Noutati gay si nu numai...

Pagina 6 din 19 Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Noutati gay si nu numai...

Mesaj  drooopy la data de Sam Sept 10, 2011 10:19 pm

vesti proaste, dar nu mai putin asteptate:

http://wannabegay.org/2011/09/10/noul-cod-civil-o-dezamagire-pentru-comunitatea-gay/

"Iata o lista cu doar cateva drepturi atasate casatoriei, la care nu avem acces:

* regimul proprietăţii comune dobândite în timpul căsătoriei
* regimul datoriilor comune
* dreptul la întreţinere între soţi şi faţă de copii
* regimul juridic al moşteniri legale în cazul soţului supravieţuitor: un drept de moştenire atunci când vine în concurs cu oricare din clasele de moştenitori, un drept de moştenire special asupra mobilelor şi obiectelor aparţinănd gospodăriei casnice şi asupra darurilor de nuntă, un drept de abitaţie asupra casei de locuit;
* donaţia între soţi este revocabilă
* dreptul de a continua contractul de închiriere a locuinţei în cazul părăsirii definitive a domiciliului de către titularul contractului de închiriere sau al decesului acestuia
* dreptul la compensaţie în cazul morţii unuia din soţi
* dreptul la pensie de urmaş a soţului supravieţuitor
* drepturile patrimoniale ale soţului supravieţuitor al veteranului de război
* calculul venitului minim garantat"

drooopy
membru

Numarul mesajelor : 166
Data de inscriere : 12/02/2009
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

http://drooopyandthelezzie.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Whisper. la data de Sam Sept 10, 2011 10:57 pm

@drooopy a scris:vesti proaste, dar nu mai putin asteptate:

http://wannabegay.org/2011/09/10/noul-cod-civil-o-dezamagire-pentru-comunitatea-gay/

"Iata o lista cu doar cateva drepturi atasate casatoriei, la care nu avem acces:

* regimul juridic al moşteniri legale în cazul soţului supravieţuitor: un drept de moştenire atunci când vine în concurs cu oricare din clasele de moştenitori, un drept de moştenire special asupra mobilelor şi obiectelor aparţinănd gospodăriei casnice şi asupra darurilor de nuntă, un drept de abitaţie asupra casei de locuit;
* dreptul de a continua contractul de închiriere a locuinţei în cazul părăsirii definitive a domiciliului de către titularul contractului de închiriere sau al decesului acestuia

ok, faza cu lasatul sotului/sotiei..etc mi se pare un pic aiurea like daca iubesti pe cineva si vrei ca acel cineva sa mosteneasca tot ce tu detii.. lasi testament si that's it. right?
Whisper.
active member

Numarul mesajelor : 1076
Data de inscriere : 05/05/2009

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Sam Sept 10, 2011 11:42 pm

@Whisper. a scris:

ok, faza cu lasatul sotului/sotiei..etc mi se pare un pic aiurea like daca iubesti pe cineva si vrei ca acel cineva sa mosteneasca tot ce tu detii.. lasi testament si that's it. right?

testamentul poate fi atacat in instanta. cel mai sfant este actul de vanzare - cumparare Wink

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  drooopy la data de Dum Sept 11, 2011 12:45 am

Aici e o problema de principiu. Sigur, poti sa lasi un testament, testamentul poate fi atacat (si se intimpla frecvent), iar pentru a evita asta faci un contract de vinzare-cumparare ce nu mai poate fi atacat etc. Dar aici nu e vorba despre cum sa facem sa putem lasa mostenire ceva, ci este vorba despre _dreptul_ la mostenire, adica despre ceva normativ, care ar obliga societatea sa recunoasca existenta din punct de vedere legal, juridic etc. a cuplurilor gay as such! Or asta e de fapt marea problema: orice drept creeaza la rindul lui o obligatie. Daca eu am dreptul sa imi las ciinele mostenire prietenei mele, asta te obliga pe tine ca popa ortodox, baba vaduva care trage cu urechea pe scara, parlamentar populist, tribunal civil sau penal etc. etc. sa recunosti ca un cuplu gay e un cuplu ca oricare altul, cu acelasi statut social si tot.

Pe de alta parte, daca ne uitam mai bine, vedem ca aici (in lista citata) e vorba despre drepturi civile, iar astea nici macar nu ar fi musai sa fie puse sub umbrela unei idei atit de incarcate de prejudecati etc. etc. cum e ideea casatoriei; ele ar putea fi privite de sine statator ca drepturi ale persoanelor. Dar oamenii nu reusesc sa vada lucrurile asa pentru ca oamenii nu prea se gindesc si se lasa usor condusi de tot felul de idei preconcepute.
drooopy
membru

Sus In jos

Mesaj  AL la data de Mar Sept 13, 2011 10:18 pm

Noul trend in materie de seductie? sau trendul dus la extrem?
voi ce parere aveti?
PS: nu pot copia textul, dar las link pt articol.

http://www.cosmopolitan.ro/tu-cu-tine/doar-tu/fauxmosexualii-sau-de-ce-e-cool-sa-te-prefaci-gay.html
AL
membru

Numarul mesajelor : 181
Data de inscriere : 21/08/2011
Varsta : 27
Localizare : Klausenburg

Sus In jos

Mesaj  maryrose la data de Mar Sept 13, 2011 10:48 pm

O persoana care nu are deloc inclinatii nu o sa faca chestiile alea niciodata.. intr-adevar adevarul e undeva la mijloc, in sensul ca nu o fac doar pentru a atrage atentia sexului opus, e evident ca simt si ei ceva.
Pe de alta parte... femei da, o gramada fac asta, dar sincer nu am vazut niciun barbat sa se sarute cu alti barbati ca sa atraga atentia unei femei. Plus ca nu trebuie pus semnu egal intre metrosexuali si "pseudo"homosexuali... asta mi se pare o greseala cauzata de dezinformare.
Oricum. am avut si eu o experienta cu o fata care a gasit pe cineva care avea ceva ce eu nu am (stiti la ce ma refer...), ca dupa ceva timp sa ma invite tipul la o noapte in 3.
Acuma nu sariti gayy
maryrose
membru

Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 30/08/2011
Varsta : 24
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Camino la data de Mier Sept 14, 2011 9:58 am

@AL a scris:Noul trend in materie de seductie? sau trendul dus la extrem?
voi ce parere aveti?

http://www.cosmopolitan.ro/tu-cu-tine/doar-tu/fauxmosexualii-sau-de-ce-e-cool-sa-te-prefaci-gay.html
nuj ce sa zic, dar cu asa publicitate, nu ma mai mir ca nu ne ia nimeni in serios. daca beeing gay a devenit o tactica de "agatat" pentru hetero atunci chiar ca toate valorile promovate de comunitate se duc pe apa sambetei.
apoi...duca-se de publicitate. cat timp este negativa, eu nu vad ca asta sa fie un pas inainte. da, poate sa dea exposure, but who needs it???
Camino
guru member

Numarul mesajelor : 1628
Data de inscriere : 01/08/2011

Sus In jos

Mesaj  drooopy la data de Mier Sept 14, 2011 11:57 am

@AL a scris:Noul trend in materie de seductie? sau trendul dus la extrem?
voi ce parere aveti?

Intii de toate, articolul din Cosmopolitan mi se pare unul foarte prost - chestia cu "adevarul e undeva la mijloc" care se vrea a fi un fel de concluzie nu spune de fapt nimic. Din punctul meu de vedere, ideea de libertate sexuala (i.e., iti asumi ce identitate vrei, cit vrei, cu ce scopuri vrei, esti fauxgay whatever) e diferita de problema drepturilor persoanelor care se declara LGBT.

Pe de o parte, libertatea sexuala e superok si nu mi se pare nociva daca ea se manifesta atit in felul asta, ca si in altele. De-asta, nu mi se pare in regula dogmatismul cultivat de unele grupuri LGBT (i.e. "pentru noi e o chestiune de viata si de moarte, iar voi va bateti joc").

Pe de alta parte, pentru comunitatile LGBT este o chestiune de viata si de moarte din motive ce nu au neaparat legatura cu problema libertatii sexuale. Tipul asta de libertate e din ce in ce mai putin contestat in momentul asta, cel putin in societatile cu viziuni pro-occidentale. Ceea ce se contesta tine de un fel de "institutionalizare" a acestor practici sexuale - pentru ca, in fond, si sociologic vorbind, casatoria de pilda este o institutionalizare a unui anumit tip de practica sexuala Smile. Ceea ce doresc persoanele LGBT nu mai este libertatea sexuala, pe care de bine de rau o au intr-o masura mai mare sau mai mica, ci o institutionalizare a ei. Iar asta e o chestie delicata.

Ne putem gindi la o analogie. E un exemplu imaginar. Sa zicem ca unii vor sa institutionalizeze consumul de nu stiu ce substante care se comercializeaza pe piata libera fara ca asta sa reprezinte un delict, numai ca, sa mai zicem, consumatorii de astfel de substante o fac pe propria raspundere si nu beneficiaza de asistenta medicala daca se imbolnavesc. Libertatea consumului e o chestiune diferita de dreptul la asistenta medicala. Societatea poate fi permisiva in prima privinta, dar poate fi foarte reticenta in cea de a doua privinta (i.e. de ce sa plateasca pentru "curiozitatile" asumate ale unora?). In mod asemanator e privita si problema libertatii sexuale vs. drepturile persoanelor LGBT (de ce sa le dea statul credite ipotecare ieftine unor fags?? care se declara casatoriti?)

De-asta, din punctul meu de vedere cele doua probleme sunt atit de diferite incit e cam aiurea si ca grupurile LGBT sa se atace pentru "firma proasta", dar si sa spui ca "uite, chestia asta contribuie la imagine". No way... Nimic nu contribuie la nimic. Intr-un calcul rational rece, e ieftin pentru societate sa accepte libertatea sexuala, dar cam scump sa accepte drepturi pentru persoanele declarate LGBT.
drooopy
membru

Sus In jos

Mesaj  roxy la data de Mier Sept 14, 2011 2:50 pm

se va deschide un nou club gay in c-ta roack
roxy
active member

Numarul mesajelor : 898
Data de inscriere : 04/09/2011
Varsta : 22
Localizare : constanta

Sus In jos

Mesaj  Claude la data de Vin Sept 16, 2011 5:04 pm

Smiley a scris:
@Whisper. a scris:

testamentul poate fi atacat in instanta. cel mai sfant este actul de vanzare - cumparare Wink

Si mai naspa este ca in Romania, Codul civil interzice actele de vanzare-cumparare intre soti, pe motiv ca ar putea fi donatii ascunse. Si, la noi, cum este posibil orice, sunt atacate chiar si actele de vanzare-cumparare.
Claude
guru member

Numarul mesajelor : 3226
Data de inscriere : 14/01/2011
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj  drooopy la data de Vin Sept 16, 2011 6:29 pm

@Claude a scris:

Si mai naspa este ca in Romania, Codul civil interzice actele de vanzare-cumparare intre soti, pe motiv ca ar putea fi donatii ascunse..

Daca asa stau lucrurile, avem un cod civil care vrea sa omoare frauda din fasa Smile, iar prezumtia de nevinovatie e o chestie asa.... de pe alta planeta.

@Claude a scris:Si, la noi, cum este posibil orice, sunt atacate chiar si actele de vanzare-cumparare.
In cazul persoanelor LGBT nu se pune problema vinzarii intre soti pentru ca, tehnic vorbind, cuplurile LGBT nu se pot casatori, deci oamenii astia nu intra sub incidenta acelei prevederi din codul civil. Iar singurele moduri in care poate fi atacat un act de vinzare-cumparare de felul asta e sa spui ca acel act e nul fie pentru ca a fost incheiat in cine stie in ce conditii: de amenintare, santaj etc., fie pentru ca persoana care a semnat documentul nu era in deplinatatea facultatilor mintale, fie ca e o donatie ascunsa. Dar astea sunt chestii greu de dovedit, in general. Pe de alta parte, un testament poate fi atacat mai usor, fara a invoca situatii din astea de forta majora (de pilda se poate invoca nerespectare rezervei succesorale, acea parte din mostenire care se cuvine anumitor mostenitori legali si pe care nu o poti dona sau lasa prin testament altora). Deci un act de vinzare-cumparare e mai solid decit un testament.
drooopy
membru

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Sept 22, 2011 8:53 pm

Sad Sad
Am auzit astazi la TV la stiri.
S-a sinucis un baiat gay din SUA, orasul Williamsville NY.

http://www.huffingtonpost.com/2011/09/20/jamey-rodemeyer-suicide-gay-bullying_n_972023.html

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Sept 22, 2011 9:57 pm

Sapphire a scris: Sad Sad
Am auzit astazi la TV la stiri.
S-a sinucis un baiat gay din SUA, orasul Williamsville NY.

http://www.huffingtonpost.com/2011/09/20/jamey-rodemeyer-suicide-gay-bullying_n_972023.html
trist saracul sad Crying or Very sad

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Sept 23, 2011 11:40 am

http://www.totalgay.ro/news/atac-plin-de-cruzime-surprins-de-camerele-de-supraveghere-din-centrul-londrei

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Cat la data de Sam Oct 01, 2011 7:27 pm

Primul documentar romanesc despre persoane gay.
Cat
guru member

Numarul mesajelor : 4418
Data de inscriere : 13/05/2009
Varsta : 29

http://antuca.tumblr.com/

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Dum Oct 02, 2011 11:54 am

La 10 zile de la iesirea oficiala din vigoare a legii "Don't ask, don't tell", Pentagonul afirma ca preotii (capelanii) militari pot oficia casatorii intre persoane de acelasi sex in interiorul sau in afara bazelor militare.

Sursa: pinknews.co
Ileana
active member

Numarul mesajelor : 771
Data de inscriere : 07/09/2009
Varsta : 44
Localizare : Spania/Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Dum Oct 02, 2011 12:00 pm

Gay Pride in Belgrad (Parada Ponosa) din acest week-end a fost interzisa din cauza unor "motive grave de securitate nationala". Au existat amenintari de violenta din partea a 3 grupari extremiste de dreapta motiv pentru care Politia sarba a decis sa nu riste escaladarea situatiei.

Sursa: uk gay news
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  dennnysssa la data de Dum Oct 02, 2011 12:08 pm

@Ileana a scris:La 10 zile de la iesirea oficiala din vigoare a legii "Don't ask, don't tell", Pentagonul afirma ca preotii (capelanii) militari pot oficia casatorii intre persoane de acelasi sex in interiorul sau in afara bazelor militare.

Sursa: pinknews.co

:loveshower:
dennnysssa
guru member

Numarul mesajelor : 3191
Data de inscriere : 28/05/2009
Varsta : 24

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Dum Oct 02, 2011 12:13 pm

Parlamentul European a votat intr-o masura covarsitoare rezolutia adoptata anterior de Consiliul Natiunilor Unite pentru Drepturile Omului cu privire la apararea drepturilor persoanelor LGBT in toata lumea (Strasbourg, 28 septembrie 2011).

Cei doi co-presedinti gay ai Intergrupului pentru drepturi LGBT din Parlamentul European au fost incantati de votul covarsitor in favoarea acestei rezolutii.

"Astazi, reprezentantii alesi ai peste 500 de milioane de cetateni au ales sa isi ia inca o data acest angajament, alaturandu-se unor tari din intreaga lume, cum ar fi Brazilia sau Africa de Sud."

Sursa: uk gay news
Ileana
active member

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Dum Oct 02, 2011 12:40 pm

Legat de ultima stire, am cautat ceva mai adanc pentru a vedea in ce mod au votat europarlamentarii romani aceasta rezolutie, avand in vedere faptul ca sambata, 1 octombrie 2011, a intrat in vigoare noul Cod Civil al Romaniei, cod ce prevede in mod expres ca institutia casatoriei poate exista doar intre persoane de sex diferit, precum si faptul ca uniuni sau casatorii ale persoanelor de acelasi sex incheiate in strainatate NU SUNT RECUNOSCUTE DE STATUL ROMAN!

Stupoare! Iata cum voteaza europarlamentarul roman de PSD, Ioan Enciu (redau integral mai jos votul sau exprimat in scris, asa cum apare acesta pe site-ul oficial al Parlamentului European):

"Ioan Enciu (S&D), în scris. − Am votat în favoarea acestei propuneri de rezoluţie deoarece respectarea, promovarea şi garantarea universalităţii drepturilor omului fac parte integrantă din acquis-ul Uniunii Europene şi reprezintă una dintre bazele unităţii şi integrităţii acesteia. În ciuda acestui fapt, atât în UE cât şi în ţări terţe, numeroase încălcări ale drepturilor omului legate de orientarea sexuală şi de identitatea de gen au loc zilnic.

Consider că Uniunea Europeană şi statele sale membre trebuie să garanteze respectarea drepturilor omului în propriile politici şi practici, pentru a îşi consolida în permanenţă spiritul de libertate şi democraţie. Avem nevoie de un dialog deschis pe tema drepturilor omului, a orientării sexuale şi a identităţii de gen între toate statele membre ale ONU din toate regiunile pentru a putea elimina discriminarea şi pentru a promova toleranţa şi respectul pretutindeni.

Nu în ultimul rând, susţin solicitarea adresată Comisiei, menţionată în propunerea de rezoluţie, de a se elabora o foaie de parcurs cuprinzătoare împotriva homofobiei, transfobiei şi a discriminării pe motive de orientare sexuală şi de identitate de gen în cel mai scurt timp."

O IMENSA RUSINE SI O ENORMA SILA ESTE CEEA CE SIMT ACUM PENTRU TOT CE INSEAMNA POLITICA IN ROMANIA!

Si inca ceva, fetelor. Numai de noi depinde ca asemenea luari de pozitie sa fie dezvaluite tuturor romanilor. Este una dintre putinele modalitati pe care le avem pentru a demonstra duplicitatea acestor nenorociti de politicieni. Una fac in afara tarii si alta fac in tara atunci cand sunt pusi fata in fata cu voturilor milioanelor de saraci indoctrinati religios si politic in Romania.
Luati atitudine si nu-i lasati sa-si bata joc de noi la infinit!

Toate bune,
Ileana
active member

Sus In jos

SFG 2011

Mesaj  miculutza la data de Mar Oct 11, 2011 9:04 am

http://serilefilmuluigay.ro/
Very Happy
abia astept
miculutza
junior member

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 25/09/2011
Varsta : 28
Localizare : cluj napoca

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Dum Oct 16, 2011 5:37 pm

@miculutza a scris:http://serilefilmuluigay.ro/
Very Happy
abia astept
http://serilefilmuluigay.ro/2011/10/filme-romanesti-cu-tematica-gay-in-festival/ ne vedem acolo pt ca participam si noi Very Happy suntem in concurs :> bounce

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Dum Oct 16, 2011 11:11 pm

Anna a scris:
Very Happy
abia astept
http://serilefilmuluigay.ro/2011/10/filme-romanesti-cu-tematica-gay-in-festival/ ne vedem acolo pt ca participam si noi Very Happy suntem in concurs :> bounce
Sa inteleg ca toata petrecerea va fi la Cluj, nu? cat

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Dum Oct 16, 2011 11:15 pm

madlene a scris:
Anna a scris:
Very Happy
abia astept
Sa inteleg ca toata petrecerea va fi la Cluj, nu?
daa Very Happy si pe urma facem 2 premieri in bucuresti si mai schimbam ceva la scurtmetraj Very Happy oficialul apare la cluj cu tot cu schimbari Very Happy si cu un mesaj aparte Razz si apoi va fi promovat in televiziune Very Happy

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Dum Oct 16, 2011 11:22 pm

Anna a scris: daa Very Happy si pe urma facem 2 premieri in bucuresti si mai schimbam ceva la scurtmetraj Very Happy oficialul apare la cluj cu tot cu schimbari Very Happy si cu un mesaj aparte Razz si apoi va fi promovat in televiziune Very Happy
Ah... sad pacat ca o sa fie asa departe... M-ar fi tentat si pe mine "Noaptea fetelor". cat

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 19 Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum