un inceput

Pagina 27 din 27 Inapoi  1 ... 15 ... 25, 26, 27

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: un inceput

Mesaj  JustMe. la data de Sam Dec 06, 2014 7:49 pm

@liveithigh a scris:1. Cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala: in jurul varstei de 15 ani. Pur si simplu ma trezeam fascinata de anumite femei/fete.

2. Cum au reactionat cei din jur: unii ok...altii mi-au spus ca stiau deja. (puteau sa imi zica si mie , nu mai pierdeam timp sa ma gandesc eu. Smile) )

3. Unde/cum iti gasesti partenera: nu gasesc. Sunt ca cel de pe youtube : Caut prietena si nu gasesc!  Shocked
Dar in principiu nu caut. Intalnesc oameni si las lucrurile sa curga.

4. Bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene: lipsa de incredere si barfele hranesc aceste bariere.

5. De ce creste numarul persoanelor homofobe: lipsa de informare.

6. De ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat  barbatii homosexuali?
Pentru ca barbatii au programe speciale prin care gasesc alti barbati homosexuali din jurul lor pe o anumita distanta. Noi nu avem asa ceva. Smile

Ba avem si noi, se numeste Bender

JustMe.
membru

Numarul mesajelor : 419
Data de inscriere : 25/01/2014
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  liveithigh la data de Sam Dec 06, 2014 8:18 pm

@JustMe. a scris:
@liveithigh a scris:1. Cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala: in jurul varstei de 15 ani. Pur si simplu ma trezeam fascinata de anumite femei/fete.

2. Cum au reactionat cei din jur: unii ok...altii mi-au spus ca stiau deja. (puteau sa imi zica si mie , nu mai pierdeam timp sa ma gandesc eu. Smile) )

3. Unde/cum iti gasesti partenera: nu gasesc. Sunt ca cel de pe youtube : Caut prietena si nu gasesc!  Shocked
Dar in principiu nu caut. Intalnesc oameni si las lucrurile sa curga.

4. Bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene: lipsa de incredere si barfele hranesc aceste bariere.

5. De ce creste numarul persoanelor homofobe: lipsa de informare.

6. De ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat  barbatii homosexuali?
Pentru ca barbatii au programe speciale prin care gasesc alti barbati homosexuali din jurul lor pe o anumita distanta. Noi nu avem asa ceva. Smile

Ba avem si noi, se numeste Bender

Super! Deci acum se schimba treaba...va fi asa : Caut prietena! Si nu gasesc, pentru ca nu imi merge wi-fi-ul. Smile)

liveithigh
active member

Numarul mesajelor : 1083
Data de inscriere : 21/01/2011
Varsta : 33

http://panhigh.tumblr.com/

Sus In jos

Mesaj  Anduta la data de Sam Dec 06, 2014 9:35 pm

Cred ca barbatii dupa o bauta zdravana cauta apoi pe camera spion ce a fost si afla care cum e orientat.
Sau pur si simplu sunt mai directi intre ei, nu atat de sofisticati ca si fetele.
Vai draga, te-as intreba ceva asa de curiozitate, ce parere ai, etc, etc...si urmaresti fiecare tresarire a muscilor pe fatza ei...etc, etc....
A intrebat careva direct? Nu cred.
Dar barbatii sigur discuta altfel la o berica, noua....
In cel mai rau caz daca nu il abordeaza direct, il imbata si are scuza apoi...
A fost la bautura, nu se pune, sau....ai baut prea mult, nu a fost asa. Nu.

Anduta
active member

Numarul mesajelor : 776
Data de inscriere : 07/11/2014

Sus In jos

Mesaj  mayra la data de Sam Dec 27, 2014 6:38 pm

Am citit postările de mai sus anexelor care.și povestesc ceva din viata lor și despre orientarea lor. Eu sunt puțin mai diferită în privința asta pe ca intrând pe siteul asta încerc sa ma descopăr sa vad ce se întâmplă cu mine.. Mi.ar fi ușor sa spun ca sunt bisexuala sau lesbi dar nu pot decât sa descriu în puține cuvinte ce se întâmplă în sufletul meu. Încă de fetita mica îmi plăcea sa stau în preajma băieților ca ma simțeam într. un fel,la egalitate cu ei
.Îmi plăcea când mama ma tundra scurt

mayra
active member

Numarul mesajelor : 753
Data de inscriere : 27/12/2014

Sus In jos

Mesaj  mayra la data de Sam Dec 27, 2014 6:45 pm

Am niște probleme cu telefonu și mi se închide când mi.e lumea mai draga.

mayra
active member

Sus In jos

Mesaj  mayra la data de Sam Dec 27, 2014 7:06 pm

Sper sa reușesc s.o duc la capăt.Deci după cum scriam mai sus am citit postările fetelor și m-am regăsit în ce au scris deși situația mea e puțin mai altfel.După cum am scris,de micuță aveam anumite semne de întrebare cu privire la viata mea și la comportamentul meu puțin mai diferit decât a fetito normale.Când am crescut și am început sa înțeleg și sa încerc sa descifrez dragostea mi.am dat seama ca cu mine lucrurile stau diferit.Totdeauna m.am retras în cochilia mea pe ca nu puteam sa spun nimănui ca am ceva în suflet care se numește dragoste pe o anumita persoana de același sex. Am fost ca un preot catolic care se autopedepsea pe ceea ce era în minte sau inima pe o fata.Putea vedea clar ca nu pot iubi un bărbat ca pe o fata,când făceam acea comparație, era mare.Vedeam cum o ea îmi înțelege acel univers al meu pe care nu voiam sa.l împart cu nimeni,vedeam acea feminitate ce ma făcea sa topesc și parca mi se bloca mintea. Realizam ca iubesc persoanele de același sex.Sa nu ma înțelegeți greșit
nu era vb de sex cât era vb de love. acuma voi știți mai bine oricum..Nu am avut curajul de a ma apropia de o,, ea,, pe ca atunci când as fi dorit îmi venea în minte exact ce spun ceilalți ca ce păcat e, ca o sa merg în iad,etc.Și am stat și m.am gândit,oare ce pot sa fac sa.mi înțeleg aceasta înclinație sau orientare,dar nu am găsit răspuns. De-aia am intrat aici,ca poate văzând și citind postările celorlalte fete voi încerca să.mi accept situația sau chiar sa fac un prilej de a. Mi capătă o anume încredere în mine,sa vad ca nu.s singura și neb*na.Eu nu am fost cu nicio fata,va mărturisesc sincer, și nici nu caut o anume fata, nu sunt genu care umblu după fantezii erotice, ci mai degrabă după aceea care sa ma lase sa.mi manifest dragostea
,adică chiar sa pot iubi...o fata.

mayra
active member

Sus In jos

Mesaj  agaph la data de Sam Feb 14, 2015 12:29 am

1. Cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala
Pana sa ajung la liceu, undeva prin cls a 9-a, a 10-a nu ma gandeam ca as putea avea mai mult decat o prietenie cu o fata. La inceput m-au atras cateva profesoare, prin felul cum aratau si prin modul lor de a fi (dintotdeauna m-am simtit atrasa de persoanele mai mari ca mine, nu stiu poate experienta mi se pare sexy Smile) )  si treptat am inceput sa-mi pun tot felul de intrebari, am incercat sa caut raspunsuri si in cautarea mea am dat peste serialul "The L Word" care contrar propriilor asteptari mi-a placut si am urmarit cu interes fiecare episod. In loc sa simt o repulsie fata de personaje, ma vedeam in locul lor si ma gandeam daca vreodata in viata reala voi putea sa fiu cu o fata. Nu pot sa zic ca am cautat pe cineva in tot timpul asta, as putea spune ca eram intr-o oarecare faza de negare, dar in acelasi timp eram mai atenta la gesturile pe care le faceau fetele pe care le intalneam. Dupa cativa ani (nu foarte multi) a aparut si prima prietena si femeie de care m-am indragostit (nu doar un simplu crush) si asta a fost momentul cand m-am acceptat si am stiut ca nu mai e cale de intors Razz

2. Cum au reactionat cei din jur
Nu prea stie nimeni, nu am vrut sa vorbesc prea mult despre asta, dar in ultimul timp ma cam batea gandul sa le spun prietenilor apropiati si am tatonat terenul in sensul asta.

3. Unde/cum iti gasesti partenera
Eu merg pe principiul "cand cauti nu gasesti"si in mod normal raspunsul ar trebui sa fie "oriunde", dar pentru asta iti trebuie putin curaj sa abordezi persoana de care iti place si cred ca varianta cea mai simpla sau la indemana e internetul.

4. Bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene
Pai cred ca modul cum sunt percepute de cei din jur

5. De ce creste numarul persoanelor homofobe
Din cauza religiei in cea mai mare parte si a unor idei preconcepute, ori pentru ca nu sunt deschisi la minte, nu vad dincolo de "coperta", nu vor sa accepte ca in fond si la urma urmei suntem toti oameni cu calitati si defecte indiferent pe cine iubim.

6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali
Nu stiu, nu cred ca femeile sunt mai putin active

agaph
junior member

Numarul mesajelor : 46
Data de inscriere : 10/09/2014
Varsta : 26

Sus In jos

Mesaj  Madalina la data de Mar Mai 19, 2015 10:21 pm

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala
Nu cred ca mi-am dat seama intr-un anumit moment; mai degraba am stiut intotdeauna, dar nu i-am pus un nume. Nici acum nu cred ca ar trebui sa o fac.

2. cum au reactionat cei din jur,
Doar cateva prietene stiu, iar asta nu a schimbat nimic intre noi din fericire.

3. unde/cum iti gasesti partenera
Daca apare in calea mea, incerc sa fiu persoana potrivita Very Happy ; altfel, nu fac nimic special.

Madalina
junior member

Numarul mesajelor : 34
Data de inscriere : 19/05/2015
Varsta : 24
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj  shiznats la data de Mar Iun 23, 2015 10:07 pm

@Madalina a scris:1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala
Nu cred ca mi-am dat seama intr-un anumit moment; mai degraba am stiut intotdeauna, dar nu i-am pus un nume. Nici acum nu cred ca ar trebui sa o fac.

Doar cateva prietene stiu, iar asta nu a schimbat nimic intre noi din fericire.

Daca apare in calea mea, incerc sa fiu persoana potrivita Very Happy ; altfel, nu fac nimic special.

Nice!

shiznats
membru

Numarul mesajelor : 414
Data de inscriere : 23/06/2015
Localizare : LaLaLand

Sus In jos

Hop şi eu!

Mesaj  shiznats la data de Mar Iun 23, 2015 10:11 pm

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala
De când eram mică!

Toată lumea ok (într-un final)!

Nicicum. Ne găsim oriunde/oricum. Smile

4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene
Sunt multe, dar nu le vezi din prima! Ar trebui atenţionări ca-n codul rutier! Se întâlnesc la 6-10 metri de o trecere la nivel cu cevaaaa, fără bariere. Aceste indicatoare rutiere îl obligă pe conducător să oprească în locul cu vizibilitate maximă, pentru a se asigura că nu se apropie cevaaaaa, însă fără a depăși indicatorul.

5. de ce creste numarul persoanelor homofobe
Creşte? Hmmm!

6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali
Habar n-am! music

shiznats
membru

Numarul mesajelor : 414
Data de inscriere : 23/06/2015
Localizare : LaLaLand

Sus In jos

Mesaj  dany17 la data de Joi Sept 10, 2015 8:01 pm

1. Când/cum ţi-ai dat seama de orientarea sexuală
de la vârsta de 13 ani simteam o atractie pentru fete , dar nu ştiam de ce ... la vârstă de 14 ani m-am împrietenit cu o fata mai mare cu câţiva ani decât mine şi din ce în ce am devenit foarte apropiate ,iar după vreo 2 ani de zile mi-am dat seama că simt cv special pentru ea , îmi doream să fiu cu ea dar nu se putea pentru că ea nu are aceeaşi orientare sexuală că mine , şi de atunci mi-am dat seama că am altă orientare sexuală

dany17
bebelusa

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 09/09/2015
Varsta : 20

Sus In jos

Mesaj  Sinner22 la data de Mar Iun 14, 2016 3:11 am

1. Când? Undeva prin adolescență. Cum? Cred că atunci când am văzut prima puștoaică goală și am realizat că niște gânduri mai puțin hetero (eram la rândul meu puștoaică)
2. Le-am spus când aveam vreo 16-17 ani... se așteptau.
3. O aduce soarta, nu stau să caut. Am profile pe diverse site-uri, cine vrea să mă cunoasă mă caută și vice-versa.
4. Nu cred că trebuie să fii les/ bi sau orice alt tip de sexualitate ca să construiești bariere, toți avem bariere.
5. De ce crește numărul persoanelor homofobe? Fiindcă noi ca și comunitate am devenit mai activi. Sunt mulți care au ieșit din vizuină, automat au ieșit și ei. Nu e ca și cum nu existau, pur și simplu nu prea aveau de cine să se ia. Creștinism (extrem) + mediocritate + probleme de personalitate = hai să aratăm cât de imperfecți sunt ceilalți.
6. De ce lesbienele sunt mai puțin active în această lume virtuală decât bărbații homosexuali. Or fi mai timide sau speriate de a fi judecate pentru ceea ce îs, habar nu am. Pot da doar un exemplu recent, mi-am făcut cont pe un site relativ nou (onescene) și s-a întâmplat să dau click pe o colegă de școală (a doua zi și-a șters pozele, apoi profilul) sooooo.... Sunt destui oameni care nu vor să ajungă ținta răutăților altora.

Pt. persoanele heterosexuale :
1. Cum ar reacționa (la asta nu răspund)
2. Ce ai zice/reacționa dacă fiul/fiica ar fi homosexual/lesbiană(la asta nu răspund)
3. De ce a fi altfel este neapărat vazut ca "rău" (la asta nu mă pot abține). Fiindcă mentalitatea din Romania incă e pe principiul ”cine nu e cu noi, e împotriva noastră”. În loc să-și vadă fiecare de găinile lui. Sunt oameni ce nu înțeleg că nu există doar un drum și doar o ”cale absolutistă”. Și mă repet, oamenii ce arată cu degetul cât de defecți sunt alții defapt sunt cei care la rândul lor au fost arătați cu degetul și au fost puși la colț (neînțeleși). Cam 80% dintre ”răutăcioși” au fost victime în trecut. Și nu trebuie să faci parte din LGBT ca să fii oaie neagră, poți doar să fii puțin diferit și devii urgent țintă.

Lista ramane deschisa....

Sinner22
junior member

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 09/04/2016
Varsta : 23
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  laura.moroi la data de Mier Aug 03, 2016 6:52 pm

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala : De la o varsta foarte....Imi aduc aminte ca aveam o prietena f buna caruia ii placea sa pupe toate fetele cu care eram in gasca. Apoi la scoala,cand m-am indragostit de o profa...Si mereu simteam fluturasi in stomac cand vedeam ca o femeie se uita in alt fel Smile)
2. cum au reactionat cei din jur : Parintii au aflat anul trecut Smile , au fost foarte suparati sa zicem ca n-au fost ei primii care sa afle,desi ma banuia ca-s les,ca nu am iesit never cu un baiat..si toate iubitele mele le prezentam ca si cum ar fi o prietena f buna Smile),toti au reactionat ok,chiar nici eu nu ma asteptam ca unii sa fie asa open-mind.
3. unde/cum iti gasesti partenera- Am gasit-o de multi ani notworthy
4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene : Toti avem bariere nu doar lesbienele.
5. de ce creste numarul persoanelor homofobe: Poate din cauza societatii, i dont know.
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat  barbatii homosexuali : habar n-am .

laura.moroi
junior member

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 27/07/2016
Varsta : 26

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 27 din 27 Inapoi  1 ... 15 ... 25, 26, 27

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus