Noutati gay si nu numai...

Pagina 17 din 19 Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Noutati gay si nu numai...

Mesaj  soholici la data de Lun Sept 08, 2014 9:58 pm

http://www.theguardian.com/world/2014/sep/08/ninety-year-old-gay-couple-marries-in-iowa?CMP=fb_gu

uite si asta e frumos .

Moderator

Numarul mesajelor : 4619
Data de inscriere : 05/11/2012
Varsta : 45
Localizare : pe prispa watching you

Sus In jos

Mesaj  juliet la data de Dum Sept 14, 2014 11:16 pm

Urata Martina si are o logodnica misto.
juliet
guru member

Numarul mesajelor : 5384
Data de inscriere : 25/07/2011

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Dum Sept 14, 2014 11:25 pm

BAHHHH da tu esti asa perfecta fraticuleeeeee , fiecare are partile lui , esti asa plina de tine ce nu am vazut de mult la o persoana

Moderator

Sus In jos

Mesaj  juliet la data de Joi Sept 18, 2014 10:51 pm

@soholici a scris:BAHHHH da tu esti asa perfecta fraticuleeeeee , fiecare are partile lui , esti asa plina de tine ce nu am vazut de mult la o persoana
Nu e vina mea ca nu imi plac fetele urate, nu sunt plina de mine.
juliet
guru member

Sus In jos

Mesaj  Camino la data de Vin Sept 19, 2014 10:37 pm

@juliet a scris:
@soholici a scris:BAHHHH da tu esti asa perfecta fraticuleeeeee , fiecare are partile lui , esti asa plina de tine ce nu am vazut de mult la o persoana
julieto, you made my day, sweetie!!!
dar sunt total de acord. cui ii plac fetele urate???
Camino
guru member

Numarul mesajelor : 1628
Data de inscriere : 01/08/2011

Sus In jos

Mesaj  agaph la data de Vin Sept 19, 2014 11:50 pm

@juliet a scris:

swordfight lol

@Camino a scris:julieto, you made my day, sweetie!!!
dar sunt total de acord. cui ii plac fetele urate???

da,  chiar a fost buna asta Smile)

cred ca nimanui, dar ideea e ca "uratometrul" difera de la o persoana la alta Smile)
agaph
junior member

Numarul mesajelor : 46
Data de inscriere : 10/09/2014
Varsta : 26
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Sam Sept 20, 2014 12:27 am

se spune ca frumoasa nu e niciodata a ta intru totu ca toata lumea o vrea , ca urata are farmecul ei .

Moderator

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Mar Sept 23, 2014 9:25 pm

http://www.lgbtqnation.com/2014/09/french-court-extends-adoption-rights-to-married-lesbian-couples/
corralya
guru member

Numarul mesajelor : 3716
Data de inscriere : 31/12/2011
Varsta : 38

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Mier Dec 03, 2014 2:04 pm

http://activenews.ro/pdl-psd-si-pnl-si-au-dat-mana_1819152.html

Moderator

Sus In jos

Mesaj  Anduta la data de Mier Dec 03, 2014 5:37 pm

@soholici a scris:http://activenews.ro/pdl-psd-si-pnl-si-au-dat-mana_1819152.html
misth0 misth0 misth0

Anduta
active member

Numarul mesajelor : 776
Data de inscriere : 07/11/2014

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Mier Dec 03, 2014 8:02 pm

@Anduta a scris:
@soholici a scris:http://activenews.ro/pdl-psd-si-pnl-si-au-dat-mana_1819152.html
misth0 misth0 misth0
misth0 abia astept legalizarea casatoriilor gay in Romania.
corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  _History_ la data de Mar Ian 20, 2015 12:13 am

http://www.vice.com/ro/read/imagini-socante-care-arata-cum-statul-islamic-arunca-barbtai-gay-de-pe-o-cladire-inalta-405?utm_source=vicefbrom

:| :|
_History_
active member

Numarul mesajelor : 843
Data de inscriere : 30/06/2013
Varsta : 25

Sus In jos

Mesaj  allenare la data de Dum Ian 25, 2015 2:35 am

Sincer, eu nu-mi doresc neaparat casatorii gay. Cred ca o sa se lase cu scandal asa. As vrea sa se inceapa cu parteneriate civile in primii cativa ani ca sa se obisnuiasca lumea. Ma preocupa oricum mai mult aspectul legal, sa pot lasa mostenire automat partenerei, drepturi de adoptie asupra copilului ei (sau al meu, depinde) o data ce "ne-am luat", drepturi de decizie asupra formei de inmormantare, ce pateste corpul daca mor etc.

Ca se numeste casatorie sau parteneriat, pentru mine e tot una, insa pentru oamenii conservatori termenul de casatorie aplicat uniunilor dintre persoanele de acelasi sex poate da nastere la niste reactii negative.
allenare
membru

Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 16/01/2015
Varsta : 27

Sus In jos

Mesaj  Ariana_B la data de Dum Ian 25, 2015 1:02 pm

@allenare a scris:Sincer, eu nu-mi doresc neaparat casatorii gay. Cred ca o sa se lase cu scandal asa. As vrea sa se inceapa cu parteneriate civile in primii cativa ani ca sa se obisnuiasca lumea. Ma preocupa oricum mai mult aspectul legal, sa pot lasa mostenire automat partenerei, drepturi de adoptie asupra copilului ei (sau al meu, depinde) o data ce "ne-am luat", drepturi de decizie asupra formei de inmormantare, ce pateste corpul daca mor etc.

Ca se numeste casatorie sau parteneriat, pentru mine e tot una, insa pentru oamenii conservatori termenul de casatorie aplicat uniunilor dintre persoanele de acelasi sex poate da nastere la niste reactii negative.

Poti face ceea ce zici tu si acum. Iti trebuie bani sa ai de dat la avocati si notari, dar este fezabil si fara uniune civila sau parteneriat civil sau ce denumire o vrajeala ca asta poate sa aiba (la francezi se chema pax). Asa ca poti sta linistita, daca numai aspectul practic te intereseaza, s-a rezolvat.

Dar trebuie sa intelegi ca americanii de culoare, cand au inceput sa stea pe locurile albilor in autobuze, nu au facut-o pentru in spate pe locurile lor era mai incomod. Au facut-o pentru ca a fi considerat egal tine de demnitatea ta ca om, nu neaparat de un avantaj practic imediat.

Mergand un pic mai departe, ca se pot supara unii nu e un motiv sa nu faci ceva. Sunt destul de multi purtatori de genitale la exterior in tara asta care se dau cu posteriorul de pamant si isi smulg parul din cap cand aud de egalitate salariala, pentru ca ei domnule muncesc mult mai mult si sunt mult mai destepti! Daca stam sa ne traim viata dupa sondajele de opinie publica atunci poate chiar nu meritam mai mult respect decat primim acum....
Ariana_B
membru

Numarul mesajelor : 462
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 31

Sus In jos

Mesaj  juliet la data de Dum Ian 25, 2015 1:10 pm

Personal o sa ma casatoresc si cu o persoana de acelasi sex daca voi dori asta.
Mi se rupe in general de ideea de-a imi sacrifica fericirea pt n motive.
Cred ca lucrurile pot iesi cum vrei tu, daca faci anumiti pasi.
juliet
guru member

Sus In jos

Mesaj  allenare la data de Dum Ian 25, 2015 1:31 pm

@Ariana_B a scris:
@allenare a scris:Sincer, eu nu-mi doresc neaparat casatorii gay. Cred ca o sa se lase cu scandal asa. As vrea sa se inceapa cu parteneriate civile in primii cativa ani ca sa se obisnuiasca lumea. Ma preocupa oricum mai mult aspectul legal, sa pot lasa mostenire automat partenerei, drepturi de adoptie asupra copilului ei (sau al meu, depinde) o data ce "ne-am luat", drepturi de decizie asupra formei de inmormantare, ce pateste corpul daca mor etc.

Poti face ceea ce zici tu si acum. Iti trebuie bani sa ai de dat la avocati si notari, dar este fezabil si fara uniune civila sau parteneriat civil sau ce denumire o vrajeala ca asta poate sa aiba (la francezi se chema pax). Asa ca poti sta linistita, daca numai aspectul practic te intereseaza, s-a rezolvat.

Dar trebuie sa intelegi ca americanii de culoare, cand au inceput sa stea pe locurile albilor in autobuze, nu au facut-o pentru in spate pe locurile lor era mai incomod. Au facut-o pentru ca a fi considerat egal tine de demnitatea ta ca om, nu neaparat de un avantaj practic imediat.

Mergand un pic mai departe, ca se pot supara unii nu e un motiv sa nu faci ceva. Sunt destul de multi purtatori de genitale la exterior in tara asta care se dau cu posteriorul de pamant si isi smulg parul din cap cand aud de egalitate salariala, pentru ca ei domnule muncesc mult mai mult si sunt mult mai destepti! Daca stam sa ne traim viata dupa sondajele de opinie publica atunci poate chiar nu meritam mai mult respect decat primim acum....

Da, inteleg foarte bine ce spui. Pe de cealalta parte insa, consider ca drepturile nu se pot lua cu de-a forta atunci cand esti in minoritate pentru ca nu ai cum. In tari mai conservatoare, cum e Rusia, deja vedem unde se ajunge cand enervezi majoritatea. Depindem de ceilalti oameni si daca maine Romania devine un stat islamic cu homosexuliatatea pedepsibila prin inchisoare sau chiar omor, n-ai sa mai vezi un singur homosexual cerandu-si drepturile in strada. Tot prin persuasiune se face treaba si in timp. Norocul comunitatii LGBT este ca Romania a intrat in UE. Sa nu uitam ca homosexualitatea a fost decriminalizata abia in 2001 (destul de tarziu, as zice eu)

Ce ne intereseaza mai mult? Sa fim mai putin discriminati sau  casatoria in sine de dragul ei? Pe degeaba legalizeaza ei casatoria daca 90% din populatia Romaniei nu o priveste ca fiind eligibila si parintii mei in continuare ma dezmostenesc etc. Adica, nu e recunoscuta.  Sa nu creada careva ca daca se va legaliza peste noapte perceptia oamenilor din Romania va fi alta. Cred ca ar trebui sa ne intrebam care e adevarata valoare a conceptului de "casatorie" din moment ce oricum, dupa cum spui tu, chestiile legale se pot  obtine indiferent (cu mare bataie de cap as zice eu, de unde dorinta mea de a simplica asta prin uniuni civile). In cazul americanilor de culoare vorbeam despre drepturi "reale", dar casatoria e mai degraba un drept "abstract" (pentru ca poti obtine parte din chestiile legale altfel). Plus ca americanii de culoare si-au obtinut drepturile treptat, incepand chiar cu razboiul civil (1861-1865).
allenare
membru

Sus In jos

Mesaj  allenare la data de Dum Ian 25, 2015 1:33 pm

De multe ori am impresia ca persoanele din comunitatea LGBT idealizeaza conceptul de casatorie ca fiind apogeului cuplului absolut; ca au internalizat definitia data de cultura noastra si cumva vor sa o faca sa se potriveasca si comunitatii LGBT. Asa intram in mainstream mai usor. 

De fapt, e un soi de validare. Dar daca e o validare fara fond, ma tem ca mai rau face. Cel putin in Romania casatoria e si foarte legata de cultura noastra ortodoxa si multi o vad ca pe o chestie religioasa. Aici trebuie lucrat inainte de orice pentru ca la sfarsitul zilei casatoria are 2 aspecte, cele laice (legale) si cele simbolice (religioase si culturale). Atata timp cat oamenii din jurul nostru suprapun cele 2 aspecte si le vad ca fiind intrinseci , lipsa unuia anuleaza ideea de casatorie. Din nou, daca un cuplu gay nu poate indeplini aspectul cultural, ce sens are doar cel legal daca se poate obtine oricum altfel? De ce vrem noi casatorie de fapt? Si mie mi se pare ca ii provocam de multe ori. Ar trebui sa schimbam usor perceptia celorlalti asupra notiunii de casatorie si apoi sa folosim cuvantul in sine de "casatorie". Sunt ferm convinsa ca mare parte din problema vine si din faptul ca insistam sa folosim termenul "casatorie".
allenare
membru

Sus In jos

Mesaj  juliet la data de Dum Ian 25, 2015 1:33 pm

Eu vreau doar sa ma marit, dar sa fie un barbat frumos sau o fata frumoasa. Sau cu ambii.
juliet
guru member

Sus In jos

Mesaj  corralya la data de Dum Ian 25, 2015 1:37 pm

@juliet a scris:Eu vreau doar sa ma marit, dar sa fie un barbat frumos sau o fata frumoasa. Sau cu ambii.
misth0  doi in una.
corralya
guru member

Sus In jos

Mesaj  allenare la data de Dum Ian 25, 2015 1:47 pm

@juliet a scris:Eu vreau doar sa ma marit, dar sa fie un barbat frumos sau o fata frumoasa. Sau cu ambii.
Very Happy
allenare
membru

Sus In jos

Mesaj  _History_ la data de Dum Ian 25, 2015 5:50 pm

@allenare a scris: De ce vrem noi casatorie de fapt? Si mie mi se pare ca ii provocam de multe ori. Ar trebui sa schimbam usor perceptia celorlalti asupra notiunii de casatorie si apoi sa folosim cuvantul in sine de "casatorie". Sunt ferm convinsa ca mare parte din problema vine si din faptul ca insistam sa folosim termenul "casatorie".

Eu cred că societatea românească nu are de fapt nimic împotriva ideii de căsătorie, ci are prejudecata că dacă acest lucru va fi realizabil, dintr-o dată zeci, sute și mii de gay, lesbiene & company îți vor manifesta afecțiunea în public Smile Și aici apare și eternul clișeu ''Nu vreau să vadă copiii mei pe stradă doi bărbați / două femei cum se țin de mână, se pupă'' sau mai știu eu ce. Și mai există categoria de imbecili paranoici care își închipuie că o să fie o destrăbălare generală, că nu o să se mai perpetueze specia, and so on. Oricum, din ce am observat eu, oamenii sunt reticenți la ideea că două persoane de același gen, fac sex. Și atât. Și nu privesc problema mai în ansamblu.
Mi se pare că în general comunitatea gay face prea mare caz pe tema legalizării căsătoriilor, pentru că, așa cum s-a zis și mai sus, dpdv legal poți să obții multe sau să cedezi drepturi, chiar și fără a fi căsătorit. Și atât timp cât în media sunt promovate ca imagini ale comunității gay Naomi sau Conchita Wurst, cred și eu că lumea e reticentă. Ar trebui să înțeleagă întâi că a fi gay presupune o viață cu griji și probleme, bucurii și supărări, job, facturi ,etc. la fel ca orice om normal. Nu să mai rezume totul la partea sexuală.
Problema trebuie abordată cu tact de ambele părți. Nici noi să nu bătem cu pumnul în masă, ci poate ar trebui să începem să promovăm figuri reprezentative ale comunității gay și să introducem cumva în normal, acest lucru.
_History_
active member

Sus In jos

Mesaj  _History_ la data de Dum Ian 25, 2015 6:03 pm

@_History_ a scris: Nici noi să nu bătem cu pumnul în masă, ci poate ar trebui să începem să promovăm figuri reprezentative ale comunității gay și să introducem cumva în normal, acest lucru.

Dar stai, care -s figurile reprezentative gay din România ? Laughing
Bărbați sunt vreo 2-3, femei... Mulțimea vidă.
_History_
active member

Sus In jos

Mesaj  JustMe. la data de Dum Ian 25, 2015 6:10 pm

@_History_ a scris:
@_History_ a scris: Nici noi să nu bătem cu pumnul în masă, ci poate ar trebui să începem să promovăm figuri reprezentative ale comunității gay și să introducem cumva în normal, acest lucru.

Dar stai, care -s figurile reprezentative gay din România ? Laughing
Bărbați sunt vreo 2-3, femei... Mulțimea vidă.
Las' ca ma fac eu mare Smile)
JustMe.
membru

Numarul mesajelor : 419
Data de inscriere : 25/01/2014

Sus In jos

Mesaj  _History_ la data de Dum Ian 25, 2015 6:18 pm

@JustMe. a scris:Las' ca ma fac eu mare Smile)

Laughing Și celebră Laughing
_History_
active member

Sus In jos

Mesaj  soholici la data de Dum Ian 25, 2015 7:26 pm

habar nu am cine is aia ei , barbati reprezentivi .

femeile se lupta cu conceptu` greu sunt acceptate in pozitii cheie si de aia de frica nu vor spune ca sunt lesbiene , o alta chestie destul de dificila .

Moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 17 din 19 Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus