un inceput

Pagina 1 din 28 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

un inceput

Mesaj  Spiritista la data de Dum Oct 19, 2008 4:29 pm

Ok, uite si forumul.

O lista de subiecte/teme pe marginea carora am putea discuta. Lista mi-a fost sugerata de cunostinte si prietene, persoane gay si heterosexuale.

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala
2. cum au reactionat cei din jur,
3. unde/cum iti gasesti partenera
4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene
5. de ce creste numarul persoanelor homofobe
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali

Ptr persoanele heterosexuale :
1. cum ar reactiona
2. ce ai zice/reactiona daca fiul/fiica ar fi homsexual/lesbiana
3. de ce a fi altfel este neaprat vazut ca "rau"

Lista ramane deschisa....

Ultima editare efectuata de catre K in Joi Dec 11, 2008 5:24 am, editata de 1 ori
Spiritista
Admin

Numarul mesajelor : 116
Data de inscriere : 17/10/2008
Localizare : prin tine

Sus In jos

Re: un inceput

Mesaj  macika la data de Dum Oct 19, 2008 9:24 pm

Am uitat sa va salut, asa ca: Buna
Bine v-am gasit pe acest forum. Eu nu ma simt ca apartin de voi decat intr-o masura foarte mica, ma consider heterosexuala. Desi trebuie sa precizez faptul ca eu u cred ca exista persoane "pur" hetero sau lesbiene sau homosexuale(decat foarte putini). Eu cred ca exista combinatii ale celor 2 orientari ... ceea ce difera este proportia. Asa ca daca stau sa ma gandesc eu sunt undeva 85/90% hetero si 15/10% lesbiana. Sunt multumita de ceea ce sunt...si cred ca asta conteaza.
Sper sa ma primiti printre voi... lol!
macika
junior member

Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 19/10/2008

Sus In jos

Mesaj  macika la data de Lun Oct 20, 2008 11:31 am

Uneorui e greu sa gasesti cuvintele. Mi-e frica sa nu spun ceva care nu este la locul ei, nu vreau sa supar pe nimeni.... de aici problema mea cu termenii. Sa stii ca uneori chiar am gandit de mai multe ori ceea ce vreau sa spun si tot nu a iesit ceea ce eu voiam sa transmit... am o problema .... :?:
macika
junior member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Oct 20, 2008 12:30 pm

Alo, turnul? Aici Ileana, inca putin si imi intind aripile!
Dar deocamdata am ajuns aici, ceea ce ma bucura foarte. Asadar, sa incepem cu inceputul, cum le sta bine unor oameni civilizati:

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala: Habar n-am! Cred ca in mine am stiut dintotdeauna, dar am devenit constienta de ce mi se intampla atunci cand am surprins anumite priviri uimite, sarcastice si chiar superioare ale celor aflati in jurul meu. Cred ca se intampla undeva in liceu.
2. cum au reactionat cei din jur: Depinde de "cei din jur". Prietenii foarte apropiati au stiut din primul moment, fara ca asta sa afecteze in vreun fel relatia noastra. In rest, totally in the closet. Si oricum, I don't give a shit.
3. unde/cum iti gasesti partenera: Nu mi-am pus niciodata problema de cautare a unei partenere, cel putin nu in mod rational. Sigur ca am transmis si receptionat semnale care uneori au ajuns unde trebuia, alteori nu. Pentru mine este insa foarte important ca am gasit-o pe cea destinata mie! Si incerc din rasputeri sa o evit pe vecina!!!
4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene: Eu le-as numi mai curand "ziduri de protectie". Cel putin eu am tendinta de a o supraproteja pe femeia pe care o iubesc. In plus, cred ca tine de natura umana, indiferent de orientare, ca fiecare cuplu sa incerce sa-si construiasca un "cuib" in care sa se simta protejat, liber, relaxat.
5. de ce creste numarul persoanelor homofobe: Cred ca lumea intreaga se indreapta spre extreme, iar homofobia este una dintre ele. Nu mai avem timp de nuante, de filtrare a informatiilor si de preschimbare a unora dintre ele in sentimente. Este mult mai usor sa pui o eticheta si sa categorizezi pe cineva in alb sau negru, decat sa incerci sa gasesti echilibrul care exista oriunde, fie ca vrem noi sau nu.
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali: Cred ca aceasta afirmatie este foarte potrivita pentru noi, cele din Romania. Din cate stiu eu, si asta de foarte putina vreme, in lume proportiile sunt cat de cat egale intre femei si barbati, iar comunitatile de acolo sunt chiar foarte active. Ei, si am scris cuvantul magic "comunitate". Cred ca de fapt aici trebuie lucrat, in ceea ce ne priveste. Stiti voi sa existe o asemenea comunitate la noi? Cred ca prin acest forum + site + blog am putea pune o caramida (sa nu zic prima, din modestie!) la baza acestei comunitati. Pentru asta e nevoie de indrazneala, deschidere si inteligenta. Si nu in ultimul rand, de idei, chiar si proaste, da' uite asa se produce un brainstorming din care pot iesi lucruri bune!

Pe curand!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  macika la data de Lun Oct 20, 2008 4:58 pm

Hai sa va zic ceva simpatic. Eu am ras bine.
L-am intrebat pe sotul meu ce ar zice daca candva copii lui i-ar zice ca sunt atrasi de persoanele sde acelasi sex. El a zis ca l-ar deranja mai mult daca fiul i-ar zice ca e homosexual decat daca fiica i-ar zice ca e lesbiana Very Happy
macika
junior member

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Lun Oct 20, 2008 8:20 pm

1. cand /cum ti-ai dat seama de orientarea sexuala:
Sunt bisexuala. Mi-a venit aceasta idee dupa ce m-am indragostit de *o prietena*. Daca ma gandesc mai bine, ea imi era diferita de prietenele mele chiar de la inceput. As putea povesti despre acest subiect ore intregi, cum si de ce diferita, dar mi se raceste cafeaua, si oricum nu are relevanta. Cand? In luna august 2007. Am primit ca cadou acest sentiment la ziua mea de nastere.

2. cum au reactionat cei din jur:
Nu am vorbit niciodata deschis despre acest subiect cu parintii mei, chiar daca mama mea are ceva presimtire, dupa spusele fratelui meu. Fratele meu, care-i cu 5 minute mai in varsta, a simtit de mult timp ca-s diferita de alte femei. Asa mi-a raspuns, cand o dupamasa insorita i-am povestit despre iubirea mea imposibila. Inaite de tot mi-a zis ca ma iubeste orice as fi si m-ar proteja daca cineva m-ar ataca din motivul ca sunt diferita.
EA: a zis ca este frumos sentimentul meu, dar nu simte la fel. Nu si-a schimbat parerea nici in present, dar se comporta total normal cu mine, ca si o prietena .
Prietenii mei ma accepta asa cum sunt, nu au avut reactii negative.

3. unde/cum iti gasesti partenera:
Habar nu am cum sa gasesc si unde in acest oras mic, unde stau. Dar nici nu caut deocamdata. Stau si imi pregatesc o strategie. Cu barbatii sunt mai indrazneata, dar cu femei…

4. bariere pe care le construiesc persoanele lesbiene:
Barierele mele personale nu depind de orientarea mea sexuala. Am bariere frumos si inalt construite, dar eu sunt prima cine darama. Am bariere in jurul meu despre care am crezut ca exista si sunt vizibile si altora, nu numai mie. 90% a barierelor mele sunt numai in mintea mea, existente sa ma protejeze de relatii prea stranse.

5. de ce creste numarul persoanelor homophobe:
Nu stiu daca creste sau numai asa mi se pare, fiindca ma preocupa toleranta mai mult de cand am realizat ca sunt bisexuala. Fapt ca sunt persoane homophobe.
Prima reactie a oamenilor la subiecte noi, la sentimente noi este sa respinga cu spontaneitate. Daca nu inteleg ceva, ataca din rasputeri, nu-mi place. Oamenii sunt lenesi sa se gandeasca la lucruri necunoscute.
Am citit parerea lui Ileana. Cred ca are dreptate.

6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali:
Stau si ma gandesc de ceva timp. Nu stiu, habar nu am. Chiar cred ca aceasta intrebare nu va fi relevata dupa ce avem si blog, site, forum. Si nu numai una.
Or fi ca femeile nu petrec atat de mult timp in fata calculatorului decat barbatii? Or fi si asta numai o generalizare stupida dar usoara?

kingwitha
kingwitha
guru member

Numarul mesajelor : 12865
Varsta : 38

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Oct 20, 2008 9:47 pm

Ciao, Kingwitha

Nu puteam sa ies de pe forum fara sa fac un comentariu la ceea ce ai spus tu aici:
"Habar nu am cum sa gasesc si unde in acest oras mic, unde stau.....", si asta referitor la posibile partenere.

Vreau sa-ti spun ca nici intr-un oras mare lucrurile nu sunt prea roz (si nici macar nu-mi place culoarea asta!)! Ah, sigur! Poti gasi pe cate cineva in fiecare noapte, daca asta iti doresti sau daca esti facut in felul acesta. Nu este si cazul meu.
In general, in "orasul mare" oamenii sunt mult mai circumspecti (sa nu cumva sa ia o teapa!) iar cei care incearca ceva, nu prea au nici un scrupul pentru ca este mult prea putin probabil sa te mai intalnesti vreodata cu celalalt.
Mai cred ca toata aceasta perceptie tine insa si de fiecare persoana, cred ca fiecare dintre noi este facut pentru a se simti bine intr-un anumit loc. Uite, astazi de exemplu, vorbeam cu o colega care este din Rm. Valcea, a stat 1 an in Timisoara, 6 ani in Cluj, pentru ca intr-un final apoteotic sa ajunga in Bucuresti, visul ei. Visul meu este sa plec cat mai repede de aici!
Chestie de perceptie si de cunoastere interioara! Sau poate totul se reduce la vechea zicala "omul isi doreste intotdeauna ceea ce nu are"?

Have fun, live high!

Ileana

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Lun Oct 20, 2008 10:12 pm

Thanks, Ileana. I like the idea to live high and have fun. Tonigh I try with some medicines and a beer...what you say? Once happened to get high because I took some pils after 3 Tequilla-Sunrise, exidently.
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Oct 20, 2008 10:42 pm

Hey, great to talk to you in English! Let's do it, if that pleases you! Hmm, tequila and pills it's not the greatest combination, but you should keep trying, huh? I tried once some beer, weed and some pain killers, well I guess it was ok, but I don't think I'll do it again soon. It was kinda weird, thoug.
So, I wish you lots of luck tonight with the beer, and don't worry about geography, things will get better soon, hopefully!
You have a great evening and...enjoy yourself!
I

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Lun Oct 20, 2008 11:33 pm

Very Happy Era o gluma proasta. Nu am bere acasa.
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  ender la data de Mar Oct 21, 2008 1:03 am

hello.
se pare ca sunt al cincilea membru al forumului. am descoperit blogurile voastre acum vreo cateva saptamani si le-am tot urmarit de atunci. mi se pare o idee buna asta cu forumul pentru ca sunt convinsa ca sunt multe persoane care nu au cu cine discuta si au nevoie de asa ceva. imi pare rau ca nu am avut asa ceva in perioada in care m-am certat cu "love of my life" ca sa-i zic asa Smile, pentru ca aia pot spune si acum, dupa cativa ani ca a fost cea mai tampita perioada a vietii mele. am simtit pe pielea mea ce-i aia agonia, dar, printr-un noroc am reusit sa trec peste ea alive si fara a discuta cu nimeni, ceea ce nu doresc nimanui pentru ca este destul de greu.

ok....sa va raspund si eu la intrebari
Cand? a inceput treptat, in generala am avut primul feeling, pe care am inceput sa-l analizez mai bine in liceu...si da, in facultate am avut aceasta certitudine. mi-au trebuit ceva ani
Cum? Pai in generala imi placea o profesoara, ceea ce mi s-a parut ciudat, si analizand in timp am realizat ca ma uit mai degraba dupa o fata decat dupa un baiat, aveam aproape numai actrite preferate, plus ca nu am avut niciodata aceleasi preocupari cu fetele din jurul meu .
De cand ma stiu stau si ma analizez, orice chestie care mi se intampla o invart in cap de 1000 de ori, mi-a fost destul de usor sa ma prind. mi-a fost mai greu s-o accept din cauza educatiei tampite pe care am primit-o.
2. cum au reactionat cei din jur,
Cei din jur n-au reactionat, pentru ca nu stiu. Nu stiu pentru ca nu am fost niciodata in stare sa recunosc in fata cuiva chestia asta. stiu in mare care ar fi reactia fiecarui cunoscut, si sunt convinsa ca as ramane cu foarte putina lume in jurul meu daca as recunoaste-o, dar nu ei au fost problema. parintii sunt convinsa ca nu ar accepta orice le-as explica. au un sistem de valori in care homosexualitatea nu exista, este o boala. n-am ce sa le fac, sunt prea batrani ca sa se schimbe.
singura persoana care stie este "fosta" cu care am avut o relatie de cativa ani, chiar azi ma gandeam cati, pentru ca a fost o relatie atat de zbucimata, cu atatea certuri si impacari incat nu pot sa zic exact daca au fost 2, au fost 3 ani...ma rog, nici nu mai are importanta cati au fost. problema relatiei a fost tot timpul faptul ca ea era staight Smile), iar eu nu, si nu a reusit sa treaca peste educatia aia tampita cu famile, copii niciodata. am stiut si eu si ea de la inceput ca n-o sa iasa nimic bun din asta si totusi ne-am bagat. we are still friends, am avut perioade mai grele dar am trecut ele, fiecare cum a putut. cred ca ea a depasit mai bine ca mine momentul totusi, pentru ca eu inca ma mai resimt.
Asta chiar nu stiu, chiar ma intreb, pentru ca sunt inconjurata de staright people. probabil ca ar trebui sa-mi schimb anturajul, dar nu stiu daca sunt in stare.
am sa sar peste intrebarea asta pentru ca nu prea o inteleg Embarassed
Mie nu mi se pare ca numarul persoanelor homofobe creste. cred ca mai degraba creste numatul persoanelor care recunosc ca sunt gay si astfel se vad mai multe reactii. la noi in tara cel putin, consider ca biserica este una din problemele principale, pentru ca avem dupa parerea mea o religie extremista. ma rog, nu mai stau acum sa-mi scriu si ofurile pe care le am cu biserica pentru ca nu ma mai culc in noaptea asta
6. de ce lesbienele sunt mai putin active in aceasta lume virtuala decat barbatii homosexuali
Nu stiu cat de activi sunt barbatii homosexuali, so...nu pot face o comparatie.

Cam atat pentru azi, e si maine o zi, v-am obosit suficient pentru o prima postare
Bye...

ender
bebelusa

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 20/10/2008

Sus In jos

Mesaj  ender la data de Mar Oct 21, 2008 2:58 pm

hy
ok 100% cu mine as fi daca as sti ca pot recunoaste in fata parintilor. si stiu ca nu pot, sanse foarte mici sa pot vreodata. e ca si cu fumatul, am reusit sa fumez in fata parintilor de-abia dupa ce am fumat de fata cu bunica-mea. pentru bunica-mea cam asta e raul maxim care ti se poate intampla, sa te apuci de fumat Smile
Am considerat ca daca ea accepta, trebuie sa accepte si parintii. ma rog, acum mi se pare mai complicata treaba, ideea e ca daca voi fi vreodata in stare sa le spun lor, cu restul lumii nu o sa mai am nici o problema, nu stiu cat de relevanta a fost analogia, la mine in cap suna mai bine.

back to work ... mai sunt 3 zile pana la we Smile

ender
bebelusa

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 20/10/2008

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Mar Oct 21, 2008 6:38 pm

Salut Ender,

Acum ai ocazia sa vorbest deschis, si mi se pare ca ai si acceptat aceasta provocare. Imi este ciudat ca esti prima persoana total necunoscuta in acest forum. Nu ca m-ar deranja, deloc.
Atat pentru inceput. Bine ai venit Wink
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Oct 21, 2008 10:28 pm

Vad ca in seara asta nu prea are nimeni chef de vorba. Nu-i nimic! Totul abia a inceput!
Sper sa ne revedem cat mai curand,
Toate bune tuturor,
Ileana

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Salutare

Mesaj  altemps la data de Mier Oct 22, 2008 2:10 pm

Salutare, ma bucur tare ca ai avut initiativa acestui forum. De un an tot bantui internetul in cautarea unui astfel de forum, unde sa nu se discute DOAR despre asa zisa "problema" a homosexualitatii de catre heterosexuali. Un forum unde sa pot afirma ca sunt lesbiana, ca imi iubesc partenera, fara sa imi fie "teama" de reactii negative.

Cand m-am indragostit de o persoana minunata, care se intampla sa fie femeie Embarassed .
2. cum au reactionat cei din jur
Cu o singura exceptie, toti au reactionat super OK.
Unde nici nu m-am asteptat; alte persoane gay nu cunosc, nu am mers niciodata intr-un club (desi din curiozitate chiar as vrea sa merg odata).
Eu personal nu am construit.
Creste? Mie mi s-au aratat in cale doar oameni minunati (bineinteles, cu acea exceptie care intareste regula).
Poate pentru ca nu au timp, sunt prea ocupate sa traiasca in realitate Smile

Inca odata imi exprim bucuria pentru initiativa forumului. La cat mai multe postari interesante! cheers
Altemps
altemps
active member

Numarul mesajelor : 517
Data de inscriere : 22/10/2008
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj  macika la data de Mier Oct 22, 2008 3:09 pm

VIn cu niste intrebari( de fapt cred ca una) daca vrea cineva imi raspunde...daca nu..nu.
Intr-un cuplu gay exista o impartire a rolurilor pe criteriul masculin/feminin? Adica unul din parteneri isi asuma roluri tipic "feminine" iar celalat tipic "masculine"?
Am o imagine in minte cu 2 barbati in care unul e feminizat...de aici intrebarea mea....desi cred ca ceea ce am eu in cap e un transsexual...nu-i asa?

Si mai vreau sa intreb daca exista un termen universal ptr lesbiene si homosexuali... hai ca explic ce vreau sa zic. In capul meu termenul de gay cuprinde ambele sexe...exista vreun echivalent al termenului gay in romana? Am probleme de lingvistica

:geek:

Ultima editare efectuata de catre macika in Mier Oct 22, 2008 9:00 pm, editata de 2 ori
macika
junior member

Sus In jos

Mesaj  altemps la data de Mier Oct 22, 2008 6:02 pm

Ioi da, problema cu inregistrarea Embarassed . Cred ca am fost eu prea repezita sau poate m-a entuziasmat prea tare ideea forumului Very Happy.

Bine v-am gasit.
altemps
active member

Numarul mesajelor : 517
Data de inscriere : 22/10/2008
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Mier Oct 22, 2008 7:18 pm

Buna Altemps. Bine ai venit la forumul nostru.
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Oct 23, 2008 9:32 am

Buna dimineata, Macika

Incerc sa raspund intrebarii tale privitoare la roluri. Nu ar fi prima data cand mi se adreseaza aceasta intrebare, mi s-a mai intamplat de vreo 2 ori in viata sa fiu intrebata ceva de genul "Spune-mi, in relatia ta, tu esti femeie sau barbat?" :confused: Intotdeauna raspunsul meau a fost acelasi: nu exista vreo postura in care sa nu fiu femeie, indiferent ca vorbim despre viata mea personala, sociala, profesionala sau mai stiu eu cum. Mi se pare exact ca si cum eu as intreba o femeie dintr-un cuplu straight daca atunci cand ea este "deasupra" se simte "barbata"!!! Nu exista astfel de roluri, Macika,indiferent de natura cuplului respectiv. Atunci cand cele/cei doi comunica pe toate planurile, fiecare dintre ei se exprima asa cum simte in acel moment, fara sa se gandeasca la a defini in vreun fel actiunea sa dar si fara a-l rani pe celallt.
Desigur, putem vorbi despre instaurarea unor obisnuinte, rutine, etc acceptate de comun acord de cei 2 parteneri, si asta se petrece de obicei in relatiile de lunga durata, dar nici macar asta nu mi se pare ca fiind asumarea unui rol, ci pur si simplu, viata, traita cu toate cele, inclusiv cu dusul gunoiului sau schimbat sigurantele la tabloul electric!
iti doresc o zi pe placul tau, sunny
Toate bune,
I

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Oct 23, 2008 12:05 pm

Hei, Ratusca

Ma bucur ca esti aici, bine ai venit! La cat mai multe!

Cheers,
I

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Joi Oct 23, 2008 7:30 pm

Buna T_T, Calipsosara si ratuscavesela.
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Joi Oct 23, 2008 7:33 pm

Azi stau numai si citesc tot ce ati postat in timp ce eu eram departe de forum.
Imi place ce ati scris despre rolurile neimpartite...
.
kingwitha
guru member

Sus In jos

:D

Mesaj  Vizitato la data de Vin Oct 24, 2008 7:01 pm

@sweetnot a scris:Cum reactioneaza cei din jur!
Mama:Cea mai mare temere din viata mea este sa nu fii lesbiana cheers
Tata(stie):este ceva nefiresc tata!dc mi-ai spus mie?nu trebuia!Sa stii ca iti spuneam
Ionel cand erai mai mica pentru ca aveai o personalitatea puternica...traim
in negare de atunci
Bunika'mea:e ok!
Sora'mea:crede k am sa imi revin(crede asta de 7 ani)

iata despre mine : mama a aflat acu vreo 3 ani , am fugit de acasa si pana la urma lucrurile s-au asezat foarte frumos acum se intelege fenomenal cu iubita mea sunt mai apropiate ele decat sunt eu cu mama ceea ce e tare ciudat bounce tata spune ca intotdeauna si-a dorit un fiu Smile) si ca oricum ce ma face pe mine fericita il face si pe el Very Happy bunica-mea a avut o reactie tare funny : " mai mamaie , acu eu inteleg , nu zic ca nu am sa te mai iubesc pentru ca te iubesc la fel ca si inainte , dar mai mamaie mah... cu femeile ? femeile is tare parsive mai mamaie " =)) cam asta ar fi ... restu se impart pe categorii : cei care ma ignora , cei care mi sunt prieteni si cei care ma detesta... dar nu e asa pentru toti ? alien

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  kingwitha la data de Lun Oct 27, 2008 7:55 pm

Buna Uka, monyc_aa si castoru_daramat.
kingwitha
guru member

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Oct 29, 2008 10:07 pm

@dede`s_design a scris:Eu cred ca putem sa facem prea putin in ceea ce priveste schimbarea lumii. Trebuie sa treaca vri`o cateva generatii ca sa putem realiza ceva in orice domeniu. Mentalitatea face totul momentan si cei care gandesc atata de inchis sunt cei ce conduc so nu prea vad cum am reusi noi o mana de oameni gay sa legalizam casatoria adoptia si alte lucruri cand nici macar cei hetero nu au o viata plina de realizari si impliniri (asta pt ca noi vom fi mereu pe planul 2) ... Dupa mine cam asa sta treaba
f adevarat , dar intotdeauna merita sa incerci si sa speri , so ... cheers

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 28 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum