce sa te mai asteptide la niste straini.
eu personal nu pot spune ca nu as pleca din tara dar sigur nu as face asta singura. sunt destul de atasata de prieteni, familie, rude si nu imi este usor acum sa merg intr-un loc strain unde practic o iei de la zero...dar cel mai bine vedem fiecare la momentul potrivit...
oricum o sa fie si oricat de multa mizerie este in tara asta, la un momendat tot iti lipseste...pentru ca ti se face dor de casa si de cei apropiati...

cat despre Spania, inca nu am ajuns dar poate dau o fuga prin septembrie...ramane de vazut Smile

cristinic
active member

Numarul mesajelor: 1187
Data de inscriere: 11/07/2009
Varsta: 29

Sus In jos

Mesaj  parampam la data de Vin Aug 12, 2011 4:33 pm

cristinic a scris:uneori nu gasesti toleranta in familie, si atunci la ce sa te mai asteptide la niste straini.
eu personal nu pot spune ca nu as pleca din tara dar sigur nu as face asta singura. sunt destul de atasata de prieteni, familie, rude si nu imi este usor acum sa merg intr-un loc strain unde practic o iei de la zero...dar cel mai bine vedem fiecare la momentul potrivit...
oricum o sa fie si oricat de multa mizerie este in tara asta, la un momendat tot iti lipseste...pentru ca ti se face dor de casa si de cei apropiati...

cat despre Spania, inca nu am ajuns dar poate dau o fuga prin septembrie...ramane de vazut Smile

ce inseamna momentul potrivit? mie m-e teama ca daca nu plec in vreo 2-3-4 ani nu mai plec deloc...

parampam
guru member

Sus In jos

Mesaj  Camino la data de Vin Aug 12, 2011 4:39 pm

cristinic a scris:
iti recomand calduros Barcelona clapping

Camino
active member

Sus In jos

Mesaj  zbuciumitza la data de Vin Aug 12, 2011 5:36 pm

Camino a scris:
parampam a scris:

poti sa dezvolti un pic?
pai, departe de familie, de prieteni, de persoana pe care o iubesti e al naibii de greu. uneori cariera nu merita atat de mult sacrificiu. sunt zile in care as lasa totul balta si m-as urca in primul avion. dar stiu ca pe langa familie si prieteni, ma asteapta si o Romanie trista, unde salariul nu sare de 3.000 ron, unde muncesc precum un sclav pe plantatie pt multinationalele corporatiste care, nu fac altceva decat sa ne indoctrineze.

In viata nu poti avea totul!!! Sooooo true! ......incep sa cred ca nu trebuie sa ai totul.... altfel ce ti-ai mai putea dori?!..... si..... dorinta e un motoras tare puternic pe lumea asta. Oricum mult mai puternic decat constiinta, onoarea.. cuvinte din astea pierdute Very Happy

Dupa 31 de ani traiti in acest mediu am invatat sa fac "coping" (fata) la (aproape) toate aspectele negative subliniate de tine (mai putin transportul in comun - am masina am valoare Very Happy ).
Desi lucrez (mai ceva) ca un sclav pe plantatie de dimineata pana seara in mai multe locuri.... ma inchin la Maica Precista daca ATING fabuloasa suma de 3000 RON! Ce-i drept sunt la inceput de cariera.. si totusi! Hai sa zicem ca trecem si peste asta, DAAAR pot trece peste atitudinea celor multi (dar ... MUUUULTI!!) vis a vis de cuplurile gay.. de cuplurile gay cu bebe?! in ROMANIKA?!

Deja nu ma mai deranjeaza manelele, jegul de toate felurile... pt ca pe toate astea le gasesti in orice tara sub alte forme sau doze ... spitalele pot fi superbe in alta parte dar nu poti sa intri in ele... sau intri si iesi precum ai intrat caci.. nu ai actele care trebuiesc....

Intrebarea la care nu gasesc raspuns este: pot eu macar sa SPER ca VOI putea sa cresc un copil impreuna cu minunea vietilor mele (de acelasi sex ca mine Very Happy ) AICI.... IN ROMANICA?!

Concluzia este: ovarele noastre nu pot astepta prea mult asa ca cel mai probabil peste cativa ani va voi scrie din perspectiva "emigrantului".... TRAIM VEDEM! Very Happy

zbuciumitza
junior member

Numarul mesajelor: 139
Data de inscriere: 21/12/2010

Sus In jos

Pagina 2 din 7 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum