Noutati gay si nu numai...

Pagina 2 din 19 Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Noutati gay si nu numai...

Mesaj  Ileana la data de Vin Noi 06, 2009 8:47 pm

M-am tot gandit la ce topic sa incadrez cele ce urmeaza si cred ca cel mai bine se potriveste aici.
Precizare: nu fac politica si nu sunt implicata sub nicio forma in politica. Cele de mai jos reprezinta doar informatii si pareri personale.

Vreau sa va dau cateva informatii despre candidatul la presedintie din partea Partidului Verde, REMUS CERNEA.

Remus Cernea (nascut 25 iunie 1974, Bucuresti) este activist român împotriva discriminării bazate pe credinţă sau religie, partizan al separării dintre Biserică şi Stat şi fondatorul asociaţiei umaniste şi seculariste Solidaritatea pentru libertatea de conştiinţă. Este preşedintele Asociaţiei Umaniste Române.

În anul 1997, ca protest faţă de excesele naţionaliste şi xenofobe ale unor politicieni precum: Corneliu Vadim Tudor, Gheorghe Funar, George Pruteanu sau Adrian Păunescu, Remus Cernea intră în mod simbolic în UDMR, deşi este de naţionalitate română.

În 2002 este absolvent al Facultăţii de Filosofie, Universitatea din Bucureşti. Cum facultatea a fost urmată numai din plăcere şi nu în vederea obţinerii, ulterior, a unui loc de muncă sau a vreunui titlu universitar, refuză să obţină vreo diplomă de licenţă.

The Nordic Rainbow Humanists i-a acordat premiul „Rainbow Humanist Award 2009” lui Remus Cernea şi colegilor săi din Asociaţia Umanistă Română.

„…pentru că vorbesc şi scriu despre situaţia lesbienelor, gay-lor, bi-sexualilor şi transsexualilor ca o temă ce priveşte un drept al omului şi ca un drept de a lua decizii în viaţa personală – ceea ce reprezintă o valoare esenţială umanistă a autonomiei personale – în ciuda unei opoziţii puternice din partea opoziţiei intoleranţei religioase sau oponenţilor politici şi a unei prese ostile. (…)”

Declaratia lui Cernea din 27.10.2009

"România va fi cu adevărat liberă şi democratică atunci când va avea preşedinte o femeie rromă, lesbiană şi atee pentru că atunci oamenii înseamnă că vor alege un preşedinte trecând peste prejudecpăţile lor", consideră Remus Cernea, candidatul Partidului Verde la fotoliul de la Cotroceni.

Cernea a apreciat că s-a implicat în politica românească tocmai pentru a promova depăşirea prejudecăţilor, considerând că afirmaţia sa ar fi una foarte normală într-o "ţară deschisă" în care "oamenii nu sunt judecaţi după criterii irelevante".

"Implicarea mea în politică vizează tocmai acest lucru, trebuie să avem modestia să învăţăm democraţia şi trebuie să facem eforturi să depăşim anumite prejudecăţi care privesc înfăţişarea, apartenenţa religioasă sau neapratenenţa religioasă a cuiva, preferinţele care ţin de viaţa privată, etnia etc. Din această perspectivă trebuie luată foarte în serios afirmaţia mea. Nu este deloc şocantă. Şocantă este doar într-o ţară în care prejudecăţile predomină. Într-o ţară deschisă, în care oamenii nu sunt judecaţi după criterii irelevante o astfel de afirmaţie este cât se poate de normală", a afirmat Cernea. "

Cred ca ati inteles care este scopul acestui post. Doresc sa va fac cunoscut faptul ca exista cineva care are curajul de a ne baga si pe noi in seama. O sa-mi spuneti ca nu are nicio sansa... Asa este, din pacate. Dar cred ca merita sa fie sprijinit in speranta ca peste cinci ani poate va mai 'creste'.
Ileana
active member

Numarul mesajelor : 771
Data de inscriere : 07/09/2009
Varsta : 44
Localizare : Spania/Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  ana la data de Sam Noi 07, 2009 1:35 pm

@Ileana a scris:M-am tot gandit la ce topic sa incadrez cele ce urmeaza si cred ca cel mai bine se potriveste aici.
Precizare: nu fac politica si nu sunt implicata sub nicio forma in politica. Cele de mai jos reprezinta doar informatii si pareri personale.

Vreau sa va dau cateva informatii despre candidatul la presedintie din partea Partidului Verde, REMUS CERNEA.

Remus Cernea (nascut 25 iunie 1974, Bucuresti) este activist român împotriva discriminării bazate pe credinţă sau religie, partizan al separării dintre Biserică şi Stat şi fondatorul asociaţiei umaniste şi seculariste Solidaritatea pentru libertatea de conştiinţă. Este preşedintele Asociaţiei Umaniste Române.

În anul 1997, ca protest faţă de excesele naţionaliste şi xenofobe ale unor politicieni precum: Corneliu Vadim Tudor, Gheorghe Funar, George Pruteanu sau Adrian Păunescu, Remus Cernea intră în mod simbolic în UDMR, deşi este de naţionalitate română.

În 2002 este absolvent al Facultăţii de Filosofie, Universitatea din Bucureşti. Cum facultatea a fost urmată numai din plăcere şi nu în vederea obţinerii, ulterior, a unui loc de muncă sau a vreunui titlu universitar, refuză să obţină vreo diplomă de licenţă.

The Nordic Rainbow Humanists i-a acordat premiul „Rainbow Humanist Award 2009” lui Remus Cernea şi colegilor săi din Asociaţia Umanistă Română.

„…pentru că vorbesc şi scriu despre situaţia lesbienelor, gay-lor, bi-sexualilor şi transsexualilor ca o temă ce priveşte un drept al omului şi ca un drept de a lua decizii în viaţa personală – ceea ce reprezintă o valoare esenţială umanistă a autonomiei personale – în ciuda unei opoziţii puternice din partea opoziţiei intoleranţei religioase sau oponenţilor politici şi a unei prese ostile. (…)”

Declaratia lui Cernea din 27.10.2009

"România va fi cu adevărat liberă şi democratică atunci când va avea preşedinte o femeie rromă, lesbiană şi atee pentru că atunci oamenii înseamnă că vor alege un preşedinte trecând peste prejudecpăţile lor", consideră Remus Cernea, candidatul Partidului Verde la fotoliul de la Cotroceni.

Cernea a apreciat că s-a implicat în politica românească tocmai pentru a promova depăşirea prejudecăţilor, considerând că afirmaţia sa ar fi una foarte normală într-o "ţară deschisă" în care "oamenii nu sunt judecaţi după criterii irelevante".

"Implicarea mea în politică vizează tocmai acest lucru, trebuie să avem modestia să învăţăm democraţia şi trebuie să facem eforturi să depăşim anumite prejudecăţi care privesc înfăţişarea, apartenenţa religioasă sau neapratenenţa religioasă a cuiva, preferinţele care ţin de viaţa privată, etnia etc. Din această perspectivă trebuie luată foarte în serios afirmaţia mea. Nu este deloc şocantă. Şocantă este doar într-o ţară în care prejudecăţile predomină. Într-o ţară deschisă, în care oamenii nu sunt judecaţi după criterii irelevante o astfel de afirmaţie este cât se poate de normală", a afirmat Cernea. "

Cred ca ati inteles care este scopul acestui post. Doresc sa va fac cunoscut faptul ca exista cineva care are curajul de a ne baga si pe noi in seama. O sa-mi spuneti ca nu are nicio sansa... Asa este, din pacate. Dar cred ca merita sa fie sprijinit in speranta ca peste cinci ani poate va mai 'creste'.

are un vot din partea mea clar! stiam de el Razz
ana
guru member

Numarul mesajelor : 3178
Data de inscriere : 20/07/2009
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Dec 11, 2009 7:36 am

un mic articol de pe http://www.shoe.org
scuze, mi-a fost lene sa traduc Very Happy

Uganda will be going back to the days of the Idi Amin regime if it passes a bill allowing for the arrest or killing of gay or lesbian people or those who repeatedly engaging in homosexual sex, say rights activists.
Pro-gay activists compare the provisions in the proposed Anti-Homosexuality Bill to the 1972 order given by former dictator, president Idi Amin, to expels Ugandan-born Asians because of their colour.

The proposed bill, which is currently being debated by the Ugandan Parliament, would make "aggravated homosexuality" punishable by death.

"This is a form of targeted killings similar to Idi Amin. We already have a law on homosexuality but you see people like David Bahati, instead of concentrating on more pressing issues in his constituency, he is spending time to write a 40-page document aimed at gays and lesbians," said Jacqueline Kasha, a lesbian Ugandan human rights activist.

Rights activists say the proposed bill could in effect exile around half-a-million lesbian, gay, bisexual and transgendered (LGBT) Ugandans who would most likely flee the country to escape prosecution.

Kasha said the bill violated all aspects of human rights.

She said the clause was seeking extraterritorial jurisdiction which, once enacted, would be used by government to have LGBT persons extradited so as to face prosecution in Uganda.

Practising homosexuality was already illegal in Uganda but the proposed bill states that "repeat offenders" of homosexuality are liable to get the death penalty.

The death penalty is also applied in a homosexual relationship if a partner is under 18, or has a disability, or is HIV-positive.

People accused under the aggravated homosexuality clause will be forced to undergo an HIV test.

It also requires that Uganda withdraw from any international treaty, conventions, protocols and declarations that would support homosexuality.

Bahati, the Ndorwa West Minister of Parliament in Uganda, with support from some faith-based groups in Uganda, introduced the Anti-Homosexuality Bill in mid-October.

He said it was aimed at, among other things, to protect traditional family values.

Bahati said his bill had received wide support within Parliament and he was confident it would be enacted, despite the controversy it has created internationally.

Solome Kimbugwe Nakawesi, an activist with Akina Mama Wa Afrika, a women's development organisation, said: "By penalising citizens for failing to report 'suspected homosexuals' to the authorities, the bill calls for the creation of a fascist-style society where family members, service providers and colleagues are made to spy on each other."

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  margo la data de Joi Dec 17, 2009 6:56 pm

Same-Sex Behavior Found in Nearly All Animals.... dragut Razz
margo
active member

Numarul mesajelor : 970
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Dum Ian 10, 2010 9:08 pm

Parlamentul portughez a votat, vineri, o lege care permite casatoriile intre persoane de acelasi sex. Portugalia devine a sasea tara din Europa care adopta o astfel de lege (la acestea se adauga Africa de Sud si Canada).

http://www.ziare.com/articole/casatorie+gay+portugalia
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Mier Mar 31, 2010 9:41 pm

Chestii care mie mi s-au parut interesante:

http://www.petitieonline.ro/sondaj-s68180048.html

http://www.petitieonline.ro/sondaj-s55130040.html

http://www.petitieonline.ro/sondaj-s23030037.html
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Mier Mar 31, 2010 9:43 pm

De asemenea, cred ca este interesant si acest studiu referitor la diferite forme de discriminare:

http://www.cncd.org.ro/files/file/Fenomenul%20discriminarii%202009.pdf
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Apr 01, 2010 4:16 pm

@Ileana a scris:De asemenea, cred ca este interesant si acest studiu referitor la diferite forme de discriminare:

multumim pentru link, Ileana.
cifrele mi se par ingrijoratoare...

- Atunci când au fost solicitati să indice primul cuvânt care le vine în minte când aud cuvântul homosexual, 22% dintre respondenti au indicat cuvinte precum repulsie/silă/dezaprobare, 15% cuvinte legate de boală/nebunie, 8% ‐ anormalitate/ciudătenie/excentricitate si doar 6% normalitate/om obisnuit/indiferentă.
- Peste 55% din populatia României consideră că minoritătile sexuale ar trebui tratate de medic pentru acest lucru.
- 8% din populatie a interactionat conversational cu o persoană din grupul minoritătilor sexuale în ultimele sase luni.
- Peste 57% din populatie resimte un anumit grad de disconfort în situatia ipotetică de a se afla în preajma unei persoane din grupul minoritătilor sexuale, grad mai ridicat decât în cazul oricărui alt grup cu potential de discriminare.
- Alături de romi, grupul minoritătilor sexuale este cel mai stereotipizat în România putându‐se vorbi de un important potential de homofobie în rândul populatiei din România.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Joi Apr 01, 2010 8:48 pm

@camino a scris:
@Ileana a scris:De asemenea, cred ca este interesant si acest studiu referitor la diferite forme de discriminare:

multumim pentru link, Ileana.
cifrele mi se par ingrijoratoare... .

Asa si sunt, Camino. De aceea cred ca ar fi foarte bine sa afle cat mai multa lume de toate aceste lucruri. Gandeste-te, 8% din repondenti au avut o interactiune cu cineva de alta orientare sexuala. In rest, televizorul sau ziarele si asta doar o data pe an (stim noi cand!). Cred ca unica noastra sansa este sa facem pasi mici spre exterior, sa incercam sa iesim la lumina ca oameni obisnuiti, oameni ce muncesc, invata, se distreaza, planteaza copaci, spala rufe etc, si nu ca niste desfranati, bolnavi psihic sau obsedati sexuali. Cred ca alta varianta nu exista, cel putin nu in tara asta si in vremurile noastre.
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Lun Iun 07, 2010 10:50 pm

Astazi a fost incheiata prima casatorie intre persoane de acelasi sex in Portugalia.
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Lun Iun 07, 2010 10:51 pm

Mai sunt 2 saptamani pana la sarbatorirea a 9 ani de la abrogarea art. 200 Cod Penal, articol ce incrimina, la propriu sila figurat, persoanele cu orientare homosexuala.
Sunt multi cei care au murit sau au suferit cumplit. Cred ca macar o data pe an trebuie sa ne amintim de ei.
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  ana la data de Mar Iun 08, 2010 1:24 pm

@Ileana a scris:Astazi a fost incheiata prima casatorie intre persoane de acelasi sex in Portugalia.

clapping misth0
ana
guru member

Numarul mesajelor : 3178
Data de inscriere : 20/07/2009
Varsta : 31

Sus In jos

Mesaj  Mazikeen la data de Vin Iun 11, 2010 5:57 pm

Parlamentul Islandei a votat astazi in unanimitate (49 voturi pentru, 14 abtineri) o lege care recunoaste casatoria intre persoane de acelasi sex fara nici o diferenta in drepturi.

Althingi, the parliament of Iceland, this afternoon voted to change the country’s marriage laws. 49 of the country’s 63 MPs voted in favour of the bill and none voted against. The law changes the wording of the law so that marriage is the legal union of two individuals and not only of a man and a woman.

It was also decided to end the country’s system of registered partnerships for same-sex couples, meaning marriage will become their only option – as was always the case for opposite-sex couples.

Althingi members welcomed the move after the vote, saying today is a great day for everybody everywhere involved in the struggle for gay rights and human rights generally.

The bill will go to the President for ratification; but that is a formality as the Icelandic President has only twice sent a bill to public referendum in the history of the Republic of Icelandic. Also, public opinion polls suggest the marriage bill is extremely popular.

Iceland’s Prime Minister, Johanna Sigurdardottir, became the world’s first openly gay leader in February 2009.
Mazikeen
junior member

Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 24/02/2010
Varsta : 36
Localizare : Reykjavik, Iceland

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Vin Iun 11, 2010 10:15 pm

Felicitari si bravo lor!

Lucrurile se schimba. Incet, incet dar sigur si definitiv.

Toate bune si sa te bucuri de aceste lucruri,
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  nuk la data de Sam Iun 12, 2010 10:57 pm

'It was also decided to end the country’s system of registered partnerships for same-sex couples, meaning marriage will become their only option – as was always the case for opposite-sex couples.'

Asa? Ce interesant...
Sa inteleg ca in Islanda nu exista/existau parteneriate civile pentru persoane hetero-, sau?
Oricum, suna fain Smile
nuk
membru

Numarul mesajelor : 343
Data de inscriere : 16/12/2009
Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  Mazikeen la data de Mar Iun 15, 2010 12:31 am

Din cate stiu cuplurile heterosexuale au optiunea sa-si inregistreze cohabitarea, dar nu cred ca e echivalent cu un contract social.

Ma intreb cati dintre colegii mei se pregatesc de nunta in curand. Very Happy
Mazikeen
junior member

Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 24/02/2010
Localizare : Reykjavik, Iceland

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Mier Iun 30, 2010 10:01 pm

Editia a VIII-a a Jocurilor Gay se va desfasura in perioada 31 iulie-7 august la Koln.
Melodia oficiala este cantata de Taylor Dayne.
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Joi Iul 15, 2010 10:20 pm

@Mazikeen a scris:Parlamentul Islandei a votat astazi in unanimitate (49 voturi pentru, 14 abtineri) o lege care recunoaste casatoria intre persoane de acelasi sex fara nici o diferenta in drepturi.

Iceland’s Prime Minister, Johanna Sigurdardottir, became the world’s first openly gay leader in February 2009.

Am citit ca primul ministru al Islandei, Johanna Sigurdadottir s-a casatorit cu partenera ei, de atunci. Very Happy Ce fain.......abia astept sa particip la o nunta adevarata a uneia dintre prietenele mele gay. Very Happy
kingwitha
guru member

Numarul mesajelor : 12865
Data de inscriere : 19/10/2008
Varsta : 38

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Joi Iul 15, 2010 10:21 pm

@Ileana a scris:Editia a VIII-a a Jocurilor Gay se va desfasura in perioada 31 iulie-7 august la Koln.
Melodia oficiala este cantata de Taylor Dayne.

Cine are posibilitate si chef, sa viziteze orasul Koeln. Este foarte frumos si interesant in acelas timp. Plina de noutati si cultura.
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Joi Iul 15, 2010 10:31 pm

Astazi Argentina a devenit prima tara din America Latina care a legalizat casatoriile intre persoane de acelasi sex.
Ileana
active member

Sus In jos

SuntLesbiana.ro

Mesaj  irina la data de Lun Aug 23, 2010 5:40 pm

Este un site nou, care are nevoie de povesti de viata. Iata ce mesaj am primit de la autoarea site-ului:

Esti lesbiana sau bisexuala? - Spune-ti povestea la SuntLesbiana.ro

Daca ai avea ocazia sa vorbesti cu cineva care crede ca este lesbiana, ce i-ai spune? Povestea ta ii poate fi de mai mare ajutor decat orice sfat. De ce? Pentru ca si-ar da seama ca nu este izolata si neinteleasa.
Ca ceea ce simte este normal dar diferit. Ca multe alte femei trec prin experiente similare. Ca exista femei in a caror poveste, ganduri si sentimente e posibil sa se regaseasca.

Cate dintre noi, femei care iubim alte femei, nu ne-am fi dorit sa fi avut acces la astfel de povesti la inceput? Acum avem ocazia sa oferim un sprijin oricarei femei care isi pune la indoiala orientarea sexuala, impartasindu-ne propria poveste. Te rog nu amana, adauga-ti povestea acum la www.suntlesbiana.ro (sub protectia anonimatului).

irina
junior member

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 22/01/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Mar Aug 24, 2010 10:38 pm

@irina a scris:Este un site nou, care are nevoie de povesti de viata. Iata ce mesaj am primit de la autoarea site-ului:

Esti lesbiana sau bisexuala? - Spune-ti povestea la SuntLesbiana.ro

Daca ai avea ocazia sa vorbesti cu cineva care crede ca este lesbiana, ce i-ai spune? Povestea ta ii poate fi de mai mare ajutor decat orice sfat. De ce? Pentru ca si-ar da seama ca nu este izolata si neinteleasa.
Ca ceea ce simte este normal dar diferit. Ca multe alte femei trec prin experiente similare. Ca exista femei in a caror poveste, ganduri si sentimente e posibil sa se regaseasca.

Cate dintre noi, femei care iubim alte femei, nu ne-am fi dorit sa fi avut acces la astfel de povesti la inceput? Acum avem ocazia sa oferim un sprijin oricarei femei care isi pune la indoiala orientarea sexuala, impartasindu-ne propria poveste. Te rog nu amana, adauga-ti povestea acum la www.suntlesbiana.ro (sub protectia anonimatului).

Idee foarte buna. misth0
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 30, 2010 3:26 pm

http://www.suntlesbiana.ro/

Fetelor, daca puteti, vreunele dintre voi, sa scrieti acolo despre povestea voastra(pe scurt cum/cand/etc v-ati dat seama de orientarea sexuala), cred ca ar fi benefic pentru alte persoane si le-ar ajuta.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Joi Sept 23, 2010 7:46 pm

Incepand din anul 1999, in data de 23. septembrie se sarbatoreste ziua internationala a bisexualilor, pansexualilor si a prietenilor acestor persoane.
Aceasta data pentru sarbatoare a fost ales de trei personalitati americane, care au militat pentru drepturile bisexualilor. Este vorba de Wendy Curry (Maine), Michael Page (Florida) si Gigi Raven Wilbur (Texas).

- sursa: PINKVANILLA - portal LGBT in limba maghiara
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Sam Sept 25, 2010 11:09 am

Sapphire a scris:http://www.suntlesbiana.ro/

Fetelor, daca puteti, vreunele dintre voi, sa scrieti acolo despre povestea voastra(pe scurt cum/cand/etc v-ati dat seama de orientarea sexuala), cred ca ar fi benefic pentru alte persoane si le-ar ajuta.
da, intr-adevar ar fi benefic Smile eu am publicat povestea mea ...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 19 Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum