un inceput

Pagina 26 din 27 Inapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: un inceput

Mesaj  themimy13 la data de Vin Mar 07, 2014 9:00 pm

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala - Acum cateva luni am avut un vis in care ma sarutam cu o fata..si era asa de realll...sii ..ahhh...ma simteamm...ahh...nici nu stiu cum sa ma exprim..ma simteam super...iar cand mi.am dat seama ca era doar un vis...am avut un sentiment asa de trist cand ma trezisem...dupa am inceput sa imi pun intrebari legate de acest subiect.si cu trecerea timpuluo ma simteam din ce in ce mai atrasa de fete..iar acum sunt bi.
2. cum au reactionat cei din jur, - Despre lucrul asta stie doar o fata..cea mai buna prietena a mea..si..desi ma stiu cu ea de mai putin de o luna e o foarte buna prietena deoarece nu m.a criticat cu nimic,mi.a fost si imi este alaturi in momente grele.
3. unde/cum iti gasesti partenera. - ... Nici eu nu stiu =]]]
4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene. - Sincer nu stiu cum ar trebui sa raspund acum...marea majoritate(printre care si eu) incearca sa spuna ca asta e doar o "faza" si ca v.a trece...desi stim cu toti ca nu e asa..
5. de ce creste numarul persoanelor homofobe. - Creste din diferite motive 1.Societatea,daca la unul nu ii plac gay atunci automat trebuie sa imi fie si mie frica de ei...proasta abodare din pacate. 2.Oamenii cred ca daca o persoana are alta orientare sexuala trebuie sa fie..exclus din activitatile de zi cu zi doar pentru ca sunt diferiti...adica ceva de genul " O doamne, ala e gay,daca o sa ma f.te ?" =]] desi rad...defapt e de plans Sad
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali. -Eu una cred ca e invers...cel putin pe youtube cuplurile lasbiene sunt mai numeroase decat cuplurile gay...parerea mea e ca...fetele sunt mai timide si ca sa nu fie umilite de catre societate tin inchise il ele...pecand baietii gay... ^-^
themimy13
junior member

Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 07/03/2014
Varsta : 18
Localizare : Slobozia

Sus In jos

Mesaj  fainosag:) la data de Vin Mar 07, 2014 9:07 pm

@themimy13 a scris:1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala    - Acum cateva luni am avut un vis in care ma sarutam cu o fata..si era asa de realll...sii ..ahhh...ma simteamm...ahh...nici nu stiu cum sa ma exprim..ma simteam super...iar cand mi.am dat seama ca era doar un vis...am avut un sentiment asa de trist cand ma trezisem...dupa am inceput sa imi pun intrebari legate de acest subiect.si cu trecerea timpuluo ma simteam din ce in ce mai atrasa de fete..iar acum sunt bi.
2. cum au reactionat cei din jur,    - Despre lucrul asta stie doar o fata..cea mai buna prietena a mea..si..desi ma stiu cu ea de mai putin de o luna e o foarte buna prietena deoarece nu m.a criticat cu nimic,mi.a fost si imi este alaturi in momente grele.
3. unde/cum iti gasesti partenera.  - ... Nici eu nu stiu =]]]
4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene.   - Sincer nu stiu cum ar trebui sa raspund acum...marea majoritate(printre care si eu) incearca sa spuna ca asta e doar o "faza" si ca v.a trece...desi stim cu toti ca nu e asa..
5. de ce creste numarul persoanelor homofobe.   - Creste din diferite motive 1.Societatea,daca la unul nu ii plac gay atunci automat trebuie sa imi fie si mie frica de ei...proasta abodare din pacate.  2.Oamenii cred ca daca o persoana are alta orientare sexuala trebuie sa fie..exclus din activitatile de zi cu zi doar pentru ca sunt diferiti...adica ceva de genul " O doamne, ala e gay,daca o sa ma f.te ?" =]] desi rad...defapt e de plans Sad
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali. -Eu una cred ca e invers...cel putin pe youtube cuplurile lasbiene sunt mai numeroase decat cuplurile gay...parerea mea e ca...fetele sunt mai timide si ca sa nu fie umilite de catre societate tin inchise il ele...pecand baietii gay... ^-^

sunt persoane care trec prin ,,faza'' asta:) deci si tu esti mica...cu timpul...cine stie:P
fainosag:)
membru

Numarul mesajelor : 311
Data de inscriere : 15/01/2014
Varsta : 24
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj  saor13 la data de Vin Mar 07, 2014 10:45 pm

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala - mi`am dat seama?  Laughing sincer,nu am stat niciodata sa ma gandesc la orientarea mea sexuala,dar cert e ca ce e frumos si lui dumnezeu ii place Very Happy
Aveam in jur de 14 ani...copil nebun,rebel, intr`un grup de skateri la Palatul Copiilor(Bucuresti). Era o fata pe nume Catalina pe care o admiram foarte tare, iar in ziua in care m`a sarutat din senin,mi`am dat seama ca simteam ceva mai mult...

2. cum au reactionat cei din jur - nu stie foarte multe lume pentru ca,de obicei, nu prea vorbesc despre lucruri personale...dar daca cineva intreaba,atunci spun adevarul,iar majoritatea persoanelor au fost mult mai ok fata de subiectul asta decat ma asteptam Very Happy

3. unde/cum iti gasesti partenera - hmm...now that`s a good question  Laughing singura relatie serioasa pe care am avut`o a fost cu o tipa pe care am cunoscut`o in liceu...dar de obicei nu caut...o sa o intalnesc cand si unde ma astept mai putin Very Happy

4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene - din vina societatii in care traim(si nu numai), majoritatea traiesc cu frica de a nu fi acceptate asa cum sunt si prefera sa se ascunda.. si e trist..

5. de ce creste numarul persoanelor homofobe - unde ati vazut voi sa creasca numarul?  Laughing hmm...c`mon..toate femeile sunt gay  Laughing intr`un fel sau altul...iar barbatii sunt doar niste hateri frustrati...

6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali - nu cred ca sunt mai putin active...daca stii unde sa cauti, gasesti  Laughing
saor13
junior member

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 03/03/2014
Localizare : Deutschland

Sus In jos

Mesaj  Yuna la data de Vin Mar 28, 2014 3:36 pm

1. Când /cum ţi-ai dat seama de orientarea sexuală?
Când eram mică mică pe la 9 ani cam aşa. Am sărutat câteva fete tot de vârsta mea and I liked it a lot. Pe atunci nu aveam habar de orientări, iar practic tot ce ştiu acum nu ştiam pe vremuri. Consideram că ce faceam era normal şi cu trecerea anilor am ajuns şi la o concluzie. Nu am avut niciodată bătăi de cap pe subiectul ăsta. Mereu mi-au plăcut fetele efectiv.
2. Cum au reacţionat cei din jur?
Nu pot spune că sunt în afara dulapului complet. Am încercat să-i spun mamei, dar pur şi simplu nu a crezut. Probabil că în sinea ei aşteaptă "să trec peste această fază" - cum o numeşte ea. La un moment dat o să accepte acest lucru. Nu o forţez să accepte că nu sunt straight, relaţia noastră este aceiaşi nu s-a schimbat cu nimic doar că refuză şi neagă total orientarea mea sexuală. She acts like I never told her about this. Prietenii mei ştiu - cei apropiaţi şi totul este ok.
3. Unde/cum iţi găseşti partenera ?
Nu caut foarte mult. I am a loner so yeah.
4. Bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene.
Nu m-am ascuns niciodată. Sunt destul de evidentă în fapte şi vorbe, dar depinde cine se află în preajma mea să observe.
5. De ce creşte numărul persoanelor homofobe ?
Lipsa de educaţie şi cunoştinţe. Oamenii neagă, urăsc şi dau la oparte tot ce nu înţeleg.
6. De ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali?
Eu cred că este invers xD
Yuna
membru

Numarul mesajelor : 273
Data de inscriere : 28/03/2014

Sus In jos

Mesaj  Minerva007 la data de Vin Mar 28, 2014 11:56 pm

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala

Dintotdeauna m-am indragostit numai de femei. M-am intalnit si cu baieti pentru ca asa "trebuia", dar mereu simteam ca ma duceam obligata la intalniri, erau ca o povara si de fiecare data cand ma sarutau imi era scarba. Pana cand am pus stop si am zis, gata, baietii nu-s de mine si asta e!

2. cum au reactionat cei din jur,
Stiu doar cele mai bune prietene (2) si au reactionat ok, au spus ca ma iubesc oricum as fi. I-am mai spus unui baiat cu care credeam ca sunt prietena de vreo...7 ani si desi a spus ca e ok am simtit ca i-a ramas galusca in gat. De atunci nu mi-a mai raspuns la mesaje si bine-mi pare, duca-se :p

3. unde/cum iti gasesti partenera

Habar nu am.
4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene
Barierele pe care le construieste orice om. In final, cu totii vrem aceleasi lucruri, sa fim acceptati, intelesi si apreciati.

5. de ce crestenumarul persoanelor homofobe
Este o iluzie. Nu creste, ci scade. Cei care sunt homofobi simt asta si latra mai tare, atata tot. Par ca-s multi dar nu e adevarat.

6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatiihomosexuali

Fetele sunt mai rezervate. Ne temem de critici chiar si dupa tastatura.
Minerva007
junior member

Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 28/03/2014
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  IceLily la data de Sam Apr 05, 2014 2:37 pm

Acum cativa ani, vreo 5 sau mai putini. Am banuit demult, cand am citit Fântâna singurătăţii, de Radclyffe Hall in facultate. Atunci educatia religioasa stricta m-a facut sa imi spun ca nu, nu e posibil sa fiu asa. Dar mi-au placut fetele inca de mica, m-au atras, dar la nivel spiritual, nu neaparat fizic. Mai tarziu am navigat mai mult pe internet, am cunoscut lumea anime-urilor yuri si apoi filmele cu lesbiene. Mi-am dat seama ca iubesc femeile la un nivel spiritual, dar am mers pana in panzele albe pentru persoana iubita.
Numai sora mea stie si ea ma iubeste asa cum sunt. Prieteni nu am, iar parintii m-ar da afara din casa daca ar stii, Tata e misogin si mama obsedata religios, welcome to hell.
Nu-mi gasesc, nici nu mai vreau. Iubesc o fata care m-a parasit acum aproape doua luni pentru ca parintii i-au interzis orice legatura cu mine si de atunci sunt chiar in iad.
Nu stiu, depinde de fiecare. Eu am creat bariere intre mine si tot restul lumii nu neaparat pentru ca imi plac fetele, ci din nenumarate motive.
5. de ce creste numarul persoanelor homofobe
Nu cred ca ar creste, sper ca dimpotriva, scade. Lumea se deschide la minte. Sper.
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali
Nu stiu, sincer.
IceLily
junior member

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 05/04/2014
Varsta : 37
Localizare : Slatina

Sus In jos

Mesaj  Enigmatica la data de Vin Apr 11, 2014 2:59 pm

Cu tot cu acceptare, as spune oficial ca in urma cu 5 ani.
Prietenele mele si-au dat seama, au asteptat cu multa rabdare sa le spun. De societate nu mi-a pasat Smile) si am primit zambete si reactii foarte bune :-? am noroc in privinta societatii, de homofobi, m-am lovit doar virtual si acolo intr-un nurmar mic si nesemnificativ. Stiu si ai mei; au acceptat mai cu greu, dar e ok acum.
Pe strada, pub-uri, cluburi Very Happy
Eu, una nu construiesc bariere. Razz restul persoanelor poate construiesc din diferite motive.
Mie-mi pare ca ar scadea. Cum am spus si mai sus: nu m-am lovit de persoane homofobe.
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali
Mie-mi pare invers. :?:
Enigmatica
junior member

Numarul mesajelor : 56
Data de inscriere : 07/04/2014
Varsta : 26

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin Iun 06, 2014 12:00 am

Bun pentru inceput .. salutare tuturor.
Astazi in sfarsit mi-am luat inima in dinti si m-am gandit sa povestesc putin..
Ma numesc Silvia si in urma cu ceva timp mi-am dat seama de orientarea sexuala cu ajutorul esuatelor relatii pe care le-am avut si in care nu ma simteam in largul meu, din cauza faptului ca nu aveam nici o atractie pentru acei baieti. Nu am indraznit sa spun nimanui ptr ca imi este teama de critica, niciodata nu am criticat o persoana. Am mers pe principiul "Fiecare face ce-i place !"
Inca nu ma simt in largul meu sa dau frau liber imaginatiei si cuvintelor, insa sper sa ma acomodez rapid situatiei. O seara faina va doresc tuturor !

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Buna seara, dragi calatori.

Mesaj  OrasulUmbre la data de Vin Iun 06, 2014 10:56 pm

Buna, tuturor. M-am alaturat voua, cu extaz si multa bucurie. Nicole, aici, gay and oh, so proud. Imi jubileaza fiecare celula, vazand ca oamenii au luat atitudine in a-si sustine drepturile, a si le face cunoscute si a isi evidentia dorinta de a trai liber. Felicitari celor care ne-au oferit acest forum, toata cinstea!  notworthy 
Povestea mea e una dintre cele mai simple. De cand am inteles ce este femeia, ca un tot, mi-am dedicat fiecare farama de existenta pentru a o slavi, in toata splendoarea si nebunia ei!

Va imbratisez si bine v-am gasit!
OrasulUmbre
junior member

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/06/2014
Varsta : 21

http://umbradinumbra.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj  The Walking Dead la data de Sam Iun 07, 2014 11:22 am

@OrasulUmbre a scris:Buna, tuturor. M-am alaturat voua, cu extaz si multa bucurie. Nicole, aici, gay and oh, so proud. Imi jubileaza fiecare celula, vazand ca oamenii au luat atitudine in a-si sustine drepturile, a si le face cunoscute si a isi evidentia dorinta de a trai liber. Felicitari celor care ne-au oferit acest forum, toata cinstea!  notworthy 
Povestea mea e una dintre cele mai simple. De cand am inteles ce este femeia, ca un tot, mi-am dedicat fiecare farama de existenta pentru a o slavi, in toata splendoarea si nebunia ei!

Va imbratisez si bine v-am gasit!

Foarte frumos spus  Very Happy  Bine ai venit !
The Walking Dead
junior member

Numarul mesajelor : 118
Data de inscriere : 27/04/2014
Varsta : 25
Localizare : București

Sus In jos

Mesaj  Ella_ la data de Dum Iul 27, 2014 9:24 pm

Inca de mica am fost mai tomboish, nu am avut interese tipic feminine.
Uitandu-ma inapoi cred ca ar fi trebuit sa-mi dau seama cand am avut primul crush pentru o femeie, o profa din liceu, dar, din moment ce pana atunci am dat atentie mai mult baietilor, nu m-am gandit foarte tare la asta.
Ulterior, un prieten mi-a zis ca e gay si dupa ce am vorbit mai mult cu el mi-am dat seama ca si eu am tendinte de genul.

2. cum au reactionat cei din jur
Prietenul de care vorbeam mai sus mi-a zis ca e destul de evident din modul in care ma imbrac si pentru ca am parul scurt, m-a amuzat si m-a intristat in acelasi timp. Very Happy
In general cei carora le-am zis au fost foarte accepting, dar am avut grija cui
sa-i spun,cei mai multi n-au idee (cred...).

nu stiu de-astea :>

umm ?

Cred ca scade, mai ales printre cei tineri.

6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii
homosexuali?
Numarul tipilor gay e mai mare decat cel al tipelor(exista si o explicatie stiintifica pentru asta), so there's that ... Din cate am observat, online dating-ul se practica destul de mult printre barbatii gay,mai mult decat la fete, si probabil asta face si siteurile de profil ceva mai lively.

Cam asta a fost tot... Mi se pare foarte interesant tot ce citesc pe aici...
Ella_
junior member

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 27/07/2014

Sus In jos

Mesaj  Shervetzel la data de Sam Aug 02, 2014 6:54 pm

Hmm..pe la gradi cred..dar am acceptat complet acum vreo 7 ani. Cum? pai m-am indragostit de o fata, logic Smile

Am spus doar persoanelor de care stiam aproape sigur ca or sa ma accepte, iar ei au reactionat super ok. In rest, inca am o teama destul de enervanta sa le spun, mai ales cand vine vorba de rude.

Unde isi gaseste orice timida incurabila: pe net Smile la inceput am fost sceptica..dar pt mine s-a dovedit a fi cel mai safe mediu sa o cunosc.

Pai..faptul ca se ascund.. ceea ce e de inteles, cel putin pt mine. Alte bariere probabil sunt comune cu cele ridicate de orice grup de oameni care se considera diferit, pe seama unor criterii.

Creste? mie imi pare la fel. Probabil ca pt unii tot ce e diferit si greu de inteles pt ei, e un pericol. Multi au idei preconcepute legate de persoanele cu alta orientare, chiar daca nu au cunoscut niciodata o asemenea persoana. E usor sa judeci, cand nu cunosti nimic legat de subiectul respectiv. Dar sunt convinsa ca multi si-ar schimba parerea daca si-ar da seama ca de fapt, in afara unui detaliu..suntem la fel. Probabil lipsa de educatie si faptul ca multi ne ascundem, contribuie la perpetuarea ideilor gresite si a fricii.

Barbatii imi par mai "activi" in mediul asta pentru faptul ca sunt ceva mai ..activi in cautarea unui partener. Si probabil contribuie si numarul mai mare..
Shervetzel
junior member

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 02/08/2014
Varsta : 32

Sus In jos

Mesaj  doomelemental la data de Dum Sept 14, 2014 9:56 pm

De cand eram prin clasele primare si incepeam sa am crush-uri pe profesoare Smile . Pe-atunci nu dadeam mare atentie la ce se intampla, era un lucru ca oricare altul. Abia prin liceu am inceput sa realizez ca ceva scartaie, si ce inseamna asta de fapt.

Prima careia i-am spus marea mea 'descoperire' a fost o prietena foarte buna pe care o cunosc de vreo 10 ani. Reactia: "duh! of course ca esti gay! esti asa de aiurita ca abia acum ti-ai dat seama? *facepalm*"
She's my favourite person in the world so far Laughing

Restul prietenilor carora le-am spus m-au sprijinit si m-au acceptat din prima exact asa cum sunt, ceea ce ma bucura enorm de mult!

Habar n-am? Sper sa aflu? Cat mai curand? Pretty please?

Bariere necesare pentru propria supravietuire intr-o comunitate unde inca nu-i tocmai acceptabil sa fii diferit. Sunt mecanisme de aparare. Difera destul de mult de la o persoana la alta.

Nu creste ^_^
Homofobia vine din frica, lipsa de educatie, doctrina religioasa prost inteleasa si frustrarile personale.
Odata cu noile generatii, problemele astea incep sa dispara, iar incetul cu incetul ne indreptam catre o lume mai buna, chiar daca uneori nu prea pare asa.
You'll see.

Probabil din acelasi motiv pentru care femeile par a fi mai putin active in orice alt domeniu: sunt mai discrete. Pe langa asta, presupun ca barbatii se simt mult mai in siguranta sa-si exprime dorintele si preferintele, deoarece in general sunt mai solizi si se pot apara mai bine decat o femeie... Dar asta e doar o idee. Ar fi fain sa aflu care e de fapt motivul.

doomelemental
bebelusa

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 12/09/2014
Varsta : 23
Localizare : Iasi

http://doomelemental.tumblr.com/

Sus In jos

Buna seara

Mesaj  Vivian la data de Mier Oct 08, 2014 9:29 pm

Sunt foarte succinte intrebarile puse si raspunsurile date de fiecare dintre voi sunt minunate....multe experiente de viata, trairi, iubiri deschideri...sa vorbim despre mine.... :;;&:

Am stiut dintodeauna ca doar o femeie o voi putea iubi pe nerasuflate, fara alte intreruperi si intrevederi . decat sufletele dezgolite ce se intalnesc din inocenta , din greseala, destin...pe drumul vietii. De cand ma stiu fiecare por, fiecare bataie a inimii, mi-a fost pentru o ea....e ca o vibratie ce nu se opreste, o melodie ce iti vine sa o canti intr-una...
Am intalnit femei deosebite, fiecare m-a atras cu ceva distinctiv de restul lumii, ca si cum lumea s-ar oprii in momentul in care ne privim...o caut pe ea care sa aiba toate acele ceva distinctive de restul lumii, ce ar face lumea sa se opreasca in momentul in care ne privim....
Am iubit profesiara de romana...in taina....am iubit mama unei colege....am iubito pe ea intalnita din greseala....am intalnito pe ea printr-o cunostiinta....am iubito pe ea intalnita pe internet apoi in realitate....
Stie de mine doar cine consider eu ca merita, adica persoana cea mai importanta din viata mea...a reactionat minunat....
Din pacate , in romania educatia oamenilor ii indeamna la prejudecati, dar de ceva vreme incoace am intalnit multe exceptii ce sunt iesiti in strainatate sau pur si simplu oameni ce inteleg orientarea sexuala ca pe o iubire, ceva ce vine din sine, iar da, barierele ce le punem sunt pentru ca ar putea schimba felul cum ne privesc oamenii...de exemplu, am un job important, iar daca colegii mei ar afla ar gandi altfel despre mine....e gresit dupa parerea mea, viata profesionala nu se schimba, iar felul cum iti faci jobul nu se schimba...probabil unii te vor exclude din cercul lor de prieteni sau cunostiinte si atat...
Spre surprinderea mea , am intalnit femei peste media mediilor de inteligenta si frumusete.....ceea ce m-a facut sa ma simt minunat si frustrarea e din partea oamenilor ce nu inteleg din vanitate? poate chiar invidie si in secret dorinta....

Sunt subiecte largi de dezbatut...

Ma bucur sa ma alatur voua...
Vivian
junior member

Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 08/10/2014
Varsta : 34
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Va salut

Mesaj  anaro la data de Vin Oct 24, 2014 1:10 pm

II prima oara cand scriu pe un forum. Mi se pare usor artificial dar momentan este singura modalitate de a incerca sa gasesc niste raspunsuri. Nu o sa raspund la intrebarile enuntate,pentru ca ele presupun ca tu ai aflat exact cine esti din punct de vedere sexual si ca mai ai si ceva experienta. Nu e cazul meu,personal nu stiu ce sa raspund nici macar la prima intrebare. Ce caut pe forum? Caut o persoana cu care sa vorbesc deschis,care a trecut deja prin tot acest proces de autocunoastere si care sa ma ajute sa ma familiarizez putin cu trairile de genul "feminin" Smile) in sensul de a te simti atrasa de cineva de acelasi gen.Cochetez de ceva timp cu asa ceva si simt ca am nevoie de o mana de ajutor din exterior,pt ca singura tind sa imi ingrop toate emotiile care'mi produc un grad neobisnuit de neliniste. As fi recunoscatoare daca cineva capabil mi-ar oferi putin din timpul ei. Merci frumos!

P.S. Felicitari careia a venit cu ideea forumului si echipei organizatorice.

anaro
bebelusa

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 23/10/2014

Sus In jos

Mesaj  Anduta_ la data de Vin Oct 24, 2014 2:37 pm

@anaro a scris:II prima oara cand scriu pe un forum. Mi se pare usor artificial dar momentan este singura modalitate de a incerca sa gasesc niste raspunsuri. Nu o sa raspund la intrebarile enuntate,pentru ca ele presupun ca tu ai aflat exact cine esti din punct de vedere sexual si ca mai ai si ceva experienta. Nu e cazul meu,personal nu stiu ce sa raspund nici macar la prima intrebare. Ce caut pe forum? Caut o persoana cu care sa vorbesc deschis,care a trecut deja prin tot acest proces de autocunoastere si care sa ma ajute sa ma familiarizez putin cu trairile de genul "feminin" Smile) in sensul de  a te simti atrasa de cineva de acelasi gen.Cochetez de ceva timp cu asa ceva si simt ca am nevoie de o mana de ajutor din exterior,pt ca singura tind sa imi ingrop toate emotiile care'mi produc un grad neobisnuit de neliniste. As fi recunoscatoare daca cineva capabil mi-ar oferi putin din timpul ei. Merci frumos!

P.S. Felicitari careia a venit cu ideea forumului si echipei organizatorice.

Cumva si eu caut raspunsuri, dar sa stii ca fiecare are propria experienta de viata, in cazul fiecarui cuplu (indiferent orientarea) totul e unic.
Gandeste-te doar ca si la nivel de individ suntem unici.
Apoi, nu au cum sa fie identice cazurile concrete. Dar, prin impartasirea unor expariente de viata direct sau doar tangential, mai putem face un "schimb de experienta"
Poate vom gasi impreuna raspunsul unor intrebari generale, sau am identifica unele tipare.
Dar, nu as vrea sa-mi modelez viata dupa un tipar si probabil nici nu e posibil.
La modul concret, putin "ne-a iesit" din ce am planificat ca vom face.
Stim cum viata e o lupta si a trebuit sa ne zbatem. Da, cel mai mult ne luptam cu prejudecatile celor din jur, dar e si firesc, daca ma gandesc cum eu insami m-am luptat cu mine insami sa ma accept.
Astept si in apropiati sa se termine lupta interioara ce, desigur, se duce in fiecare, pana ne vor accepta.
Desigur, nu putem astepta la infinit ceva ce nu stim daca va veni, acceptarea apropiatilor.
Doar cateva persoane foarte apropiate mie ne-au acceptat, si ma doare ca din partea ei doar o singura persoana ne-a acceptat.
Desigur, conteaza pentru fiecare din noi acest numar, desi nu e un concurs...
Desigur, in viata pot aparea intorsaturi, exista imprevizibilul...
Am zis mereu ca sanatatea trebuie sa fie pe primul plan. Am zis "si, daca nu va fi cu mine, macar sa o stiu sanatoasa", ar fi fost minimul ce l-as fi cerut si il cer de la viata.
Desigur, intotdeauna cand castigam ceva, ne dorim mai mult. E firesc, lupta trebuie sa continue, sa nu ne plafonam.
Poate e ceva artificial sa discuti pe un forum, dar posibilitatea de a schimba impresii sau idei ori sentimente cu persoane ce gandesc la fel consider ca este utila.

In primul rand, Anaro (gandul ma duce la nostalgica insula Aran) trebuie sa dai lupta cu tine insati, sa stii exact ce vrei de la viata, altfel...incurci pe cineva si poate sufera inutil.
Sfatul meu (desi sigur nu-s cea mai in masura de pe aici sa fac asta) ar fi, daca vei experimenta cu cineva, si esti nesigura, sa spui deschis din start, sa cladesti (sau sa incerci sa cladesti) ceva pe sinceritate, in primul rand cu tine insati.
Doar cine va aprecia sinceritatea ta te va putea ajuta cu adevarat, e doar umila mea parere
Mult noroc tuturor!

Anduta_
membru

Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 24/04/2014

Sus In jos

public

Mesaj  anaro la data de Vin Oct 24, 2014 4:40 pm

iti raspund aici atunci. Am incercat sa citesc cate ceva din diferitele subiecte expuse pe forum. Este o pierdere de timp,sa nu mai spun ca multe subiecte mi se par inutile. Eu una nu am timp pt asa ceva si nici daca as avea nu as folosi timpul in modul acesta. Merci de explicatiile biologice pline de acuratete. Cum am spus anterior,mi-ar placea sa discut dar nu intr'un anumit subiect impus de topicul forumului si nici daca a discuta inseamna a citi toate postarile anterioare ca sa fii in subiect cu tema. Mi'am expus in postul de mai sus intentia de a socializa dar fiecare intelegem diferit acest termen. Unii vor camere intunecate,altii lucruri concrete,idei aplicabile in viata. Eu ma incadrez mai bine in cea de'a doua categorie. Merci de timpul acordat si bafta in continuare in ce faci. Pari o luptatoare Smile

anaro
bebelusa

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 23/10/2014

Sus In jos

Mesaj  Anduta_ la data de Vin Oct 24, 2014 8:54 pm

@anaro a scris:iti raspund aici atunci.  Am incercat sa citesc cate ceva din diferitele subiecte expuse pe forum. Este o pierdere de timp,sa nu mai spun ca multe subiecte mi se par  inutile. Eu una nu am timp pt asa ceva si nici daca as avea nu as folosi timpul in modul acesta. Merci de explicatiile biologice pline de acuratete.  Cum am spus anterior,mi-ar placea sa discut dar nu intr'un anumit subiect impus de topicul forumului si nici daca a discuta inseamna a citi toate postarile anterioare ca sa fii in subiect cu tema. Mi'am expus in postul de mai sus intentia de a socializa dar fiecare intelegem diferit acest termen. Unii vor camere intunecate,altii lucruri concrete,idei aplicabile in  viata. Eu ma incadrez mai bine in cea de'a doua categorie. Merci de timpul acordat si bafta in continuare in ce faci. Pari o luptatoare Smile

Fiecare ia de la viata ce poate, ce ii place, isi ocupa timpul cu ceea ce considera ca ii e util.
Crezi ca eu am citit forumul???
Da, unele subiecte SUNT INUTILE, insa fac parte din nimicurile de zi cu zi, inutile, dar necesare, ce ne umplu timpul uneori.
Oare la ce imi e util sa privesc splendoarea unui nor?
Nu imi va folosi asta in viata, insa poate imi incalzeste inima macar un moment, si asta conteaza pentru mine. Am dat doar un exemplu.
In viata suntem precum pasagerii intr-un tren, unii urca, altii coboara.
Si, unde merge trenul in final? Gara nu exista, nu exista frana de urgenta.
Doar cu mintea iscodim unde ar putea fi o sina rupta, daca putem evita ceva...

Concluzia?
Suntem datori sa luptam, piecare dupa posibilitati.
Stiu doar ca nu atat forta fizica conteaza, cat cea interioara.
Si din lucruri marunte poate veni.

Anduta_
membru

Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 24/04/2014

Sus In jos

Mesaj  lacrimarum88 la data de Mier Noi 05, 2014 12:04 am

O lista de subiecte/teme pe marginea carora am putea discuta. Lista mi-a fost sugerata de cunostinte si prietene, persoane gay si heterosexuale.

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala:
mi-am dat seama acum aproximativ 1 luna, cum? pentru ca am inceput sa simt ceva mai multa iubire pentru 2 fete
2. cum au reactionat cei din jur:
prietenii foarte ok, nu au nimic impotriva, nu s-a schimbat nimic
3. unde/cum iti gasesti partenera:
asta nimeni nu stie, oriunde, oricum, poate ca am gasit-o deja Smile
4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene:
sunt noua pe aici, nu pot raspunde clar, dar cred ca mentalitatea noastra, a romanilor este problema. Mai precis, faptul ca tot timpul ne-a interesat ce face cel de langa noi, se eticheteaza in continuare persoanele. Ar trebui ca fiecare sa-si vada de viata lui
5. de ce creste numarul persoanelor homofobe:
pentru ca majoritatea persoanelor nu se informeaza despre anumite teme, iau de bun tot ce aud. Religia ramane o putere in tara noastra.
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat  barbatii homosexuali
depinde de fiecare persoana, fetele iubesc mai mult in particular Smile

lacrimarum88
active member

Numarul mesajelor : 1332
Data de inscriere : 04/11/2014
Varsta : 27

Sus In jos

Mesaj  xRefinedDemon la data de Vin Noi 07, 2014 9:41 pm

1. Cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala
De mica am stiut ca ceva e diferit la mine, nu stiam exact ce, dar simteam. Inaintand in varsta, am inceput sa vad anumite lucruri si concluzia este motivul pentru care sunt aici pe forum Very Happy
2. Cum au reactionat cei din jur
Doar 3 persoane stiu despre asta, iar reactia lor a fost ok, doar putin surprinsi.
3. Unde/cum iti gasesti partenera
Sper sa inceapa dintr-o dintr-o prietenie si sa se ajunga la ceva frumos. Very Happy
4. Bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene
Nevoia de a se proteja? Nu e usor pentru anumite persoane sa recunoasca ca fiind gay/bi.
5. De ce creste numarul persoanelor homofobe
Religia este de vina cred eu, cat si oamenii care sunt "orbi"..
6. De ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali
Sincer, nu stiu sa raspund la aceasta intrebare.. Rolling Eyes
xRefinedDemon
bebelusa

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 07/11/2014
Varsta : 22

Sus In jos

.

Mesaj  Ann la data de Sam Noi 08, 2014 3:26 pm

1. Cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala ?
Eii bine..procesul acesta a durat mai mult in cazul meu ,poate pentru ca am primit o anumita educatie si pentru ca familia mea este religioasa (doar ca eu nu imi pot nega sentimentele) .
La inceput ..m-au atras cateva profesoare ( nu neaparat ca aspect ci ca mod de gandire , stil de viata si inteligenta de care dadeau dovada ). Treptat , am observat ca incepe sa ma atraga o anumita fata..si asa am inceput sa-mi pun intrebari ..asta a tinut cativa ani, pana cand, intr-un final, reusisem sa am o relatie cu cineva si sa-mi raspund la intrebari...
Eii bine..am fost data total peste cap..nu ma asteptam sa pot iubi atat de tare.
Cam asa mi-am dat seama..comportamentul femeii e dificil , cred ca si asta ma atrage.

2. Cum au reactionat cei din jur ?
Nu foarte multe persoane stiu.. dar unii chiar s-au bucurat pentru mine, altii au inceput sa imi explice parerea lor , atat. Desigur ca nu reprezinta o bariera intre noi, nu ar avea de ce..In rest..I’m in the closet.

3. Unde/cum iti gasesti partenera?
Partenera...nu trebuie cautata, dupa parerea mea..partenera o gasesti pe parcurs..poate in momentele in care te astepti cel mai putin. Foarte , foarte multe fete sunt „ in the closet ’’ ..deci nu prea ai cum sa le cauti, ci doar astepti, astepti sa observi sclipirea aceea, sa ai acel feeling..desigur, atunci ai gasit-o , daca e reciproc .

4. Bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene?
Nu prea stiu ce sa raspund..poate ca incep sa se distanteze de barbati , in general ..din moment ce te-a „salvat’’ ’catelul’ de la innec si nu ’pisica’ , incepi sa crezi ca doar catelul e bun.

5. De ce creste numarul persoanelor homofobe?
Aici ..parerile sunt impartite..mereu o sa existe oameni care sa te admire sau care sa te judece..Numarul lor creste probabil din cauza faptului ca este mult mai usor sa strici ceva ( sa jignesti) decat sa construiesti (admiri) ..Creste din cauza ca poate, aceste persoane considera ca este o boala de care nu vrei sa te vindeci , nu le pasa de fericirea ta.. Judecandu-te , intervine sentimentul de superioritate..
6.De ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali ?
Poate pentru ca internetul nu e un loc atat de safe.. Very Happy

Ann
bebelusa

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 06/11/2014

Sus In jos

Mesaj  skipbeat la data de Mar Noi 11, 2014 1:33 am

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala?
Mereu am stiut ca imi plac fetele. Eram in clasa a 3-a, a 4-a, cand verisorul meu ( cu multi ani mai mare ca mine), a adus acasa o fata bruneta, cu ochii negri, si parul negru, carliontat... de fiecare data cand o vedeam, imi doream sa o imbratisez si sa nu ii mai dau drumul. ( nu intelegeam ce se intampla cu mine prea tare, insa stiam ca as imbratisa o fata mai degraba decat un baiat.) In clasa a 7 am avut ''a crush''pentru profa de engleza. atunci am stiut cu siguranta ca imi plac femeile.  Twisted Evil

2. cum au reactionat cei din jur?
Stiu doar cativa prieteni ce stiu ca iubesc femeia. Au reactionat mult mai bine decat ma asteptam. Una din prietene ( FOARTE straight ), se uita pe strada dupa fete si ma intreba cam ce imi place ...  rot  rot  rot

3. unde/cum iti gasesti partenera?
Nu stiu, cand am gasit-o, zicea ca ii straight... m-a intalnit pe mine, not so straight, acum s-a casatorit ... straight again ( sau cel putin bi )  scratch

4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene?
Motivul mare si tare... societatea. In cazul meu, singura bariera... mama. Este o femeie de milioane, religioasa, stiu ca o sa ma accepte si o sa ma iubeasca la fel de mult, insa o sa se invinovateasca, o sa se consume si o sa planga o perioada, nu vreau sa treaca si prin asta in momentul de fata. Ii voi spune cu siguranta in ziua in care imi voi gasi jumatatea.  huggles

5. de ce creste numarul persoanelor homofobe.
Eu cred ca numarul lor scade, insa sunt acei cativa homofobi care striga cat pot ei de tare cat de pacatosi suntem noi si astfel credem ca si cei din jurul nostru gandesc la fel.  hmmm

6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali.
Tin mai mult la viata privata. :pc:
skipbeat
junior member

Numarul mesajelor : 141
Data de inscriere : 30/10/2014

Sus In jos

Mesaj  nobody_2000 la data de Mar Noi 11, 2014 2:24 pm

@skipbeat a scris:

Stiu doar cativa prieteni ce stiu ca iubesc femeia. Au reactionat mult mai bine decat ma asteptam. Una din prietene ( FOARTE straight ), se uita pe strada dupa fete si ma intreba cam ce imi place ...  rot  rot  rot

si tu ce ii raspunzi? naughty
nobody_2000
guru member

Numarul mesajelor : 1885
Data de inscriere : 28/04/2013
Localizare : pe fuga

Sus In jos

Mesaj  skipbeat la data de Mar Noi 11, 2014 3:09 pm

@nobody_2000 a scris:
@skipbeat a scris:

si tu ce ii raspunzi? naughty
Pai ce sa ii respund ... ''i would do her'', ''i would marry her'', ''nope not my style'', ''i would really do her '', ''ohh that one has nice boobs... yummy !'' evil-grin Asa ca da, ma comport ca un ''pig''cand sunt cu prietena mea... dar ce sa fac daca ma provoaca ! Twisted Evil
skipbeat
junior member

Numarul mesajelor : 141
Data de inscriere : 30/10/2014

Sus In jos

Mesaj  liveithigh la data de Sam Dec 06, 2014 7:25 pm

1. Cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala: in jurul varstei de 15 ani. Pur si simplu ma trezeam fascinata de anumite femei/fete.

2. Cum au reactionat cei din jur: unii ok...altii mi-au spus ca stiau deja. (puteau sa imi zica si mie , nu mai pierdeam timp sa ma gandesc eu. Smile) )

3. Unde/cum iti gasesti partenera: nu gasesc. Sunt ca cel de pe youtube : Caut prietena si nu gasesc! Shocked
Dar in principiu nu caut. Intalnesc oameni si las lucrurile sa curga.

4. Bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene: lipsa de incredere si barfele hranesc aceste bariere.

5. De ce creste numarul persoanelor homofobe: lipsa de informare.

6. De ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali?
Pentru ca barbatii au programe speciale prin care gasesc alti barbati homosexuali din jurul lor pe o anumita distanta. Noi nu avem asa ceva. Smile
liveithigh
active member

Numarul mesajelor : 1083
Data de inscriere : 21/01/2011
Varsta : 33

http://panhigh.tumblr.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos