Ati emigra?

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ati emigra?

Mesaj  parampam la data de Lun Iul 25, 2011 1:05 pm

De la o vreme ma tot gandesc la treaba asta. Sunt curioasa ce parere aveti despre emigrat.
Ati pleca din Romania? Daca da, de ce? De ce nu? Ati pleca de tot? Si unde ati pleca?

parampam
guru member

Numarul mesajelor: 2342
Data de inscriere: 19/05/2009
Varsta: 27
Localizare: Bucuresti

Sus In jos

Re: Ati emigra?

Mesaj  Vizitato la data de Lun Iul 25, 2011 3:55 pm

parampam a scris:De la o vreme ma tot gandesc la treaba asta. Sunt curioasa ce parere aveti despre emigrat.
Ati pleca din Romania? Daca da, de ce? De ce nu? Ati pleca de tot? Si unde ati pleca?

Primul lucru dupa facultate care o sa-l fac este asta Laughing
De ce?Pai pentru ca aici nu ai cum sa ai un viitor, sa faci ce-ti doresti, totul se invarte in jurul pilelor.
Plus ca sa ai strictu necesar: gen un apartament unde sa poti locui, trebuie sa muncesti jumatate de viata in Romania.
Ca acolo nu mi-ar fi frica sa ies la 3 noaptea la magazin ca vezi doamne sa nu ma trezesc cu una in cap.
Ca oamenii sunt altfel si sunt si alte conditii..si mai am un infinit de motive
Daca s-ar putea, da, as pleca de tot, voi vedea.
America sau Franta.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  parampam la data de Lun Iul 25, 2011 4:04 pm

Revelation a scris:Primul lucru dupa facultate care o sa-l fac este asta Laughing
De ce?Pai pentru ca aici nu ai cum sa ai un viitor, sa faci ce-ti doresti, totul se invarte in jurul pilelor.
Plus ca sa ai strictu necesar: gen un apartament unde sa poti locui, trebuie sa muncesti jumatate de viata in Romania.
Ca acolo nu mi-ar fi frica sa ies la 3 noaptea la magazin ca vezi doamne sa nu ma trezesc cu una in cap.
Ca oamenii sunt altfel si sunt si alte conditii..si mai am un infinit de motive
Daca s-ar putea, da, as pleca de tot, voi vedea.
America sau Franta.

asa gandeam si eu Smile) ca termina facultatea si pac, gata. dar uite ca am terminat si lucrurile au fost asa usoare. si m-am pus sa fac si master. si am zis ca dupa ce termin masterul chiar ca gata Smile)
nu cred ca e usor sa-ti cumperi un apartament nici in strainatate si ma gandesc ca tocmai pentru ca sunt oamenii altfel s-ar putea ca socul cultural sa fie destul de puternic. Europa ca Europa, dar in State, unde as vrea si eu sa plec, de fapt sa plecam lesbian, lucrurile sunt suuuuper diferite. nu stiu daca as putea sa ma obisnuiesc si sa ma simt in largul meu.
mai zi-mi din infinitul de motive, te rog. Very Happy

parampam
guru member

Sus In jos

Mesaj  juliet la data de Mar Iul 26, 2011 9:17 pm

Daca in urmatorii 4 ani nu o sa am un salariu de 2000 de euro, o sa plec , probabil nu o sa fac atatia bani, deci o sa plec, dar nu mai devreme.

juliet
guru member

Numarul mesajelor: 2633
Data de inscriere: 25/07/2011

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Iul 26, 2011 10:03 pm

juliet a scris:Daca in urmatorii 4 ani nu o sa am un salariu de 2000 de euro, o sa plec , probabil nu o sa fac atatia bani, deci o sa plec, dar nu mai devreme.

ce obiectiv trist ai. mi se pare atat de trist ca lipsa banilor alunga din tara tinerii cu potential. mi se pare trist ca 2000 de euro pare o suma mare in Romania. iti doresc sa ajungi sa castigi suficient cat sa fii fericita Smile (poate ca banii nu aduc fericirea, dar numarul lor, da)

Ultima editare efectuata de catre smiley80 in Mar Iul 26, 2011 10:28 pm, editata de 1 ori

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  juliet la data de Mar Iul 26, 2011 10:09 pm

Si mie mi se pare putin 2000 de euro, dar pt ce imi doresc eu de la viata, e suficient intr-o prima etapa.

juliet
guru member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Iul 26, 2011 10:17 pm

culmea e ca as pleca mai degraba intr-o tara cu o fiscalitate people friendly decat intr-o tara gay friendly rot
momentan statul ma fugareste daca nu platesc TVA-ul la timp, nu daca merg pe strada cu nevasta de mana

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  juliet la data de Mar Iul 26, 2011 10:19 pm

Cum zice Dire Straits: Money for nothing and chicks for free

juliet
guru member

Sus In jos

Mesaj  parampam la data de Mar Iul 26, 2011 10:51 pm

juliet a scris:Daca in urmatorii 4 ani nu o sa am un salariu de 2000 de euro, o sa plec , probabil nu o sa fac atatia bani, deci o sa plec, dar nu mai devreme.

de ce 4 ani?

smiley, nu te fugareste statul, dar te fugaresc altii Smile)

parampam
guru member

Sus In jos

Mesaj  juliet la data de Mar Iul 26, 2011 10:53 pm

Se termina o etapa in viata atunci. Atunci ar trebui sa fac 30 de ani, ma astept sa imi fac o familie atunci.

juliet
guru member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Iul 26, 2011 10:57 pm

parampam a scris:

de ce 4 ani?

smiley, nu te fugareste statul, dar te fugaresc altii Smile)

ANAF, DGFP etc Very Happy

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iul 27, 2011 12:03 am

J. F. Kennedy a spus :" Nu te intreba ce poate face tara ta pentru tine, ci mai degraba, ce poti face tu pentru ea" misth0
Inteligent barbat...
Din pacate..Am emigrat deja Laughing Si nu din placere sau ca aveam prea mare dor de duca, intr-un cuvant de nevoie. Pentru ca circumstantele au fost de asa natura incat sa nu pot sa raman in tara ...Si nu dau vina pe Romania, pe oamenii din ea, pe faptul ca se gasesc greu locuri de munca, pe mine, etc . Intotdeauna am zis ca imi doresc sa raman in Romania, sa fac ceva acolo, pentru ca nu mi se pare normal cand aud "Romania..cee jeg de tara.. nu m-as mai intoarce acolo nici mort" (am auzit de foarte multe ori asta) de la persoane care pana mai ieri au trait acolo, au avut o viata.. si gata cum au trecut granita li se pare ca Romania e lumea a 3 a Rolling Eyes
Mi se pare o foarte mare taranie chestia asta, mai ales cand vad ca este ca un efect de turma in zilele noastre. Pentru ca nu e vina tarii ca i s-a dus un asa prost renume, e vina strict a unor oameni care au grija sa ne faca de ras nu numai in interiorul granitelor , ci si inafara..Lumea in general are pretentii dar nu ofera nimic la schimb.
As putea trai bine merci in Romania daca as avea un salariu din care sa imi ajunga sa imi cumpar chestile de baza, sa imi fac niste mici placeri (nu ma refer la lucruri exagerate), sa am un apartament si o masina. Dar cum nici pe astea nu ti le poti permite decat dupa 40 de ani.. Rolling Eyes Nici nu e de mirare ca pleaca atata lume.
Nu zice nimeni ca e ok sa ramai in Romania si sa ai parte de un trai in cel mai bun caz mediocru si ma gandesc ca oamenii care pleaca inafara se impart in doua categorii : categoria celor care duc o viata la limita in Romania si traiesc de pe azi pe maine si categoria celor care isi doresc un trai mai mult decat decent. Pentru ca cei care fac parte din categoria de mijloc, presupun ca inca au ramas in tara. Poate nu este chiar asa, dar asta e parerea mea.
Eu personal, as vrea sa traiesc in Romania, nu in America, nu in UK, nu in Germania, s.a.m.d.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iul 27, 2011 1:33 am

Fashion_Victim a scris:Eu personal, as vrea sa traiesc in Romania, nu in America, nu in UK, nu in Germania, s.a.m.d.
Ce trist...cand te gandesti ca o sa traiesti in America =)) =)) =))

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iul 27, 2011 1:39 am

Nici J.Lo nu ar avea salariu de 2000 de euro in Romania =)) =))

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  parampam la data de Mier Iul 27, 2011 8:11 am

smiley80 a scris:ANAF, DGFP etc Very Happy
Laughing si vecinul de la 4.

Fashion_Victim, personal cred ca prefer sa traiesc drama celui care si-a lasat locutile natale, decat cea a regretului de a nu experimenta alte locuri.

Pentru mine nu stiu daca e neaparat partea financiara care m-ar face sa plec. Sunt sigura ca as avea un trai decent in Romania si nu ma deranjeaza decentul asta. As pleca mai mult pentru o altfel de societate, una in care indivizii cunosc ce este responsabilitatea civica. Si as mai pleca si pentru respect si siguranta, lucruri care in Romania nu prea exista.

parampam
guru member

Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum