Modificarea Codurilor Civil si Penal

Pagina 6 din 6 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Modificarea Codurilor Civil si Penal

Mesaj  Vizitato la data de Mier Mai 19, 2010 11:32 am

imi cer scuze pentru "aruncatul in cap"
m-am enervat dar astia sunt,nu avem cum sa-i schimbam,deja nu mai suport sa intreb pe toata lumea cand intra in vigoare codurile,daca le mai modifica.
am crezut ca dau lovitura duminica,am intrebat un mare profesor de drept civil si mi-a dat un raspuns la fel de mare,a ridicat din umeri

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Calipsosara la data de Mier Mai 19, 2010 11:38 am

@wille a scris:imi cer scuze pentru "aruncatul in cap"
m-am enervat dar astia sunt,nu avem cum sa-i schimbam,deja nu mai suport sa intreb pe toata lumea cand intra in vigoare codurile,daca le mai modifica.
am crezut ca dau lovitura duminica,am intrebat un mare profesor de drept civil si mi-a dat un raspuns la fel de mare,a ridicat din umeri

Nici nu ai de ce sa iti ceri scuze. Aici intre noi este si normal sa ne intelegem frustrarile pentru ca ne afecteaza pe toate ce se intampla.
Sper totusi sa se reuseasca ceva candva si fara sa tot incercam si sa insistam...nu am fi vizibili deloc.

Calipsosara
junior member

Numarul mesajelor : 131
Data de inscriere : 23/10/2008
Varsta : 30
Localizare : Ploiesti

http://hotmusicrecords.com/

Sus In jos

Mesaj  ana la data de Mier Mai 19, 2010 11:40 am

stiti cum e cu ei? daca le vorbesti frumos si incerci sa eviti conflicte , esti luat de prost si sunt si mai rai, daca ii ataci atunci iti spun ca esti debil mintal si ca ducem lipsa de demnitate . candva cumva tot va trebuie sa luam o atitudine altfel va trebui sa ne mutam cu totii din Romania... si stiti cum e cu drepturile astea... bine ca la platit taxe si impozite suntem buni, dar cand e vorba sa ni se acorde niste drepturi fundamentale de care orice cetatean ar trebui sa se bucure suntem erori ale naturi , daca asa atunci sa ni se plateasca PENSIE DE HOMOSEXUAL SI SA FIM SCUTITI DE UNELE TAXE

ana
guru member

Numarul mesajelor : 3178
Data de inscriere : 20/07/2009
Localizare : Bucuresti

http://ancamanga.tumblr.com/

Sus In jos

Mesaj  Calipsosara la data de Mier Mai 19, 2010 12:00 pm

@ana a scris:stiti cum e cu ei? daca le vorbesti frumos si incerci sa eviti conflicte , esti luat de prost si sunt si mai rai, daca ii ataci atunci iti spun ca esti debil mintal si ca ducem lipsa de demnitate . candva cumva tot va trebuie sa luam o atitudine altfel va trebui sa ne mutam cu totii din Romania... si stiti cum e cu drepturile astea... bine ca la platit taxe si impozite suntem buni, dar cand e vorba sa ni se acorde niste drepturi fundamentale de care orice cetatean ar trebui sa se bucure suntem erori ale naturi , daca asa atunci sa ni se plateasca PENSIE DE HOMOSEXUAL SI SA FIM SCUTITI DE UNELE TAXE

=)) Hai ca ai fost tare cu pensia de homosexual!
In Romania orice ar fi posibil! :lol2:
Thanks for the laugh!!!

Calipsosara
junior member

Numarul mesajelor : 131
Data de inscriere : 23/10/2008
Localizare : Ploiesti

http://hotmusicrecords.com/

Sus In jos

Mesaj  ana la data de Mier Mai 19, 2010 12:06 pm

@Calipsosara a scris:
@ana a scris:stiti cum e cu ei? daca le vorbesti frumos si incerci sa eviti conflicte , esti luat de prost si sunt si mai rai, daca ii ataci atunci iti spun ca esti debil mintal si ca ducem lipsa de demnitate . candva cumva tot va trebuie sa luam o atitudine altfel va trebui sa ne mutam cu totii din Romania... si stiti cum e cu drepturile astea... bine ca la platit taxe si impozite suntem buni, dar cand e vorba sa ni se acorde niste drepturi fundamentale de care orice cetatean ar trebui sa se bucure suntem erori ale naturi , daca asa atunci sa ni se plateasca PENSIE DE HOMOSEXUAL SI SA FIM SCUTITI DE UNELE TAXE

=)) Hai ca ai fost tare cu pensia de homosexual!
In Romania orice ar fi posibil! :lol2:
Thanks for the laugh!!!

tongue Laughing

ana
guru member

Numarul mesajelor : 3178
Data de inscriere : 20/07/2009

http://ancamanga.tumblr.com/

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Dum Dec 19, 2010 11:55 am

done
semnatura cu nr 219.
:pc:
si totusi e putin hmmm

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  mihaela_358 la data de Mier Dec 09, 2015 9:31 pm

Citind despre un subiect "prafuit" realizez ca in ultimii 5 ani nu s-a schimbat nimic in ceea ce priveste dreptul unui cuplu homosexual in Romania. Radem, iubim, glumim, ironizam, suferim, iubim si nu ne ajunge timpul sa mai si luptam?! Recunosc, nu stiu cum sa lupt, cu cine sa lupt, dar imi doresc sa lupt.
Stiti un lider roman - pasionat de drept si interesat de subiect - caruia sa ma pot alatura?

mihaela_358
active member

Numarul mesajelor : 768
Data de inscriere : 28/06/2014
Varsta : 34
Localizare : ALBA IULIA

Sus In jos

Mesaj  mihaela_358 la data de Joi Dec 10, 2015 9:32 pm

http://www.mediafax.ro/social/ambasadorul-olandei-dezamagit-ca-senatul-a-respins-parteneriatul-civil-14915437

mihaela_358
active member

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Vin Dec 11, 2015 1:00 pm

voi astepta si voi sustine toata viata mea legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex.
s-a discutat mult despre casatoriile gay , s-au organizat multe intalniri , dar nu s-a realizat nimic concret din punct de vedere legal . Sad
astept si sper ca pe viitor sa fie mai bine.
mi-am dorit , imi doresc si voi dori toata viata o casatorie pe viata .

corralya
guru member

Numarul mesajelor : 3716
Data de inscriere : 31/12/2011
Varsta : 37

Sus In jos

Mesaj  mihaela_358 la data de Mier Dec 30, 2015 10:57 pm

http://adevarul.ro/cultura/spiritualitate/biserica-dormitor-drepturile-omului-statul-laic-1_56824fdc37115986c6ecdea9/index.html

mihaela_358
active member

Sus In jos

Mesaj  setris la data de Mar Ian 05, 2016 8:42 pm

Asta am primit pe mail ( in decembrie, am citit abea azi ! ) , de la asa zisul consilier al cartierului in care traiesc !!!

"Bun găsit, dragii mei vecini!
Saptamana trecută, un vecin de-al nostru (Dan Florea) m-a sunat şi m-a rugat să ne implicăm, cu mic şi mare într-un proiect pe care eu personal îl sustin cu toată inima. Despre ce e vorba?
În momentul de faţă, în constituţia României este prevăzut următorul lucru: „Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi…” (lăsând să se înţeleagă faptul că familia poate fi constituită, fie din doi bărbaţi, fie din două femei). Iniţiativa este următoarea – se doreşte schimbarea acestui alineat din Constituţie şi înlocuirea lui cu: „Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie!” (excluzându-se prin aceasta căsătoriile homosexuale în ţara noastră).
Initiativa de revizuire a Constitutiei a fost inregistrata in Monitorul oficial al Romaniei, Partea I, nr. 883/25.XI.2015. Este o chestiune cât se poate de legală şi legitimă!
Procedura este următoarea:

1.E nevoie să se strângă minim 30% semnături din populaţia Brasovului care este de acord cu aceasta modificare.
2.E nevoie de voluntari care să strângă semnăturile acestea.
3.Voluntarii se vor înscrie la domnul Dan Florea (cel care a avut această iniţiativă). La sfârşit vă voi trimite şi datele lui de contact pentru înscrieri şi eventuale întrebări.
4.Tabelul cu voluntarii va fi trimis la Bucureşti, la Comitetul de iniţiativă central – pentru a se primi scrisori de împuternicire pentru cei care s-au oferit voluntar (e nevoie de aceste scrisori, întrucât nu poate oricine să meargă din uşă în uşă să strângă semnături…).
5.Apoi, toti voluntarii care s-au oferit să strângă semnături, vor participa la un seminar de instruire în Brasov, pentru a şti exact ce au de făcut.
6.Din ianuarie se va trece la adunarea de semnături (vă va fi comunicată data de începere). Campania va dura 4 săptămâni.
7.Apoi, semnăturile vor pleca la centru din Bucureşti pentru a fi procesate.

Cam asta este pe scurt ceea ce ar tebui să ştiţi la acest moment.
Ce aşteptăm de la dvs, vecini din Avantgarden 3? Cei doritori să se implice în aceată campanie şi care au timpul necesar la dispoziţie, îi rog să se înscrie cât mai repede pentru a putea fi trimis tabelul la Bucureşti.
Înscrierile şi eventuale lămuriri, le puteţi obţine de la vecinul nostru Dan Florea, telefon 0726-671923; email: dan_alex_ro@yahoo.com
Vă mulţumim de implicare şi sperăm să reuşim împreună! "

Sincera sa fiu nici nu stiu ce reactive sa am ! Daca sa am vre-o reactive ! La cat sunt de increzatori in ei ma pot astepta sa arunce cu pietre in mine cand ajung acasa de la serviciu prin care le platesc lor confortul de a se numi si a beneficia de ce inseamna familie. angered

setris
membru

Numarul mesajelor : 264
Data de inscriere : 18/01/2009
Localizare : Brasov

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Mar Ian 05, 2016 9:08 pm

Sad  se stia ca biserica din Romania s-a opus si se opune in continuare casatoriilor intre persoane de acelasi sex .
Nu vor castiga nimic daca se opun, oricum natalitatea va scadea foarte mult in Romania pe viitor , iar cei care vor adopta copii vor fi foarte putini, pentru ca salariile sunt asa cum sunt , putini oameni isi permit cu adevarat sa aiba un copil.

corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  lacrimarum88 la data de Mar Ian 05, 2016 9:27 pm

bisericile s-au pus pe strans semnaturi impotriva casatoriilor gay. bunica mi-a zis. acum nu stiu daca e serioasa treaba, insa cand preotul a venit cu ajunul i-a zis sa semneze intr-un tabel.

lacrimarum88
active member

Numarul mesajelor : 1323
Data de inscriere : 04/11/2014
Varsta : 27
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  setris la data de Mar Ian 05, 2016 9:32 pm

Nu inteleg baza! E vorba de drepturi civile. Noi nu cerem prin semnatura modificarea Bibliei...

setris
membru

Numarul mesajelor : 264
Data de inscriere : 18/01/2009
Localizare : Brasov

Sus In jos

Mesaj  lacrimarum88 la data de Mar Ian 05, 2016 9:53 pm

nu se cere modificarea bibliei, ci ei nu sunt de acord cu modificarea constitutiei

lacrimarum88
active member

Sus In jos

Mesaj  Leskaya la data de Mar Ian 05, 2016 10:03 pm

Pe mine nea Caisa asta nu poate decat sa ma bucure.A aflat si el intr-un final de un articol al Constitutiei, articol care de altfel a primit semnatura lui la 2 referendumuri - 1991 (hai ca-n '91 ii dau crezare - o vota si pe Joita lider de turma- loc de frunte pe pajistea mirifica!) si basca si-n 2003. E bine, bine! In urmatoarea luna o sa avem atatia romani informati cu privire la statutul familiei in Romania de n-o sa stim ce grade academice sa le mai oferim. Una peste alta, eu personal ma bucur pentru caisele si caisii proaspat luminati sau pe cale sa. Nu ma mira si nu ma scarbeste reactia lor, chiar ma face sa ma incred in viitorul apropiat al parteneriatului civil. (Ce sa-i faci atat s-a putut negocia momentan!  Wink )

Leskaya
junior member

Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/12/2015
Localizare : la colt pe coji de... nuci/portocale/lamai/avocado/rodii/smochine/kiwi/lici

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Mier Ian 06, 2016 11:48 am

@setris a scris:Nu inteleg baza! E vorba de drepturi civile. Noi nu cerem prin semnatura modificarea Bibliei...
misth0

corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Mier Ian 06, 2016 12:06 pm

@lacrimarum88 a scris:bisericile s-au pus pe strans semnaturi impotriva casatoriilor gay. bunica mi-a zis. acum nu stiu daca e serioasa treaba, insa cand preotul a venit cu ajunul i-a zis sa semneze intr-un tabel.
au venit si la mine la usa de mai multe ori preoti cu colindul, sau cand erau sarbatori religioase, dar eu nu le- am deschis usa niciodata si nici nu le voi deschide . nu stiu daca strangeau semnaturi , cantau  cantece religioase .
imi pare rau ca bunicul a fost preot ortodox, a fost  un om bun si intelept , dar as fi preferat sa fi fost arhitect , si tata la fel.  din pacate nu ne putem alege dinainte familia, dar putem alege cui deschidem usa la casa si multe alte lucruri .

corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Mier Ian 06, 2016 2:21 pm

@lacrimarum88 a scris:bisericile s-au pus pe strans semnaturi impotriva casatoriilor gay. bunica mi-a zis. acum nu stiu daca e serioasa treaba, insa cand preotul a venit cu ajunul i-a zis sa semneze intr-un tabel.

si uite asa toate babetileee  pupatoare de maini o sa semeneze ceva de care habar nu au , si uite asa epoca medievala . angered

soholici
Moderator

Numarul mesajelor : 4596
Data de inscriere : 05/11/2012
Varsta : 45
Localizare : pe prispa watching you

Sus In jos

Mesaj  lacrimarum88 la data de Mier Ian 06, 2016 6:08 pm

pai da si biserica va bate cu pumnul in masa ca au semnaturi. De fapt, la unele biserici nici nu le mai pun sa isi treaca si numele, el apare acolo de la parohia aferenta, ii pune doar sa semneze, arunca acolo o mazgalitura si gata e vot. se tine la numaratoare. ma intreb, cati dintre oamenii astia care semneaza stiu sa scrie, sa citeasca sau cum ai zis tu stiu pentru ce semneaza?

@soholici a scris:

si uite asa toate babetileee  pupatoare de maini o sa semeneze ceva de care habar nu au , si uite asa epoca medievala . angered

lacrimarum88
active member

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Joi Ian 07, 2016 10:20 am

fix la chestia asta ma gandesc si eu , cate hartii se umple cu nume si mazgalituri , si sigur unii habar nu au cum e folosit numele lor .

soholici
Moderator

Sus In jos

Mesaj  DoubleBind la data de Dum Ian 10, 2016 11:55 am

Am fost si eu invitata la semnat...nu intelegeam despre ce e vorba initial si, data fiind natura contextului, am ras si am zis ca eu nu semnez asa ceva fara sa dau alte detalii. Treaba asta e, cel putin pentru mine, o aberatie.
Ma ingrijoreaza insa ca oameni pe care ii apreciez si respect se iau in serios pe tema asta. Cred ca asta m-a enervat foarte tare...nu faptul ca biserica propune tot felul de porcarii (si-a dovedit deja stupiditatea si ipocrizia istorica as putea spune deci nu am asteptari de la mirifica institutie).
Mi-a mai crescut un pic tensiunea si din cauza ca am vazut recent Spotlight cred.

DoubleBind
active member

Numarul mesajelor : 560
Data de inscriere : 20/04/2014
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Joi Iul 21, 2016 12:46 am

http://www.mediafax.ro/social/protest-lgbt-pentru-dreptul-constitutional-de-a-iubi-luptam-rezistam-iubim-foto-video-15534733

soholici
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 6 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6